Sari la conținut
Forum Roportal
mrmyagi

Analize medicale - Interpretari rezultate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara, sunt noua aici si FOARTE SUPARATA . Salut pe toata lumea

Am si eu o mare nedumerire in ceea ce priveste rezultatul la CT toracic al sotului meu, care este urmatorul:

"Largirea mediastinului superior si mijlociu prin prezenta mai multorimagini macronodulare sugestive de adenopatii la nivelele: paraesofagian superior drept, paraaortic drept, preaortic cu diametre variind intre 10si 28 mm masurate pe axul scurt. Cel mai mare astfel de conglomerat adenopatic se evidentiaza la nivelul preaortic la nivelul carinei unde atinge dimensiuni de 67/70 mm.

Micronoduli limfatici moderat mariti de volum axilar bilateral, predominant in axila dreapta.

Ingrosare pleurala apicala si paramediastinala anterioara dreapta .

Epansament pleuralposterior in marea cavitate pleurala dreapta, de dimensiuni crescute, cu implicare scizurala.

Minim pneumotorax posteriobazal drept."

Poate sa=mi spuna si mie cineva despre ce este vorba, nici nu vreau sa-mi imaginez ca ar fi CANCER.

SOTUL MEU ARE VIRSTA DE 38 ANI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara, sunt noua aici si FOARTE SUPARATA . Salut pe toata lumea

Am si eu o mare nedumerire in ceea ce priveste rezultatul la CT toracic al sotului meu, care este urmatorul:

"Largirea mediastinului superior si mijlociu prin prezenta mai multorimagini macronodulare sugestive de adenopatii la nivelele: paraesofagian superior drept, paraaortic drept, preaortic cu diametre variind intre 10si 28 mm masurate pe axul scurt. Cel mai mare astfel de conglomerat adenopatic se evidentiaza la nivelul preaortic la nivelul carinei unde atinge dimensiuni de 67/70 mm.

Micronoduli limfatici moderat mariti de volum axilar bilateral, predominant in axila dreapta.

Ingrosare pleurala apicala si paramediastinala anterioara dreapta .

Epansament pleuralposterior in marea cavitate pleurala dreapta, de dimensiuni crescute, cu implicare scizurala.

Minim pneumotorax posteriobazal drept."

Poate sa=mi spuna si mie cineva despre ce este vorba, nici nu vreau sa-mi imaginez ca ar fi CANCER.

SOTUL MEU ARE VIRSTA DE 38 ANI.

mey, da' dobitocii de medici nu v-au explicat ce inseamna ? tu de unde esti, unde a facut tomografia?

din vagile mele cunostinte totusi nu cred ca e cancer, pt ca nu vad cuvinte ca "neoplasm", "malign".

cu toate acestea cred ca ar fi bine sa mergeti la un spital cat mai bun. cel mai indicat ar fi institul oncologic din cluj, acolo sunt medicii cei mai buni in specialitatea asta.

multa sanatate tie si familiei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se interpreteaza urmatoarele rezultate ale analizelor la sange???

 

TSH - 5,000 uUI/ml / valori normale: 0,44 - 4 uUI/ml

 

FT4 (tiroxina libera) - 1,030 ng/dl / valori normale: 0,8 - 1,9 ng/dl

 

T3 - 115,00 ng/dl / valori normale: 82 - 179 ng/dl

 

Anti-TPO (antiperoxidaza) - 10,0 UI/ml / valori normale: <35 UI/ml

 

Cum se face ca TSH este peste valoarea maxima normala cu o unitate (5,000 uUI/ml), in timp ce celelalte rezultate se incadreaza in parametrii normali?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se face ca TSH este peste valoarea maxima normala cu o unitate (5,000 uUI/ml), in timp ce celelalte rezultate se incadreaza in parametrii normali?

 

Tocmai de aceea te-ai dus la test cred .... desi nu stiu ce inseamna prescurtarea, dar o sa-l caut pe Google.

E clar ca nu te-ai simtit bine ...

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repeta analizele. TSH vad ca e foarte putin crescut peste valorile normale, iar celelalte valori sunt ok. Valori crescute la TSH apar in hipotiroidie, corelat cu FT4 si FT3 scazut, dar cum la tine nu e foarte clar (nu e foarte crescut, iar celelalte valori sunt normale), eu zic sa faci din nou analizele. Ai luat medicamente inainte ?

Editat de Pseudofericita
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai indicat ar fi sa le vada un medic endocrinolog. Numai acesta este in masura sa prescrie un tratament medicamentos si eventual sa mai ceara alte investigatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×