Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Un om fara un ideal este un om ...?ce credeti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand nu aveam un ideal, traiam dupa voie la ritmul intamplarii.

Cand am cautat cine sunt, am vazut cine vreau sa fiu si viata a capatat un sens.

Un om fara un ideal este un copil entuziasmat de propriul sau vis, la adapost de propria sa privire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

idealismul din noi, se refugiaza, in abisurile dementiale ale concretului, al sinelui obosit de cautarea in van a idealului...in genere vreau sa ma arunc in detasarea de a nu avea un ideal propriu ci doar unul universal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om fara un ideal este un om fara speranta, fara vise. Un om care nu mai crede in ziua de maine, care se arunca in valurile naprasnice ale sortii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand nu aveam un ideal, traiam dupa voie la ritmul intamplarii.

Cand am cautat cine sunt, am vazut cine vreau sa fiu si viata a capatat un sens.

Un om fara un ideal este un copil entuziasmat de propriul sau vis, la adapost de propria sa privire.

imi pot propune ... sa-mi cumpar un ferrari , ma face chestia asta om ?

sigur din punctul meu de vedere pecuniar, va ramane un ideal, dar... nu voi fi un Om- ci doar un tip cool cu un ferrari.

 

probabil , notiunea de ideal tine de partea subtila a omului, de cautarea si intelegerea Sine-lui si a Eu-lui, de implinirea lui ca "homo spiritualis" , insa ramane ... doar o parere .

Editat de maniacu '

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un om fara ideal este om?

 

depinde de ideal.... multi avem un idol spre exemplu care nu este acceptat pe majoritate... dar noi tinem cu tot dinadinsul sa tindem spre perfectiune.

 

un om fara idealuri este un om care se lasa condus, fara personalitate, care nu face decat ce i se cere si nu stie sa isi impuna punctul de vedere sau ideile proprii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un om fara ideal este om?

 

depinde de ideal.... multi avem un idol spre exemplu care nu este acceptat pe majoritate... dar noi tinem cu tot dinadinsul sa tindem spre perfectiune.

 

un om fara idealuri este un om care se lasa condus, fara personalitate, care nu face decat ce i se cere si nu stie sa isi impuna punctul de vedere sau ideile proprii.

da este un om,dar nu este un OM ! e obligatoriu sa avem vise si idealuri,ele ne tin in viata....parerea mea... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Un om fara un ideal este un om ...?ce credeti? "

omul neavand un ideal se are ca exempu numai pe el insusi

este un om limitat prin necunoastere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar un om fara sperante,cum e ?
complexat, distrus, trist, depresiv, mort, innecat in propriul siroi de incapatanare. una din ele..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×