Sari la conținut
Forum Roportal
mikaela-misa

strainatatea-DULCE SI AMARA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragi romani,am tot citit despre comentariile compatriotilor mei si as dori sa imi expun parerea si eu. sint plecata din romania din anul 2000,am 6 ani in spania aproape ,cu intrerupere de 6 luni pe care le-am petrecut in sua,jucind si cistigind la loteria vizelor pentru state .

in 2002 am trimis actele spre sua si am fost cistigatoare ,mentionez ca a fost prima data cind am jucat si ca nu am vrut sa fac acest lucru ,dar sotul meu m-a impins din dorinta de a ajunge acolo fiindca auzise ca e tara tuturor posibilitatilor dupa ce am platit o gramada de bani in spania pt analize si toate documentele necesare plecarii in state(200Eanalize si 900E vizele),pe 20 octombrie am pasit in sua direct din madrid in statul pensylvania -whitehall.

mentionez ca acest stat e printre cele bune ,cu taxe mici ,etc si totusi e diferit totul de europa .lumea acolo parca e intoarsa pe dos ,sint total opusi europenilor.nu mi-a convenit faptul ca trebuia sa platesc la telefoane si eu dar si cel ce primea apel de la mine sau chiar daca as fi dat doar un bip. ce folos ca aveam gratis de la 9 seara la 4 dimineata si in weekend minute gratis sa vorbesc ,daca in cursul saptaminii , nu iti permiteai sa faci apeluri sau sa primesti.pe mine nu ma interesa sa vorbesc la telefon seara dupa ora 9 ,fiind obosita de munca vroiam sa dorm sau in weekend fiindca atunci preferi sa tii telefonul inchis sa nu te deranjeze nimeni.iar cu semalul era jale ,desi mi se spusese ca am semnal in statul new york si new jersey,era atit de slab semnalul incit atunci cind ma aflam la departare de 15 mile de sotul meu nu aveam semnal sa il sun in aceste 2 state. ceea ce e convenabil acolo sint masinile , foarte ieftine in comparatie cu cele din europa ,dar ce folos daca celelalte erau scumpe :mincare ,hainele si sa traiesti?

pe timp de iarna am platit numai caldura intr-un apartament de 2 camere ,sufragerie ,etc 400 $ lunar ,75 $curentul ,nu mai zic de chirie.si asta nu e tot ,fiindca am ajuns la concluzia ca asa nu reusim decit sa stringem bani cit sa traim de la o luna la alta , putin mai bine decit in romania fara sansa de a stringe bani daca nu daca nu ai si al 2 jobb. lucram amindoi intr-o fabrica in care peste 90% din muncitori vorbeau spaniola ,acesta a fost norocul nostru ca am putut conversa si invata de la colegi despre munca pe care o prestam intr-o fabrica de tablouri.eram platiti cu 7 $ la ora si luam saptaminal 234$ bani curati,adica erau mai multi dar se scadeau taxele.lunar ,fiecare din noi ieseam la 976 $.cu acesti bani am considerat ca nu se poate trai in state fara sa nu fii obligat sa iti mai iei si alta munca.am cunoscut oameni in acea fabrica cu vechime in sua de 15 ani care aveau acte ca si noi pentru toata viata si care au muncit mereu doar pentru7 $ pe ora.abonamentul la telefoane era de 75 $ lunar ,amindoi. cit am trait acolo ,am tot facut comparatie cu traiul pe care l-am dus noi in spania si de unde incepusem de la zero si ne ridicasem putin ,dar asa cum e visul fiecariu roman de a ajunge in sua ,asa a fost si al nostru de a vedea cu propriii nostri ochi tara mult rivnita ,desi spaniolii ne spusesera ca americanii nu sint prietenosi si ca nu se traieste mai bine acolo decit in spania ,nu am dat crezare. desi o ruda mai indepartata din ohio ne spusese sa nu venim si sa stam in spania ca orinunde se traieste mai bine decit in state ,nu am dat crezare crezind ca ceea ce vor ei ,e sa nu ajungem pe capul lor fiindca in fisele de completare pusesem adresa lor ,asa ca bietii de ei credeau ca o sa ne ducem pe capul lor ,ceea ce nu am facut in final si ne-am dus in alt stat fiindca aceasta familie ne-a spus cu 2 luni inainte de plecare sa nu mai venim la ei ca au vindut casa si s-au mutat ,desi aveau 17 ani acolo si nu credeam ,asa ca s-au dispersat repede de noi. iar ceea ce mi s-a parut si mai anapoda e faptul ca oriunde vrei sa mergi sa te distrezi ,sa bei sau sa maninci intr-un local se plateste numita (spaga) ,numai ca aici are o alta denumire mai dulceaga si e legala.un exemplu ar fi ca am consumat intr-un local 3 fripturi si o sticla de vin acestea costind 54$ ,iar restul pina la 72$ a fost acea spaga numita legal(TIP).

sau alt exemplu intr-un restaurant romanesc din new york ,eram 6 persoane la masa ,fiecare a cerut un meniu in jur de 10$ fiecare si in plus fiecare am mai dat inca 5 $ (TIP) ,iar in privinta nedumeririi mele ,prietenii cu care eram atunci si care stiau cum merg treburile aici in state,mi-au explicat ca un barman ,ospatar ,etc e platit cu 2$ si ceva pe ora si ca restul din salariu si-l cistiga din acea spaga pe care o lasam noi clientii. nu mi se pare corect sa merg undeva si sa platesc mai mult decit stiu ca am consumat.total anapoda sint si magazinele,mergi si faci tirguieli ,vezi pretul ,iar cind ajungi la casa sa platesti iti iese mai mult decit ai facut tu calculul ,fiindca in pretul afisat pe produse nu e inclus si taxa de stat(TVA). am cintarit in balanta traiul meu din spania pe 2 ani si traiul dus in cele 6 luni in sua si am ajuns la concluzia ca se traieste mult mai bine in europa ,(DESI NU CREDEAM CIND NI SE SPUNEAU ACESTE VORBE).pai sa o luam pe rind .in spania plateam pentru telefon ca nu era pe abonament cam 10 E de persoana si cu atit il incarcam si ne era suficient pentru a vorbi cu prietenii la orice ora ,in orice tara ,bineinteles ca era mai scump sa vorbesti in afara tarii ,dar macar puteai ca aveai semnal. ne bipuiam ori de cite ori vroiam fara sa ne consumam creditul de pe mobil aiurea. oriunde mergi aici ,fie cumparaturi ,restaurant ,bar ,etc ,pretul pe care il vezi afisat e cu tva inclus ,nu trebuie sa dau spaga sau (TIP) cum o numesc compatriotii din state,mi se restituie restul de bani pina la ultimul cent. masinile sint putin mai scumpe ,dar si in state nu ma incinta cu nimic faptul ca sint masinile ieftine la ei,fiindca nu masinile ar fi trebuit sa fie ieftine acolo ,ci traiul in sine ,ca masina nu ti-o iei in fiecare zi ,dar hainele si mincarea sint indispensabile. nu pot sa spun ca in spania cistig mai putin decit in sua ,ajungem si la 1300E lucrind decent 8 ore ,cu zile de odihna ,pe cind in state ca sa pot cistiga acesti bani trebuia sa mai imi fi luat si a 2 munca.eu cistig acum 6 E pe ora si sint multumita ca din acesti bani,la sfirsit de luna aung sa si pun destiu bani deoparte,mai ales cind avem amindoi de munca.pai ce ,se compara curentul de 40E care imi vine in spania la 2 luni cu cel din sua de 75 $ lunar?sa nu excludem nici faptul ca orasul in care locuiesc -castellon,nu are clima de iarna?dar atunci cind ai posibilitatea sa alegi unde vrei sa ramai,asa ca noi ,intre sua si spania ,de ce sa nu alegi?.nu neg ca daca as fi cistigat la loteria vizelor cind eram in romania ,nu as mai fi plecat acolo sau ca m-as mai fi intors .tot e putin mai bine decit in romania ,dar asta fiindca nu as fi stiut cum se traieste si in alta tara din europa,dar noi avinsd aceasta experienta,am putut alege.

.in concluzia trasa de mine si din experienta mea se traieste mult mai bine in europa decit in state.oameni buni,nu mai visati cu ochii deshisi la america ,aceasta tara nu mai e ceea ce a fost odata.cine se lauda ca acolo e bine ,o face din lauda sau doar daca are ani buni acolo si plecat din regimul lui ceausescu. atunci ,da ,cei ce plecau reuseau sa o duca bine acolo,dar acuma e o mizerie aceasta tara. sa nu credeti ca am locuit intr-un cartier marginas,am stat intr-o zona rezidentiala ,parea ca sint la brasov ,plin de brazi si veverite ,o liniste de mormint ,in schimb cind mergeam la cumparaturi , treceam prin cartiere de negri ,portoricani si iti era frica sa treci seara pe linga ei daca te apuca noaptea pe drum.aici in spania esti mai in siguranta ,lumea e mai civilizata decit acolo.sa nu credeti ca aici nu sint si oameni rai ,dar mai putini.mai rai sintem noi romanii intre noi si ne comportam ca animalele cu semenii nostri ,uitam ce e omenia ,de unde am plecat,sintem invidiosi daca altii s-au realizat mai mult ca noi .asta am vazut si in state si in spania si sint convinsa ca asa sint romanii peste tot in lumea asta.desi am am ajutat multe persoane aici in spania sa aiba de munca total dezinteresata,doar din omenie ,nu am fost niciodata multumita sufleteste ca am facut un lucru bun ajutindu-mi semenii ,mereu iti auzi vorbe,chiar daca i-ai facut bine unui om ,auzi comentarii de genul ca puteai sa il ajuti si mai mult.omul nu se multumeste cu cit poti sa il ajuti,ii dai un deget si vrea toata mina sa ti-o ia . desi sint ortodoxa ,am cunoscut romani de aceiasi religie ca mine care s-au dus la bisericile pocaitilor si si-au facut prieteni acolo care i-au ajutat sa isi gaseasca de munca ,ceea ce am observat ca acesti oameni pocaiti sint intr-adevar OAMENI,ei isi ajuta semenii din acea religie cu ei ,ceea ce inseamna ca au omenie ca sint buni samariteni.dar noi ceilalti de ce nu ne ajutam intre noi cind avem atita nevoie unul de celalalt ,macar si cu un sfat care valoraza mult printre straini cind esti departe de rude ,prieteni ,familie.... am cunoscut aici oameni care aveau prieteni in tara la catarama ,cum zice romanul,dar odata ajuns aici ,acela isi schimba comportamentul ,uita chiar si de rude ,sintem mai rau decit cainii,ne ,muscam unii pe altii ,ne birfim ,incercam sa luam aproapelui nostrui chiar si postul de munca atunci cind disperarea te apuca. oamenii se feresc sa isi divulge locul de munca ,fiindca au fost cazuri cind ,chiar prietenul neavind de munca s-a dus la seful tau si i-a promis acestiua ca el va lucra si pe mai putini bani decit cel pe care il avea ca angajat (MA refer la cei fara acte),daca il da pe acesta afara si il ia pe el in locul sau. nu stii cu cine stai de vorba ,crezi ca ti-e prieten ,azi ai de munca ,maine nu mai ai si cind privesti in urma vezi ca postul unde ai lucrat iti este luat de cel pe care tu il credeai prieten.asa este,oamenii iesiti afara din romania ,s-au dezumanizat,sint dispusi la orice fapte pentru a face bani si a supravietiu intr-o tara straina ,atunci cind stii ca nu ai nici un rost in tara.de la faptul ca incepem cu munca cea mai de jos ,nu trebuie sa ne fie rusine sa o spunem si sa ne laudam catre altii ,mai ales catre cei din romania ca noi aici o ducem bine ca avem posturi de invidiat ,etc. oamenii din tara ne cred si de aceea tot vin de citiva ani incoace cu asa vise marete si cred ca se vor imbogati de la o zi la alta petrecindu-si viata in strainatate.nicaieri in lume nu e usor ,totul e sa stii ce vrei de la viata ,sa fii dispus sa incepe sa muncesti de la munca cea mai de jos care ti se ofera la inceput ,pina reusesti sa inveti limba ,sa gasesti alt post mai bine platit ,sau de ce nu sa obtii acte de rezidenta in acea tara.credeti-ma ca in sua am avut si eu si sotul meu green cardul cistigat pe toata viata ,dar faptul ca nu se traieste mai bine acolo decit in spania ,ne-a facut sa ne reintoarcem tot aici unde am avut norocul sa nu ne pierdem actele de rezidenta .daca mai intiirziam citeva luni ,totul ar fi fost pierdut in spania si am fi fost obligati sa traim in state .tot e un pic mai bine in state decit in romania,dar stiti cit de bine? atit cit e negru sub unghie,mai precis atit cit sa traiesti normal si poate sa iti ramina la sfirsit de luna in jur de 200$ ,ceea ce in romania nici atit nu e posibil. oameni buni,cei care va ginditi sa iesiti afara din romania si sa lucrati acolo,de ce nu va orientati in alta tari din europa unde sa mergeti:italia ,franta ,spania ,grecia.de ce sa mergi asa de departe ,sa treci oceanul ,sa cheltui multi bani doar de a -ti vedea visul cu ochii ,de a pasi pe tarimul fagaduintei ,cea a americii. eu va inteleg disperarea ca nu se mai `poate locui in romania din cauza saraciei si a hotiei ,dar puteti merge oriunde in europa sa traiti ,sa incepeti un nou trai ,oricit de greu e inceputul,asa a fost pentru toti.cine se lauda ca el a dus-o bine de la un inceput intr-o tara straina ,minte pentru a se crede mai bun decit restul.deunazi am auzit un comentariu stupid in care se spunea ca numai cel care nu stie sa se descurce in propria lui tara ,pleaca peste hotare.adica ce sa inteleg din aceasta fraza?

ca noi cei iesiti si plecati la munca peste hotare ca sa ne cautam un trai mai bun ,ieram lenesi ,nu am fi putut munci in tara la noi?

buni de munca sintem toti,dar ce folos daca nu sintem platiti ,daca copiii nostri duc lipsuri ,daca nu putem sa ajungem de la un salariu la altul sa traim decent ? care au ramas in tara? cine sint cei care se descurca?

au ramas bietii bunici ,parinti trecuti de o anumita virsta care nu mai vor sa isi strice rostul lor ,desi si ei se chinuiesc sa traiasca din banii putini pe care ii au si pe care nu ii au citeodata.se descurca politicienii ,care isi maresc salariile cind vor muschii lor,se descurca afaceristii carora le merg bine afacerile ,dar si acestia sint convinsa ca nu sint chiar atit de corecti sa isi plateasca toate facturile la stat si sa mai aiba si profit bun.ca sa le mearga bine acolo,trebuie sa ai pile ,relatii ,sa stii cui sa impingi spaga si ce sa impingi la momentul potrivit....daca nu faci parte din acea categorie ,nu iti ramine decit 2 alternative :sa ramai in tara si sa te chinui pe un salariu de mizerie toata viata (IAR UNEORI SA AJUNGI SA TE SINUCIZI DIN CAUZA TRAIULUI PE CARE NU IL MAI INDURI),sau sa pleci din tara orinde vezi cu ochii ,oriunde ai o portita de iesire ,dispus sa incepi sa muncesti oriunde e mai bine decit in tara ta,dar cu speranta ca va veni o zi in care sa privesti in urma si sa zimbesti ca totusi te-ai realizat ,mai mult sau mai putin decit altii.dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim invidiosi pe vecinul nostru ,prietenul sau ruda noastra ca e mai ajuns decit noi.nu putem ajunge toti la fel: unul are mai mult noroc ,altul munceste mai mult ,altul fura ,altul pacaleste ,modalitati de a face bani sint destule.toti ar trebui sa ne gindim ca fiecare dintre noi am plecat afara sa muncim ,pentru a putea trai omeneste si decent.majoritatea celor iesiti din romania s-au adaptat acolo unde au mers ,sint totusi si oameni care cred ca strainatatea e mai amara ca moartea.eu nu gindesc asa si nu o spun doar pentru faptul ca acum sint bine,nu e o lauda ,desi am inceput de unde a fost mai greu ,si credeti-ma cind spun asta ma refer la faptul sa incepi sa lucrezi pe 3 E pe ora si sa stringi bani doar atit cit sa maninci si sa traiesti de la o luna la alta ,dar am avut speranta ca pot sa fac mai mult prin munca ,poate dumnezeu ne-a ajutat si pentru ca am ajutat oameni pe care aici i-am cunoscut prima data in schimb nu am cerut nimic asa cum obisnuiesc unii sa ceara bani si altele.am ajutat ca am putut ,ca am vrut ,fara vre-un interes ,doar gindindu-ma la faptul ca daca eu am dus-o greu ,nu trebuie sa las si pe altul sa o duca la fel de greu ca mine la inceput ,numai ca sa treaca toti prin greutati la fel ca mine. ce sa zic in incheiere ,dragi romani,oriunde va aflati in lumea asta ,haideti sa incercam sa fim mai umani cu noi insine prima data ,apoi cu cei din jurul nostru ,prieteni ,rude si mai apoi sa ne gindim sa iesim din tara si sa ne gindim unde ne putem duce sa ne desfasuram viata mai departe.oriunde vom fi ,sa nu uitam totusi ca sintem oameni ,iar cei care vreti sa iesiti peste hotare sa munciti ,va indrum sa o faceti .oriunde ati dori sa mergeti ,dar intai probati tarile din europa si mai apoi sua ca sa vedeti diferebnta de viata pe propria voastra piele ,sa nu credeti ca v-am mintit .iar cei care credeti ca dupa ce tara noastra va intra in ue ,va merge inspre mai bine ,va inselati ,or sa fie si mai multi oameni care vor iesi din disperare peste granite sa munceasca,pentru ca eu cred si sint covinsa ca cel putin in primiii5 ani dupa ce vom intra in UE,traiul mai bun nu se va simti pentru oamenii de rind ,tot cei care o duc bine acum vor trai mai bine si in viitor.iar cei care plecati la munca peste hotare ,ar trebui sa cautati muni cinstite ,nu sa furati,sa cersiti ,sa pacaliti ,caci sint persoane care special vin in alte tari sa faca ilegalitati ,doar pentru ca nu le place munca cinstita si grea,dar nu se gindesc ca datorita lor si ceilalti romani iesiti la munca in strainatate sint catalogati citeodata la fel ca si acestia.peste tot in lume sint si oameni rai dar si buni ,toti avem in noi si ceva bun ,dar cam uitam ca trebuie sa dam din noi tot ce e mai bun ,sa fim OAMENI ,CA OAMENI NE-AM NASCUT ,NU ANIMALE.SALUTARI TUTUROR ROMANILOR DE PRETUTINDENI SI SIGUR CA AM SA PRIMESC RASPUNSURI DIFERITE DE LA MULTI DINTRE VOI ,OPINII BUNE SI RELE ,CEI CARE INTRATI PE ACEST SITE,ASA CA ASTEPT REPLICILE VOASTRE SI NU UITATI :ORIUNDE IN LUMEA ASTA ,ORIUNDE DORIM SA MERGEM E LOC SI PENTRU NOI CA SA TRAIM,CHIAR DACA UNII NE PUN BETE IN ROATE ,NU DISPERATI ,VIATA E UNA SI CU BUNE SI CU RELE.DACA FACEM FAPTE BUNE ,PRIMIM RASPLATA CINDVA ,CIND NICI NU TE ASTEPTI CULEGEM ROADELE BUNE DE PE URMA FAPTELOR NOASTRE.VIATA E UNA ,CAUTA SA TRAIESTI SI SA ITI FACI VIATA ACOLO UNDE CREZI CA ITI VA FI MAI BINE ,ACOLO UNDE POTI SA AJUNGI SI NICIODATA SA NU CREZI IN PRIETENII TAI PINA IN PINZELE ALBE,NU STII CIND TE DEZAMAGESC,PASTREAZA TOT TIMPUL O REZERVA FATA DE CEI CARE II CONSIDERI PRIETENI.PRIETENII SINT CEI CU CARE MERGEM LA DISTRACTIE ,DAR CIND AVEM NEVOIE DE EI LA NECAZ ,OARE UNDE DISPAR CU TOTII DIN JURUL NIOSTRU,nu NE AUD STRIGATUL DE AJUTOR?

UNDE ESTI OMENIE?

SPER CA NU V-ATI PLICTISIT CU MINE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am rabdare sa citesc toata propaganda ta anti americana dar habar n-ai de tine in primul rand cand dai sfat despre cel mai bun stat american de trait si de abia ai stat la margine de lume un pic.

 

Ai picat ca musca-n lapte fara sa stii ca asta nu e romania unde altu-ti spune unde sa lucrezi si pentru cat !!! Mergi si-ti cauti ceva mai bun si dintr-un salar daca nu te descurci mai faci ceva ca ai posibilitatea.

 

Au mai venit aici familisti cu gandul ca prostitutia va fi sursa de venit principal insa s-au inselat si pe calea cea grea au aflat ca asta nu merge aici ca in RO !!! au fost deportati.

 

Munca de 6 dolari se da la ilegali in fabrica !!! dar ca o desteapta ai acceptat sa lucrezi cu ilegalii cu acte false ca n-ai ascultat de nimeni si credeai ca esti cea mai cea pe continent. Ai acceptat munca de jos pana sa afli ce mai e pe aici si mai si vrajesti de cum era INAINTE parca stii cum a fost aici !!!

 

Ca tine sint multi care doar de restaurante se interseaza. Aici nu functioneaza ca in romania ca merg si comand si ma dau iar grande ca am trei fripturi iar TIP este obligator de 15% din consumatie.

 

Erai intr-un loc foarte amarit, acolo e padure si sint brazi e normal !!! si veveritele sint acasa la ei doar !!! insa tu erai ca Alice in lumea minunilor si n-ai vazut bani in viata ta si nu stiai ce sa faci cu ei doar la bar

sa-i duci. In Spania e cel mai bine din lume !!! ca sint niste romani care te pune pe brazda, nu-i asa ???

 

Aici ti-e frica de negri dar acolo risti viata de la romani !!! ca nu-i lege nimic pe campul de capsuni cu 6 Euro pe ora !!!

 

Tu nu te vezi ca esti persoana de jos si imparti maruntisul si mai faci judecati despre ce nu stii nimic !!!

 

Aici oamenii de soi NU locuiesc la bloc, au casele lor !!! Caldura costa cat consumi !!! ca ai contoar individual si este zona de 4 sezoane desteapta pamintului, in sudul spaniei cum zici e clima subtropicala !!! dar asta e inalt pentru tine sa intelegi.

 

Cu din astea ca tine e plina lumea, care merg inapoi sa spele oasele de vaca in pivnita localului aduse direct din abator pentru ciorba de burta !!! cu salariul de 35 de dolari lunar !!! dar e munca "curata" zicea una ca nu trebuie sa te culci cu nimeni pentru a fi angajata !!! mai duci acasa si zgarciurile fierte ca bonus.

 

Tine-ti parerile si inghite-ti mandria ca nu te duce la nimic doar te faci de ras!

 

Mentalitate tipic romanesc de clasa inferioara !!! - parere personala pentru care ai negociat !!!

 

 

Adios !

 

 

 

... pe 20 octombrie am pasit in sua direct din madrid in statul pensylvania -whitehall.

Mentionez ca acest stat e printre cele bune ,cu taxe mici ,etc

 

si totusi e diferit totul de europa .

 

 

lumea acolo parca e intoarsa pe dos ,sint total opusi europenilor.

 

nu mi-a convenit faptul ca trebuia sa platesc la telefoane

 

- ceea ce e convenabil acolo sint masinile , foarte ieftine in comparatie cu cele din europa ,dar ce folos daca celelalte erau scumpe :mincare ,hainele si sa traiesti?

 

 

lucram amindoi intr-o fabrica in care peste 90% din muncitori vorbeau spaniola ,acesta a fost norocul nostru ca am putut conversa si invata de la colegi despre munca pe care o prestam intr-o fabrica de tablouri.eram platiti cu 7 $ la ora si luam saptaminal 234$ bani curati,

 

- americanii nu sint prietenosi si ca nu se traieste mai bine acolo decit in spania

 

- iar ceea ce mi s-a parut si mai anapoda e faptul ca oriunde vrei sa mergi sa te distrezi ,sa bei sau sa maninci intr-un local se plateste numita (spaga) intr-un local 3 fripturi si o sticla de vin costa 54$ ,iar restul pina la 72$ a fost acea spaga numita legal(TIP).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am rabdare sa citesc toata propaganda ta anti americana dar habar n-ai de tine in primul rand cand dai sfat despre cel mai bun stat american de trait si de abia ai stat la margine de lume un pic.

 

Ai picat ca musca-n lapte fara sa stii ca asta nu e romania unde altu-ti spune unde sa lucrezi si pentru cat !!! Mergi si-ti cauti ceva mai bun si dintr-un salar daca nu te descurci mai faci ceva ca ai posibilitatea.

 

Au mai venit aici familisti cu gandul ca prostitutia va fi sursa de venit principal insa s-au inselat si pe calea cea grea au aflat ca asta nu merge aici ca in RO !!! au fost deportati.

 

Munca de 6 dolari se da la ilegali in fabrica !!! dar ca o desteapta ai acceptat sa lucrezi cu ilegalii cu acte false ca n-ai ascultat de nimeni si credeai ca esti cea mai cea pe continent. Ai acceptat munca de jos pana sa afli ce mai e pe aici si mai si vrajesti de cum era INAINTE parca stii cum a fost aici !!!

 

Ca tine sint multi care doar de restaurante se interseaza. Aici nu functioneaza ca in romania ca merg si comand si ma dau iar grande ca am trei fripturi iar TIP este obligator de 15% din consumatie.

 

Erai intr-un loc foarte amarit, acolo e padure si sint brazi e normal !!! si veveritele sint acasa la ei doar !!! insa tu erai ca Alice in lumea minunilor si n-ai vazut bani in viata ta si nu stiai ce sa faci cu ei doar la bar

sa-i duci. In Spania e cel mai bine din lume !!! ca sint niste romani care te pune pe brazda, nu-i asa ???

 

Aici ti-e frica de negri dar acolo risti viata de la romani !!! ca nu-i lege nimic pe campul de capsuni cu 6 Euro pe ora !!!

 

Tu nu te vezi ca esti persoana de jos si imparti maruntisul si mai faci judecati despre ce nu stii nimic !!!

 

Aici oamenii de soi NU locuiesc la bloc, au casele lor !!! Caldura costa cat consumi !!! ca ai contoar individual si este zona de 4 sezoane desteapta pamintului, in sudul spaniei cum zici e clima subtropicala !!! dar asta e inalt pentru tine sa intelegi.

 

Cu din astea ca tine e plina lumea, care merg inapoi sa spele oasele de vaca in pivnita localului aduse direct din abator pentru ciorba de burta !!! cu salariul de 35 de dolari lunar !!! dar e munca "curata" zicea una ca nu trebuie sa te culci cu nimeni pentru a fi angajata !!! mai duci acasa si zgarciurile fierte ca bonus.

 

Tine-ti parerile si inghite-ti mandria ca nu te duce la nimic doar te faci de ras!

 

Mentalitate tipic romanesc de clasa inferioara !!! - parere personala pentru care ai negociat !!!

Adios !

referitor la tot ce mi-ai raspuns ,mi-am dat seama ca pt tine america e mai presus de orice si nu suporti ca sa vezi opinii anti americane chiar daca ele sint foarte adevarate si cind ma refer la asta ,sint sigura ca mai sint persoane care mi-au impartasit experienta si stiu ca nu am mintit cu nimic.te crezi buricul pamintului sa dai atitea sfaturi si sa critici oamenii care spun adevarul despre cum au trait intr-o tara. te supara purul adevar ca nu e mai bine in sua decit in europa? referitor la munca ilegala pe care tu crezi ca o prestam in acea fabrica ,numai invidia te face sa vb ceaa ce nu ai habar.fara acte de rezident nu puteai lucra in acea fabrica ,asa ca lucram perfect legal acolo. iar cit despre binevoitorul tau sfat sa imi fi luat alta munca dupa cele 8 ore prestate de mine in fabrica nu mi se pare corect ia-ti tu mai bine., orice om are nevoie si de odihna ,or voi romanii americanizati ca sa stringeti un ban si sa puteti trai nu va puteti permite sa aveti o munca de 8 ore si sa veniti apoi acasa sa va odihniti ,sa va plimbati ,sa va distrati? in europa dupa cum stii si tu e mult mai bine chiar daca iti e greu sa recunosti ,nu am nevoie aici sa mai am alta munca in afara de cea pe care o am de 8 ore zilnic de luni pina vineri. iar voi acolo nu stiti ce inseamna timp liber ,sfirsit de saptamina doar pentru odihna,munciti si iar munciti ca sa aveti sa platiti atitea cheltuiel inutile.iar cind vine vorba sa mai iesi undeva sa si consumi intr-un local ceva nu o poti face cu atita placere ca in europa fara sa dai spaga(A SE CITi tip). iar referitor la faptul ca zona de veverite si brazi la care ma refeream eu afla ca era era o zona REZIDENTIALA,nu isi permitea oricine sa locuiasca acolo.am vazut cum locuiti voi romanii acolo la bloc cite 5-7 persoane intrun apartament ca sa puteti plati chiriile uriase de acolo.si merci de informatiile pe care mi le-ai dat referitior la caldura consumata,de parca eu nu stiam ca acolo in zona aceea sint 4 sezoane pe an , iar la faptul ca am afirmat ca plateam numai caldura 400$ ,inca era o suma rezonabila ,fiindca opream caldura de la 8 dimineata pina la 5 dupa amiaza exceptind simbata si duminca,asa ca imagineaza-ti cit 1000$ as fi platit sa -l fi last deshis tot timpul .iar daca tu crezi ca in spania chiar si cu clima calda pe care o avem ,noi nu folosim pe timp de iarna (ATIT CA NU NINGE SI NU E GER )radiatoare de caldura ,te inseli ,dar oricit as consuma zilnic curent intr-o luna in anotimp friguros tot nu ajung la suma aceea exorbitanta. ceea ce e de reiesit din toate astea ,afla ca, cu o munca de 8 ore pe un salariu de 7$ pe ora nu poti trai in state ,dar cu o munca de 8 ore intr-o fabrica cu 6 E pe ora in europa ,traiesti lejer ,stringi si bani si ai si timp liber berechet.parerea ta e ca se traieste cel mai bine acolo,dar cite eforturi mari faceti voi ca sa aveti de toate si unde e timpul vostru de distractie? si sa nu imi spui mie ca nu stiu eu cum se traia in america inainte.stiu foarte bine ca acum 15 -20ani daca luai viza prin loterie ,statul american te ajuta ,iti dadea o locuinta , un loc de munca nu te lasa ca acum in mijocul aeroportului .descurcati-va nu,ca oricum v-am luat banii pe vize ,nu?

 

iar a trai in spania ,italia nu inseamna ca toti romanii lucreaza la capsuni sau menajere?ce in america nu sint romance care lucreaza menajere? girla sint ,numai ca nu recunosc.sa te fereasca dumnezeu sa te mai si imbolnavesti sau dopar sa consulti medicul acolo la voi? ce institutie de sanatate ti se mai ofera? 40 gratis ,iar restul platesti din mina totul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am nevoie de limba romana vad ca asta te preocupa. Aici asta nu este o cerinta. Ce plictisitoare persoana esti cu distractiile tale!!! Muncesti ca o slava si dai banii inapoi la milionari sa le dovedesti ca tu stii cum se distreaza, nu-i asa ??? Asta fac toti romanii ca tine, tarani in haine de domni.

 

Cel mai important

 

"stiu foarte bine ca acum 15 -20ani daca luai viza prin loterie ,statul american te ajuta ,iti dadea o locuinta , un loc de munca nu te lasa ca acum in mijocul aeroportului .descurcati-va nu,ca oricum v-am luat banii pe vize ,nu?"

 

 

Loteria de Vize nu exista acum 20 de ani ! doar decand s-a format Spatiul Schengen in raspuns ca cei care au castigat loteria si au luat actele americane sa n-aiba acces inapoi in tarile din westul europei !!!

 

Americanii niciodata n-au dat nimic la noi imigranti, le-a cerut sa aiba sponsori, exact ca si tine pe cei din Ohio care nici n-au vrut sa auda de tine cand ai ajuns. Au prefereat sa vanda totul si sa se mute doar sa nu dati de ei !!! Daca erai desteapta, mergeai la emigrare si spuneai ca NU americanii te iau de la aeroport ci sponsorii !!! Ei mai au si obligatia sa te tina in spate 5 ani pana devii cetatean sau 10 ani in caz ca nu vrei sa devii cetatean !!! Vezi ce ocazii ai scapat ca habar n-ai ce vorbest ??? doar prin prisma comunista!

Sponsorii tai daca se mutau trebuia sa anunta birourile de emigrare dar nici ei n-au stitu ca acest act le urmareste pe tim de 10 ani !!! degeaba fug oriunde, este in dosarul lor ca au sponsorat pe 2 persoane !!!

 

Ca "ban" suma pe care ai platit pentru visa americana este nici cat o picatura de ploaie . . . .

 

 

 

 

 

referitor la tot ce mi-ai raspuns ,mi-am dat seama ca pt tine america e mai presus de orice si nu suporti ca sa vezi opinii anti americane chiar daca ele sint foarte adevarate si cind ma refer la asta ,sint sigura ca mai sint persoane care mi-au impartasit experienta si stiu ca nu am mintit cu nimic.te crezi buricul pamintului sa dai atitea sfaturi si sa critici oamenii care spun adevarul despre cum au trait intr-o tara. te supara purul adevar ca nu e mai bine in sua decit in europa? referitor la munca ilegala pe care tu crezi ca o prestam in acea fabrica ,numai invidia te face sa vb ceaa ce nu ai habar.fara acte de rezident nu puteai lucra in acea fabrica ,asa ca lucram perfect legal acolo. iar cit despre binevoitorul tau sfat sa imi fi luat alta munca dupa cele 8 ore prestate de mine in fabrica nu mi se pare corect ia-ti tu mai bine., orice om are nevoie si de odihna ,or voi romanii americanizati ca sa stringeti un ban si sa puteti trai nu va puteti permite sa aveti o munca de 8 ore si sa veniti apoi acasa sa va odihniti ,sa va plimbati ,sa va distrati? in europa dupa cum stii si tu e mult mai bine chiar daca iti e greu sa recunosti ,nu am nevoie aici sa mai am alta munca in afara de cea pe care o am de 8 ore zilnic de luni pina vineri. iar voi acolo nu stiti ce inseamna timp liber ,sfirsit de saptamina doar pentru odihna,munciti si iar munciti ca sa aveti sa platiti atitea cheltuiel inutile.iar cind vine vorba sa mai iesi undeva sa si consumi intr-un local ceva nu o poti face cu atita placere ca in europa fara sa dai spaga(A SE CITi tip). iar referitor la faptul ca zona de veverite si brazi la care ma refeream eu afla ca era era o zona REZIDENTIALA,nu isi permitea oricine sa locuiasca acolo.am vazut cum locuiti voi romanii acolo la bloc cite 5-7 persoane intrun apartament ca sa puteti plati chiriile uriase de acolo.si merci de informatiile pe care mi le-ai dat referitior la caldura consumata,de parca eu nu stiam ca acolo in zona aceea sint 4 sezoane pe an , iar la faptul ca am afirmat ca plateam numai caldura 400$ ,inca era o suma rezonabila ,fiindca opream caldura de la 8 dimineata pina la 5 dupa amiaza exceptind simbata si duminca,asa ca imagineaza-ti cit 1000$ as fi platit sa -l fi last deshis tot timpul .iar daca tu crezi ca in spania chiar si cu clima calda pe care o avem ,noi nu folosim pe timp de iarna (ATIT CA NU NINGE SI NU E GER )radiatoare de caldura ,te inseli ,dar oricit as consuma zilnic curent intr-o luna in anotimp friguros tot nu ajung la suma aceea exorbitanta. ceea ce e de reiesit din toate astea ,afla ca, cu o munca de 8 ore pe un salariu de 7$ pe ora nu poti trai in state ,dar cu o munca de 8 ore intr-o fabrica cu 6 E pe ora in europa ,traiesti lejer ,stringi si bani si ai si timp liber berechet.parerea ta e ca se traieste cel mai bine acolo,dar cite eforturi mari faceti voi ca sa aveti de toate si unde e timpul vostru de distractie? si sa nu imi spui mie ca nu stiu eu cum se traia in america inainte.stiu foarte bine ca acum 15 -20ani daca luai viza prin loterie ,statul american te ajuta ,iti dadea o locuinta , un loc de munca nu te lasa ca acum in mijocul aeroportului .descurcati-va nu,ca oricum v-am luat banii pe vize ,nu?

 

iar a trai in spania ,italia nu inseamna ca toti romanii lucreaza la capsuni sau menajere?ce in america nu sint romance care lucreaza menajere? girla sint ,numai ca nu recunosc.sa te fereasca dumnezeu sa te mai si imbolnavesti sau dopar sa consulti medicul acolo la voi? ce institutie de sanatate ti se mai ofera? 40 gratis ,iar restul platesti din mina totul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am rabdare sa citesc toata propaganda ta anti americana dar habar n-ai de tine in primul rand ...

 

Au mai venit aici familisti cu gandul ca prostitutia va fi sursa de venit principal insa s-au inselat si pe calea cea grea au aflat ca asta nu merge aici ca in RO !!! au fost deportati.

 

ca o desteapta ai acceptat sa lucrezi cu ilegalii cu acte false ca n-ai ascultat de nimeni si credeai ca esti cea mai cea pe continent. si mai si vrajesti de cum era INAINTE parca stii cum a fost aici !!!

 

n-ai vazut bani in viata ta si nu stiai ce sa faci cu ei doar la bar sa-i duci.

 

Tu nu te vezi ca esti persoana de jos si imparti maruntisul si mai faci judecati despre ce nu stii nimic !!!

 

asta e inalt pentru tine sa intelegi.

 

Cu din astea ca tine e plina lumea,

 

Tine-ti parerile si inghite-ti mandria ca nu te duce la nimic doar te faci de ras!

 

Mentalitate tipic romanesc de clasa inferioara !!! - parere personala pentru care ai negociat !!!

 

Olga, tonul si atitudinea ta sunt inacceptabile din punctul meu de vedere. Te rog sa iti strunesti pornirile de ca a face astfel de afirmatii gratuite si jignitoare la adresa altor utilizatori doar pentru ca experienta lor difera de a ta. De la a te contrazice cu cineva in legatura cu o tema si pana la a emite judecati de valoare de tipul celor de mai sus este cale lunga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca discutii in contradictoriu pe tema experientelor diferite pot avea loc la infinit.

Am o ruda f apropiata care a castigat la loteria americana cu vreo 7-8 ani in urma care e super multumita de viata pe care si-a cladit-o in USA. La telefon, aproape cu regularitate, aminteste ca, citez: "Ei, dar in USA nu e ca in Europa....Aici e super!" Si il cred! El a reusit si il felicit!

Eu sunt in Germania si imi pare minunat aici, dar asta dupa 2,5 ani. Tot subsemnata ar fi spus cu vreun an in urma ca vrea acasa, ca ii e dor prea tare de tata si de blocul in care a copilarit, ca vecinii is prea distanti, etc.

Azi ii gasesc niste draguti pe vecinii mei, oameni cumsecade care nu se baga in sufletul tau mai mult decat e cazul.

Ruda care e in America a trecut prin Germania si are alta perceptie...

Nu mai stiu pe unde am citit pe forum, cineva spunea ca in Germania nemtii fac economii jenante, ca apoi sa mearga in concediu sa cheltuie disproportionat de mult in comparatie cu restul anului. Eu nu am cunoscut pe nimeni asa. Dar cred ca cel ce a scris asta a cunoscut astfel de oameni. Bine ar fi sa nu se generalizeze, pt ca de aceea apar neintelegerile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fii cazul ca DNA OLGA sa ne spuna din ce conti si printi s-a nascut, ce origine SF are sau din ce clasa superioara face parte?

Eu cred ca ea a facut prostitutie probabil caci prea le stie pe astea.

 

Deci noi romanii plecati suntem niste tarani in haine de domni.

 

dar atunci ea cum este .

 

Dupa cum vorbeste nici nu este romanca, ci este un soi de om care se crede superior romanilor, probabil vreo unguroaica evreica!

 

Am tot citit ce scrie si parca m-a zgariat pe creier!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dioneea, nu cred ca e cazul sa raspundem tot prin atacuri. Asa o sa o ducem pana la infinit cu jignirile reciproce.

 

Va rog sa reveniti la topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca discutii in contradictoriu pe tema experientelor diferite pot avea loc la infinit.

Am o ruda f apropiata care a castigat la loteria americana cu vreo 7-8 ani in urma care e super multumita de viata pe care si-a cladit-o in USA. La telefon, aproape cu regularitate, aminteste ca, citez: "Ei, dar in USA nu e ca in Europa....Aici e super!" Si il cred! El a reusit si il felicit!

Eu sunt in Germania si imi pare minunat aici, dar asta dupa 2,5 ani. Tot subsemnata ar fi spus cu vreun an in urma ca vrea acasa, ca ii e dor prea tare de tata si de blocul in care a copilarit, ca vecinii is prea distanti, etc.

Azi ii gasesc niste draguti pe vecinii mei, oameni cumsecade care nu se baga in sufletul tau mai mult decat e cazul.

Ruda care e in America a trecut prin Germania si are alta perceptie...

Nu mai stiu pe unde am citit pe forum, cineva spunea ca in Germania nemtii fac economii jenante, ca apoi sa mearga in concediu sa cheltuie disproportionat de mult in comparatie cu restul anului. Eu nu am cunoscut pe nimeni asa. Dar cred ca cel ce a scris asta a cunoscut astfel de oameni. Bine ar fi sa nu se generalizeze, pt ca de aceea apar neintelegerile.

sint convinsa ca sint romani care sint multumiti de viata pe care o duc in sua.eu doar mi-am exprimat experienta mea pe care am trait-o acolo si nu neg ,ca in citiva ani poate mai avansam in privinta traiului pe care l-as fi dus acolo,dar am considerat ca e prea mult efort si mi-a placut mult mai mult traiul in spania,iar daca nu as mai fi avut acea portita de intoarcere,cu siguranta as fi ramas peste ocean.important e sa ne putem adapta acolo unde ajungem ,ori eu,nu am putut face asta.,poate si datorita faptului ca limba engleza nu se invata asa usor,mai ales cind in scoala nu am avut aceasta materie de studiat,iar limba spaniola am invatat-o in 6 luni.in concluzie ,mi-a fost greu sa ma adaptez.dar mesajul meu pentru toti romanii de pretutindeni este ca oriunde dorim sa mergem ,este loc si pentru noi,chiar daca toti pornim cu greu ,rezultatele instrainarii noastre pe alte meleaguri nu se pot vedea decit dupa citiva ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sint convinsa ca sint romani care sint multumiti de viata pe care o duc in sua.eu doar mi-am exprimat experienta mea pe care am trait-o acolo si nu neg ,ca in citiva ani poate mai avansam in privinta traiului pe care l-as fi dus acolo,dar am considerat ca e prea mult efort si mi-a placut mult mai mult traiul in spania,iar daca nu as mai fi avut acea portita de intoarcere,cu siguranta as fi ramas peste ocean.important e sa ne putem adapta acolo unde ajungem ,ori eu,nu am putut face asta.,poate si datorita faptului ca limba engleza nu se invata asa usor,mai ales cind in scoala nu am avut aceasta materie de studiat,iar limba spaniola am invatat-o in 6 luni.in concluzie ,mi-a fost greu sa ma adaptez.dar mesajul meu pentru toti romanii de pretutindeni este ca oriunde dorim sa mergem ,este loc si pentru noi,chiar daca toti pornim cu greu ,rezultatele instrainarii noastre pe alte meleaguri nu se pot vedea decit dupa citiva ani.

Ma bucur de concluziile la care ai ajuns si sunt de aceeasi parere cu tine! :doh:

Mesajul tau este clar si reprezinta, dupa parerea mea, realitatea...

Ce bine-ar fi sa gandeasca toti ca si tine... cand ti-ai dat seama ca nu te poti adapta, ai luat masuri urgente si ai gasit locul care ti se potriveste mai bine... altii, nu reusesc sa se adapteze, dau gres in toate, se enerveaza pe ceilalti care au avut o soarta mai buna si ii fac mincinosi, ca, doar... nu se poate sa fie si altfel decat cum stiu ei! :o:

Mult succes si sa fi iubita ! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×