Sari la conținut
Forum Roportal
Master of Disaster

Cum sa-mi fac boxe?

Postări Recomandate

Salut,

 

Am si eu o intrebare pentru cei care s-au mai lovit de problema asta.

Am niste boxe vechi care sunt cam vai si-amar, la una difuzorul mare -> bas-ul e dus de tot si la cealalta e cam forjat. Eu as vrea sa refolosesc incintele si sa inlocuiesc doar difuzoarele (toate, inalte si joase). Daca aveti vre-un sfat sau un link catre o pagina care sa imi spuna cum trebuie calculata puterea difuzoarelor in functie de suprafata incintei (sau volumul nu stiu exact cum se calculeaza) si/sau sfaturi despre tipuri de difuzoare (ca firma si calitate/pret....) v-as fi recunoscator pt. ajutor.

 

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca pe la www.hiend.ro, este un sit pt electronisti amatori si pasionati de electronica, acolo la forum sigur gasesti raspunsuri. Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca pe la www.hiend.ro, este un sit pt electronisti amatori si pasionati de electronica, acolo la forum sigur gasesti raspunsuri. Succes !

 

 

Imi dai te rog un link catre forum ca eu nu gasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incintele boxelor se construiesc dupa parametrii difuzoarelor (Thiele/Small), puterea e neimportanta. Nu poti sa cumperi niste difuzoare care sa se potriveasca numai ca diametru cu boxele tale, trebuie sa tii cont si de acesti parametri si de tipul de incinta (bass-reflex, sealed, band-pass,etc).

 

O sa fie destul de greu sa le nimeresti, dar sunt sanse sa iasa ceva acceptabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×