Sari la conținut
Forum Roportal
valentynos

Reincarnarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In reincarnare eu credeam de mic, fara sa am fireste un motiv clar pe-atunci. Dar de cand am dat peste cartile lui Rudolf Steiner, mi-a devenit limpede ca intr-adevar asa stau lucrurile. Practic el explica in mod cat se poate de stiintific foarte multe aspecte legate de lumea suprasensibila. La inceput poti sa fii sceptic, dar la un moment dat realizezi ca prea se leaga totul, ca sa fie doar o inventie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate , ...daca accepti ca acest Steiner este deasupra Lui. 8)

 

 

 

<< Si, dupa cum oamenilor le este destinat SA MOARA O SINGURA DATA , SI DUPA ACEEA VINE JUDECATA,

tot asa, Hristos, dupa ce s-a adus jertfa o singura data , ca sa poarte pacatele multora,

Se va arata a doua oara, nu in vederea pacatului,

ci ca sa aduca mantuirea celor care-L asteapta. >>

 

(Epistola lui Pavel catre evrei 9:27, Noul Testament)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte simplist modul in care pui problema. Dar nu vreau sa intru in polemica, pentru ca stiu ca nu se convinge nimeni asa. Oricum, iti spun sincer ca Steiner prezinta o perspectiva asupra lui Christos cum n-am mai intalnit la altcineva: una profunda si realista. Dar in fine, n-are rost sa ne certam. Nu putem decat sa ne asumam fiecare lucrurile pe care le credem...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte simplist modul in care pui problema. Dar nu vreau sa intru in polemica, pentru ca stiu ca nu se convinge nimeni asa. Oricum, iti spun sincer ca Steiner prezinta o perspectiva asupra lui Christos cum n-am mai intalnit la altcineva: una profunda si realista. Dar in fine, n-are rost sa ne certam. Nu putem decat sa ne asumam fiecare lucrurile pe care le credem...

adica dupa 1900 de ani cineva are o alta perspectiva....si gata,il punem icoana,devin adevarurii absolute spusele lui?

parerii...am si eu,dar asta nu le face adevarate.desi steiner are o viziune clara,coerenta,si ''personal'' sunt de acord cu multe afirmatii de-ale sale.....asta nu ma indreptateste sa-l cred mai mult decat ce e......un arhitect care si-a organizat ideile intr-un mod coerent,personal si fara pretentii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, n-ai dreptate, decat in cazul in care e vorba de ceva ce n-ar putea fi cunoscut, n-ar putea fi cercetat. Despre lucruri pe care le poti cerceta, despre pietre de exemplu, n-o sa se-apuce nimeni sa spuna ca plutesc prin aer, decat daca a luat-o razna. Dar, in sensul lui Steiner, si lumea spirituala poate fi cercetata, asa cum e cercetata lumea fizica, numai ca prin altfel de simturi, ce trebuie dezvoltate. Acuma nu zic ca el ar detine adevarul absolut, dar in mod sigur, daca aceasta premisa este corecta, el a descris in mod foarte precis fenomenele spirituale la care avea acces. Asta-i diferenta fata de o simpla parere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA !

si o mica, mica, curiozitate...cum explica Steiner stiintific? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DA !

si o mica, mica, curiozitate...cum explica Steiner stiintific? 8)

experiment+ logica

 

iar daca o idee este coerenta nu-i obligatoriu adevarata.

ca precizare:eu cred in reincarnare,dar joc rolul de avocat al lui satanael :D

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×