Sari la conținut
Forum Roportal
ocean

New Age

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apar foarte multe teorii asupra credintei, religiei, chiar si asupra Lui Iisus, toate sustinute de anumite dovezi, mai mult sau mai putin credibile. Totul se schimba..... Vrem oare o noua credinta, un nou Dumnezeu, mai accesibil, care sa ne permita chiar sa si gresim constient atat timp cat credem in El. Oare suntem martorii unui nou Testament?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apar foarte multe teorii asupra credintei, religiei, chiar si asupra Lui Iisus, toate sustinute de anumite dovezi, mai mult sau mai putin credibile. Totul se schimba..... Vrem oare o noua credinta, un nou Dumnezeu, mai accesibil, care sa ne permita chiar sa si gresim constient atat timp cat credem in El. Oare suntem martorii unui nou Testament?

totul se schimba si s-a schimbat intotdeauna - este specificul existentei

 

ca sa nu apara interpretari gresite, reformuleaza intrebarea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
totul se schimba si s-a schimbat intotdeauna - este specificul existentei

 

te sperie schimbarea?

Nu ma sperie schimbarea, ceea ce ma sperie e crearea unei religii bazate doar pe filosofie umana.......as vrea o schibare venita "de Sus" nu de niste oameni ce cred ca au gasit adevarul doar prin filosofia lor asupra credintei.....

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma sperie schimbarea, ceea ce ma sperie e crearea unei religii bazate doar pe filosofie umana.......as vrea o schibare venita "de Sus" nu de niste oameni ce cred ca au gasit adevarul doar prin filosofia lor asupra credintei.....

 

 

Bai omule ...totul este materie...iar omul ...inteligenta materiei ..a reusit sa domine materia...astfel si amarata de biblie tot de un om a fost scrisa ,si tot de oameni va fi schimbata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai omule ...totul este materie...iar omul ...inteligenta materiei ..a reusit sa domine materia...astfel si amarata de biblie tot de un om a fost scrisa ,si tot de oameni va fi schimbata

Biblia a schimbat multe veti, si cine ia in deradere aceasta Carte isi nimiceste propriu destin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai omule ...totul este materie...iar omul ...inteligenta materiei ..a reusit sa domine materia...astfel si amarata de biblie tot de un om a fost scrisa ,si tot de oameni va fi schimbata

E interesan...tu faci un topic doar al ateilor, unde nu accepti parerile cestinilo ( :good: ) dar postezi pe un alt topic.....e chiar foarte interesant.....Totusi, parerea ta este respectata si tratata ca atare, deci nu trebuie sa fii chiar atat de defensiv.

parerea mea

 

Biblia a schimbat multe veti, si cine ia in deradere aceasta Carte isi nimiceste propriu destin.

Sincer sa fiu, daca cineva isi nimiceste propria viata nu ma prea intereseza, orice ai spune, acel om tot va lua in ras argumentele tale, deci iti irosesti cuvintele degeaba.

tot parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai omule ...totul este materie...iar omul ...inteligenta materiei ..a reusit sa domine materia...astfel si amarata de biblie tot de un om a fost scrisa ,si tot de oameni va fi schimbata

:good: sigur...inteligenta materiei ...a reusit sa domine materia, insa pe cand o va domina si "inteligenta noastra"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer sa fiu, daca cineva isi nimiceste propria viata nu ma prea intereseza, orice ai spune, acel om tot va lua in ras argumentele tale, deci iti irosesti cuvintele degeaba.

 

Fiecare dintre noi putem sa pierdem timpul prin aceasta viata si la capatul ei sa ne astepte moartea, depinde de alegerea noastra.

Putem sa avem o viata curata si la capat sa ne astepte Fiul lui Dumnezeu.

Si ca sa fiu topic, cred ca aceasta miscare New Age , este foarte periculoasa si ineficenta pentru mantuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare dintre noi putem sa pierdem timpul prin aceasta viata si la capatul ei sa ne astepte moartea, depinde de alegerea noastra.

Putem sa avem o viata curata si la capat sa ne astepte Fiul lui Dumnezeu.

Si ca sa fiu topic, cred ca aceasta miscare New Age , este foarte periculoasa si ineficenta pentru mantuire.

:good:

...pai si cu o "viata curata" si vorbe mestesugite, ne putem pierde timpul pe lumea asta , insa s-ar putea ca dincolo, cele care vor conta cu adevarat sa fi faptele!

eu nu ma consider un crestin practicant, insa propiul meu cod de conduita sociala, morala sau faptica , ipotetic s-ar putea situa peste nivelul multor "crestini".

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

...pai si cu o "viata curata" si vorbe mestesugite, ne putem pierde timpul pe lumea asta , insa s-ar putea ca dincolo, cele care vor conta cu adevarat sa fi faptele!

eu nu ma consider un crestin practicant, insa propiul meu cod de conduita sociala, morala sau faptica , ipotetic s-ar putea situa peste nivelul multor "crestini".

E adevarat, ai atins si tu un punct sensibil :good: .....Sunt crestini ce nu fac altceva decat sa creada dar nu si faptele de aprtea lor, nu se pot lauda cu o conduita potrivita. Eu tind sa cred ca avem nevoie atat de credinta cat si de fapte in egala masura, nu se poate vorbi despre una si sa se elimine cealalta.

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×