Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Cine ne obliga sa practicam crestinismul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum am vazut, in Romania comportarea preotilor e clar inferioara. Desigur, integrarea din 2007 va aduce schimbari vizibile, dar cred ca procesul se va incheia in 10 sau 20 de ani. Pana atunci problemele vor ramane cam aceleasi.

 

Aici intervine insa o problema interesanta. Blamam Biserica, ii blamam pe preoti. Nu ca n-ar merita, ii blamam pe drept cuvant. Totusi cine ne obliga sa apleam la serviciile lor?

 

Nu vi se pare o atitudine usor schizofrenica?

 

Nu credem in Dumnezeu, nu credem in crestinism, si totusi ne botezam copii, ne cununam religios si ne ingropam mortii crestineste. Chestia asta depaseste nivelul meu de intelegere (care si asa e destul de scazut :blink: ).

 

N-avem nici o treaba cu crestinismul, si totusi il practicam. Ce idee iti face un om care sustine sus si tare ca intreg cultul crestin (biserica, preoti, icoane etc.) e o mare tampenie si totusi isi boteaza copii, se cununa religios si isi ingroapa rudele cu... cruce la capatai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm, societatea in ansamblul ei, invatatura primita, prejudecatile, necunoasterea fenomenului religios, propria prostie uneori , lipsa judecatii, a logicii, etc. asta in ceea ce ma priveste!...insa toate acestea mi s-au relevat si intr-un fel sau altul caut o schimbare de arhetip.dar pentru asta am nevoie sa demolez totul, ca sa pot construi!

 

pentru altii...crestinismul reprezinta un model de viata, un model de credinta !

cum este bine?... fiecare sa decida pentru el !

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am nimic cu opinia fiecaruia. Chiar admir un ateu autentic. Dar daca respectivul spune una si face alta cum mai putem vorbi de o persoana cu opinii clare si puternice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-avem nici o treaba cu crestinismul, si totusi il practicam. Ce idee iti face un om care sustine sus si tare ca intreg cultul crestin (biserica, preoti, icoane etc.) e o mare tampenie si totusi isi boteaza copii, se cununa religios si isi ingroapa rudele cu... cruce la capatai?
aceasta este si nedumerirea mea!

tot mai multi au renuntat la casatoria religioasa, tot mai multi nu isi mai boteaza copii, dar fiecare, cand ii vine timpul sa se gandeasca la moarte, vrea sa fie ingropat de preot - si mai are si pretentia sa fie servit, doar pentru ca preotul respectiv are vocatie de preot

parerea mea este ca te poti astepta sa fii servit daca ai tu vocatie de crestin!!!

 

 

Cine ne obliga sa practicam crestinsimul?
NIMENI

cel care o face totusi constient din obligatie trebuie sa isi dea seama ca nu este ceva in regula cu el (nu cu ceilalti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca au renuntat la casatoria religioasa si la botezul copiilor e optiunea lor! Eu unul o salut toata inima. N-are rost sa practici un lucru in care nu crezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca au renuntat la casatoria religioasa si la botezul copiilor e optiunea lor! Eu unul o salut toata inima. N-are rost sa practici un lucru in care nu crezi.
exact!

dar cum iti explici ca nu renunta si la inmormantare?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact!

dar cum iti explici ca nu renunta si la inmormantare?!?

 

pai eu sincer,eu prefer crematoriu, este mult mai igienic, simplu, fara pomeni si toate cele.

decat sa stiu ca cei ce vor ramane in urma mea vor repeta experientale avute de mine...oh, da...prefer la crematoriu!

si apoi , sunt inca cutume care spun ca sufletul ar ajunge mai repede Acolo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumos pentru tine. Si restul? Cununie religioasa spre exemplu?

;)

hmm...probabil faptul ca nu m-am cununat religios, nu este totusi o intamplare, asa cum credeam pana acum!

Doamne, cat sunt de necredincios!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti necredincios, esti ateu. Necredinciosul e cel care accepta, dar refuza sa creada. Cel care nu accepta si implicit nu crede e ateul.

 

E logic sa nu te cununi religios din moment ce nu esti religios. Zic bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×