Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Isus,un erou ?!?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

No' ideea este asta!S-a lasam pentru o clipa deoparte diferentele noastre,necredinta,credinta,pererile impartite despre cine credem NOI ca a fost Isus .Sa spunem ca lumea spirituala este reala pentru toti de aici...si sa presupunem ca in ziarul de azi,cu litere de o schioapa scrie :

" cel care nu cu mult timp in urma a afirmat <Nu este dragoste mai mare decat sa isi dea cineva viata pentru aproapele sau> este mort...si a inviat! Isus,eroul intregii omeniri,a venit sa isi dea viata pentru noi,ca noi sa traim "

Care sunt reactiile cititorilor,si cum se intelege aceasta "ofranda" in mod personal?

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No' ideea este asta!S-a lasam pentru o clipa deoparte diferentele noastre,necredinta,credinta,pererile impartite despre cine credem NOI ca a fost Isus .Sa spunem ca lumea spirituala este reala pentru toti de aici...si sa presupunem ca in ziarul de azi,cu litere de o schioapa scrie :

" cel care nu cu mult timp in urma a afirmat <Nu este dragoste mai mare decat sa isi dea cineva viata pentru aproapele sau> este mort...si a inviat! Isus,eroul intregii omeniri,a venit sa isi dea viata pentru noi,ca noi sa traim "

Care sunt reactiile cititorilor,si cum se intelege aceasta "ofranda" in mod personal?

:blink:

 

cred că:

prima opozitie va aparea asa cum este normal din partea bisericii, care va fi clar"deranjată" de aastă "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa presupunem ca in ziarul de azi,cu litere de o schioapa scrie :

" cel care nu cu mult timp in urma a afirmat <Nu este dragoste mai mare decat sa isi dea cineva viata pentru aproapele sau> este mort...si a inviat! Isus,eroul intregii omeniri,a venit sa isi dea viata pentru noi,ca noi sa traim "

Care sunt reactiile cititorilor,si cum se intelege aceasta "ofranda" in mod personal?

:blink:

eu inteleg ca 'annacondor' ne propune sa ne imaginam contemporani cu momentul istoric al Invierii

 

personal, nu stiu cum as raspunde

raspunsul meu ar fi fost specific mediului personal in care m-am dezvoltat: intr-un fel as fi raspuns daca as fi fost evreu de rand, altfel, daca as fi fost printre invatatii vremii, altfel daca as fi fost roman, sau grec, sau de orice alta nationalitate si religie

nici macar un sunt sigura ca mi-as fi dorit sa fiu printre catehumeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No' ideea este asta!S-a lasam pentru o clipa deoparte diferentele noastre,necredinta,credinta,pererile impartite despre cine credem NOI ca a fost Isus .Sa spunem ca lumea spirituala este reala pentru toti de aici...si sa presupunem ca in ziarul de azi,cu litere de o schioapa scrie :

" cel care nu cu mult timp in urma a afirmat <Nu este dragoste mai mare decat sa isi dea cineva viata pentru aproapele sau> este mort...si a inviat! Isus,eroul intregii omeniri,a venit sa isi dea viata pentru noi,ca noi sa traim "

Care sunt reactiile cititorilor,si cum se intelege aceasta "ofranda" in mod personal?

:blink:

Nici eu personal nu stiu ce parere as avea daca as fi trait in acea perioada.Cred ca multi au fost indreptatiti sa creada cum au crezut.evreii fara viziunea biblica,inteleasa complet,au fost indreptatiti sa il ucida pe Cristos,pentru ca era dupa ei un Cristos fals.

Daca as fi trait in acea perioada ca un roman sau grec,si mi s-ar fi spus ca Isus este ceea ce mitologia sau alte religii contemporane nu vor putea implini niciodata,as fi considerat-o o nebunie.

Daca l-as fi vazut pe Cristos,cum l-au vazut Maria Magdalena,Petru sau Ioan...as putea afirma cu tarie ca Isus a fost Fiul Lui Dzeu...mai mult decat un profet,sau un invatator.Dar cred ca m-as simti foarte mult cam ca Toma,care nu a crezut pana nu a vazut.

Totusi contemporana cu acea perioada as auzi ca Isus ar fi fost cu adevarat un Erou,si ca m-a impacat cu Dzeu ...nu as putea vedea pana nu mi s-ar descoperi in mod persoanl cum i sa intamplat lui Pavel.

Fireste,este imposibil sa poti crede in ceva atat de minunat fara un ajutor de sus!! :stars:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred că:

prima opozitie va aparea asa cum este normal din partea bisericii, care va fi clar"deranjată" de aastă "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai... asta ar demonstra probabil ca nu exista Dumnezeu.

 

Guess what: Dumnezeu exista/nu exista independent de actiunile noastre. Actele unei populatii nu pot invalida un fenomen. Sau nu-l pot valida.

 

Chestia cu din moment ce crestinii se vor purta sangeros inseamna ca Dumnezeu e o inventie nu prea are logica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, mai... asta ar demonstra probabil ca nu exista Dumnezeu.

 

Guess what: Dumnezeu exista/nu exista independent de actiunile noastre. Actele unei populatii nu pot invalida un fenomen. Sau nu-l pot valida.

 

Chestia cu din moment ce crestinii se vor purta sangeros inseamna ca Dumnezeu e o inventie nu prea are logica.

O conexiune directa nu are logica, dar ajuta la dovedirea faptului ca e o inventie: cind crestinii vor disparea nu va fi nimeni sa-si aminteasca de perspectiva lor asupra acestei entitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O conexiune directa nu are logica, dar ajuta la dovedirea faptului ca e o inventie: cind crestinii vor disparea nu va fi nimeni sa-si aminteasca de perspectiva lor asupra acestei entitati.

 

Stai linistit crestini nu vor disparea niciodata, cine stie, poate si tu vei deveni crestin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ai privi obiectiv, impreuna cu adeptii celorlalte religii, cum crestinii s-ar sfisia intre ei intr-un ultim acces de violenta...

Ideea era sa renastem crestinismul...nu sa il readucem la ceea ce a fost :stars:

of,of ,of :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact ce a fost crestinismul? Daca te referi la Biserica Romano-Catolica atunci parerea ta e indreptatita. Dar mi se pare destul de ciudat sa arunci vina pe umerii intregului crestinism doar pentru comportarea unei singure Biserici.

 

E ca si cum ai spune ca armele de distrugere in masa, evenimente ca Hirosima sau Cernobal sunt motive temeinice pentru a abandona stiinta sau pentru a-i pune limite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×