Sari la conținut
Forum Roportal
Sonia29

Chatul pe Internet, terapie gratuita!

Evaluează acest topic

Dependenti de Internet?  

59 membri au votat

  1. 1. Cite ore petreceti pe Internet zilnic?

    • 2-4
      22
    • 4-6
      16
    • 6+
      21
  2. 2. Cit de mult te afecteaza daca nu ai internet O ZI?

    • nu-mi pasa deloc
      7
    • imi pasa, dar nu ma obsedeaza
      34
    • ma obsedeaza, dar nu ma afecteaza
      7
    • ma afecteaza oarecum
      9
    • fac orice sa ajung la PC la orice ora ar fi
      2
  3. 3. Ai curaj sa intilnesti in realitate persoane cunoscute pe internet?

    • Da, fara sa stau pe ginduri
      4
    • Da, dar dupa mai multe conversatii
      26
    • Poate, dupa nenumarate discutii on-line, telefoane..etc
      19
    • Nu prea am curaj, ma tem
      4
    • Categoric NU
      6


Postări Recomandate

Sint convinsa ca multi dintre noi ne-am intrebat ce ne face sa cautam compania oamenilor pe internet. Si citeodata gasim comfort mai degraba aici, decit in viata reala. Aici, oarecum, toti semanam unii cu altii, toti intram "on-line" cu aceeasi dorinta: de comunicare, de aflarea unui raspuns pe care te temi sa il cauti printre oamenii din realitate de teama sa nu te judece gresit. In tot ceea ce facem si ce scriem aici, sa nu uitam ca in spatele monitoarelor, viata oamenilor isi urmeaza cursul (normal sau anormal) nu fara a fi influentata, din cind in cind, si de interactiunile virtuale. Sintem responsabili pentru actele noastre, chiar si daca ele sint de factura virtuala.Un cuvint bun, un sfat sincer, un zimbet virtual..e tot ceea ce unii oameni au nevoie pentru a-si incheia ziua frumos, cu sentimentul ca persoana lor conteaza. Ce lucruri minunate pot unii oameni sa faca pentru altii, fara sa cheltuie nimic, decit un minut de bunatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da e chiar tare faza cu "prietenii p internet" si nu stiu chiar ajuta oamenii. noi oricum intram p grupuri care au diferite teme, alese de noi deci ceva ceva tot avem in comun

mai e si faza ca incepi s cunosti o pers incepand cu interiorul...si apoi cu exteriorul si bla bla bla. si in plus ai incredere in persoane p care nu le cunosti si nu te cunosk in viatza de zii cu zi.

mie imi fac asemenea discutzii foarte bine...de exemplu am avut probleme cu ai mei...si am intrat p un forum cu diverse discutzi gen ai mei sunt ...... ai mei......si bla blauri deastea...si dak citesti din ce scriu unii oameni....tzii se pare k itzi citesti propriile randuri...

Editat de Alcos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci raspunsuri: stau mai mult de 6 ore pe net pe zi .. :D

Cit de mult te afecteaza daca nu ai internet O ZI?

- imi pasa, dar nu ma obsedeaza .. fac alte chestii :jester:

Ai curaj sa intilnesti in realitate persoane cunoscute pe internet?

Da, dar dupa mai multe conversatii .. daca imi castiga increderea [ceea ce e foarte greu] :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sint convinsa ca multi dintre noi ne-am intrebat ce ne face sa cautam compania oamenilor pe internet. Si citeodata gasim comfort mai degraba aici, decit in viata reala. Aici, oarecum, toti semanam unii cu altii, toti intram "on-line" cu aceeasi dorinta: de comunicare, de aflarea unui raspuns pe care te temi sa il cauti printre oamenii din realitate de teama sa nu te judece gresit. In tot ceea ce facem si ce scriem aici, sa nu uitam ca in spatele monitoarelor, viata oamenilor isi urmeaza cursul (normal sau anormal) nu fara a fi influentata, din cind in cind, si de interactiunile virtuale. Sintem responsabili pentru actele noastre, chiar si daca ele sint de factura virtuala.Un cuvint bun, un sfat sincer, un zimbet virtual..e tot ceea ce unii oameni au nevoie pentru a-si incheia ziua frumos, cu sentimentul ca persoana lor conteaza. Ce lucruri minunate pot unii oameni sa faca pentru altii, fara sa cheltuie nimic, decit un minut de bunatate.

 

 

daaaaaaaaaaaa in mare masura este cam adevarat, eu am intrat pe forumuri pentru ca m-au atras multe dintre topicuri si replicile date de cei care fac forum, de multe ori am ras cu lacrimi...alteori am zambit doar si alteori am zis "ce frumos a scris cutere...ce bine le zice..." acest forum are multi utilizatori deosebiti e o lume cu oameni simpatici ;) imi place...e linistit si mare...si cand ma simt singura intru aici si ma mai povestesc cu unul cu altul si trece altfel...nimic mai mult :P e de fapt legatura noastra cu lumea :)

Editat de ea_adita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca internetul ofera mai multe optiuni, ai de unde alege persoane cu probleme asemanatoare sau care te pot incuraja... atunci cand la cei din jur nu gasesti intelegere sau vrei sa eviti conflicte cu cei apropiati...

Petrec, atunci cand nu trebuie sa merg la serviciu sau in alta parte, peste 6 ore pe net... atunci cand am ocazia. Imi lipseste atunci cand trebuie sa stau mai putin... Nu am curajul sa ma intalnesc cu persoane cunoscute pe net... in afara situatiilor in care e vorba de persoane care vin sa-mi aduca comanda de carti de la vreo librarie online sau altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×