Sari la conținut
Forum Roportal
mariac

tot in seria nedumeriri?

Postări Recomandate

Cum spuneam : tot in seria nedumeriri???

As dorii sa ma lamureasca si pe mine cineva ce se intampla atunci cand ai viremie 98 unit si transaminaze marite iar dupa 6 luni transaminazele sunt in limitele normale iar viremia 4000 unit.

Daca vi s-a intamplat , va rog sa-mi spuneti si mie!! Imi fac deja prea multe ganduri pana o sa ajung la un medic sa mi le interpreteze.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot uit la mesajul tau si nu stiu ce sa iti spun... Transaminazele si viremiile sunt facute in aceeasi zi? Oricum faptul ca tii totusi viremia la valori foarte mici (fara tratament?) e un lucru excelent. Teoretic transaminazele s-ar corela cu viremia, se pare ca totusi nu foarte tare. Ceea ce am citit de curand este un lucru care ti-ar da un raspuns cat de cat. Se pare ca medicii, in cazul in care stii ca esti purtatoare inactiva (si mai mult ca sigur esti), recomanda ca in cazul in care s-au inregistrat valori marite ale transaminazelor sa fie repetate dupa o luna. Doar o crestere intermitenta nu are nici o relevanta, insa daca in decurs de 6 luni ai avut de 2 ori analizele bune si de 4 ori marite e cazul sa mergi la medic sa iti repete viremia. Oricum viremia fluctueaza de la o zi la alta ideea e sa se pastreze pana in 20.000 copii/ml. Totusi, in afara de viremie, care fluctueaza, o alta posibilitate ar fi detectarea antiHbc in tesutul hepatic. Nu stiu dc se face asa ceva in Romania, s-ar putea sa se faca. Dc se descopera, chiar dc ai 4000 copii/ml tot ai o forma activa (mai slab, dar e). Oricum, parerea mea este sa mergi la medic si sa vorbesti cu el. Eu mi-as face macar in urmatoarele 3 luni o data pe luna transaminazele. Dc raman in limite normale e bine. Dc totusi sunt marite... mergi la doctor pt ca e o treaba de finete. Ori te baga pe tratament ori te tine sub observatie. In principiu, te va tine sub observatie.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tot uit la mesajul tau si nu stiu ce sa iti spun... Transaminazele si viremiile sunt facute in aceeasi zi? Oricum faptul ca tii totusi viremia la valori foarte mici (fara tratament?) e un lucru excelent. Teoretic transaminazele s-ar corela cu viremia, se pare ca totusi nu foarte tare. Ceea ce am citit de curand este un lucru care ti-ar da un raspuns cat de cat. Se pare ca medicii, in cazul in care stii ca esti purtatoare inactiva (si mai mult ca sigur esti), recomanda ca in cazul in care s-au inregistrat valori marite ale transaminazelor sa fie repetate dupa o luna. Doar o crestere intermitenta nu are nici o relevanta, insa daca in decurs de 6 luni ai avut de 2 ori analizele bune si de 4 ori marite e cazul sa mergi la medic sa iti repete viremia. Oricum viremia fluctueaza de la o zi la alta ideea e sa se pastreze pana in 20.000 copii/ml. Totusi, in afara de viremie, care fluctueaza, o alta posibilitate ar fi detectarea antiHbc in tesutul hepatic. Nu stiu dc se face asa ceva in Romania, s-ar putea sa se faca. Dc se descopera, chiar dc ai 4000 copii/ml tot ai o forma activa (mai slab, dar e). Oricum, parerea mea este sa mergi la medic si sa vorbesti cu el. Eu mi-as face macar in urmatoarele 3 luni o data pe luna transaminazele. Dc raman in limite normale e bine. Dc totusi sunt marite... mergi la doctor pt ca e o treaba de finete. Ori te baga pe tratament ori te tine sub observatie. In principiu, te va tine sub observatie.

Sanatate.

 

 

Multumesc ptr raspuns.

Raspunsul la intrebarea ta este : viremia si transaminazele au fost facute in aceeasi zi. In urma cu sase luni transaminazele erau in limitele normale atunci cand aveam viremia 98.Ceea ce vreau sa spun este ca acesta este al doilea set de analize intr-un interval de sase luni in care transaminazele sunt normale.

Voi afla saptamana viitoare daca voi face tratament sau nu.Voi mai consulta un alt medic.

Totusi o viremie de la 98 la 4000 nu poate sa nu ma ingrijoreze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu trebuie sa te ingrijoreze.O sa auzi de salturi de la 200.000 la 50.000.000 la diferenta de cateva saptamani, crede-ma ca o viremie de 98 sau una de 4000 au aceeasi semnificatie. Chiar si 40.000 cred ca aveau aceeasi semnificatie, deci din punctul asta de vedere nu trebuie sa iti faci griji. Asemenea valori sunt considerate foarte mici si probabil ca un medic o sa iti explice ca esti un carrier inactiv. Cat despre tratament... fii sigura ca la asa analize nici peste 20 de ani nu o sa ti se recomande tratament. Sunt prea bune. Doar dupa ce se strica analizele si creste viremia la peste 100.000 de copii/ml. Asa ca stai linistita nu iti mai fa griji inutil. Sunt o gramada care s-ar bucura in locul tau.

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar medicul nici nu m-a bagat in seama cu viremia 4000 si transaminaze normale.

A spus inca cateva lucruri curioase, cum ca virusul e mutant( nu stiu ce a vrut sa spuna cu asta??)

si ca ne vedem peste 6 luni. Nu pot sa nu ma intreb asa va fi toata viata de aici incolo: la sase luni merg la doctor, fac viremie , astept.....

Asta bineinteles ca nu am putut sa-l intreb ptr ca stiti cum sunt medicii, expeditivi.

Si apoi ma gandesc ca imi doresc un copil si daca raman insarcinata merg la doctor si-mi creste viremia?? cred ca trebuie sa aleg intre tratament si copil nu??

Daca stie cineva care este procedura in cazul femeilor care doresc sa ramana insarcinate si ma poate lamurii, va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×