Sari la conținut
Forum Roportal
murex

Candida la barbati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles ca candida este o ciupeca care la barbatzi nu se manifesta doar la femei , barbatzii fiind doar purtatori ., ma lamureste si pe mine careva va rog!! cum se depisteaza la barbat candida , si daca acesta o poate purta si in cavitatea bucala , si ce remedii exista!!! MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles ca candida este o ciupeca care la barbatzi nu se manifesta doar la femei , barbatzii fiind doar purtatori ., ma lamureste si pe mine careva va rog!! cum se depisteaza la barbat candida , si daca acesta o poate purta si in cavitatea bucala , si ce remedii exista!!! MULTUMESC

Mergi frumusel la doctor!

Iti ia o proba din gat, ca atunci cand esti racit si-ti baga batu' ala pe gat. :ok:

 

Da, se poate si in gura. Mi s-a depistat si mie, dar nu a avut legatura cu relatiile sexuale.. daca la asta te gandesti. Cel mai bine iti poate explica un doctor. Mergi fara grija, nu te musca. :blink:

 

Ca tratament.. niste pastilute (mici, putine la numar.. tin minte ca am dat vreo 300k pe 10 bucati) si trece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles ca candida este o ciupeca care la barbatzi nu se manifesta doar la femei , barbatzii fiind doar purtatori ., ma lamureste si pe mine careva va rog!! cum se depisteaza la barbat candida , si daca acesta o poate purta si in cavitatea bucala , si ce remedii exista!!! MULTUMESC

Da murex, este o ciuperca care cel mai frecvent apare vaginal la femei dar, destul de rar, poate apare si la barbati. Si da, poate sa apara si in cavitatea bucala sau pe tractul digestiv. In urma consumului de antibiotice de exemplu, caz in care este distrusa flora saprofita care este raspunzatoare de echilibru candidei in organism.

Nu te nelinisti, exista tratament pentru ea, as putea chiar eu sa-ti scriu un remediu dar consider ca este mai bine sa te prezinti la un medic.

Sanatate si numai bine!

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa stiu daca e posibil ca prietenul meu sa fii dezvoltat rezistenta la candida. Am urmat amandoi tratamentul, dar, dupa ce mie parea a-mi fi trecut, m-am trezit ca am din nou probleme. Am inteles ca ciuperca e posibil sa nu reactioneze la anumite tratamente... este posibil ca el sa fie cel infectat si cu o "imunitate" a bolii la medicamentele pe care le-am luat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Flora, eu nu cred ca el este de vina. Nu te gandi la asta. In cazul candidozei vaginale nu toti medicii considera necesar si tratamentul partenerului....dar de cele mai multe ori se da totusi tratament ambilor parteneri.

De candidoza vaginala se scapa destul de greu, mai greu ca de tricomonas. Am auzit multe femei care dupa tratament au facut recaderi, destul de multe multe. Pentru prevenirea recaderilor este recomandat sa se evite utilizarea antibioticelor, sa se controleze nivelul glicemiei la persoanele cu diabet sau sa se evite utilizarea anticonceptionalelor orale. Cu toate acestea, recaderile pot deveni o problema pentru femei. Boala se cronicizeaza cum se spune...in aceste situatii se poate apela la o terapie cronica prin administrarea o data pe saptamana fie a unui preparat,fie oral fie vaginal. Mai discuta cu medicul care ti-a prescris tratamentul.

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost diagnosticat cu candida, datorita prietenei mele...(acu fosta), am urmat tratamentul si nu a disparut complet are cineva vre-o idee ce as mai putea face ca sa scap complet de ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

mai candida e un fung comensal, se gaseste normal in organism; determina infectii doar daca scade imunitatea, iar asta poate sa scada si al barbati; daca un barbat are sida poate sa faca infectie cu candida albicans, daca ia steroizi la fel ( eu asa am facut)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am citit, in cazul barbatilor, candidoza se manifesata prin: inrosire sau pete rosii, mancarimi, scurgeri; ce tratament ati recomanda in acest caz? Marea majoritate a barbatilor au aceste simptome.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×