Sari la conținut
Forum Roportal
simplyred

Mosteniri, pensii, scandaluri!Pls, help!

Postări Recomandate

Vin si eu cu o problema si as avea nevoie de un raspuns cat mai urgent, daca este posibil!

Mama unui prieten, dupa multi ani petrecuti intr-un senatoriu, a murit acum 3 zile. (Dumnezeu sa o odihneasca!).Dupa moartea ei s-a dovedit ca divortzese de tatal lui cu ani in urma, dupa care s-au impacat dar nu au mai facut acte. Casa in care tatal lui a trait si traieste si in prezent era pe numele mamei prietenului meu, lasata mostenire de catre bunicii ei, deci tatal lui NU AVEA NICI UN DREPT sa stea in casa aia, cu atat mai mult cu cat nici casatoritzi nu erau. Mai mult decat atat, mai exista in aceeasi mostenire si o pensiune in Eforie pe care tatal lui si unchiul au "administrat-o" in totzi anii astia si isi insusiau banii. Fara contract de inchiriere, fara nimic ... Presupun ca asa ceva se pedepseste de justitzie nu ? Toate astea le-am aflat la notariat abia dupa moartea mamei lui. Acum prietenul meu vrea sa isi dea tatal si unchiul in judecata, spune ca e imposibil sa ramana nepedepsiti de lege pentru faptul ca 10 ani si-au insusit o gramada de bani din proprietati care nu le apartineau si i-au privat pe ei de drepturi. Aici as vrea parerea voastra, caci multe lume ne-a spus ca acest lucru ar fi foarte greu, daca nu imposibil. Apoi mai e unchiul, care a sarit ca ars ca el vrea sa fie despagubit pentru ca a investit o gramada in pensiunea din Eforie, ca are dovezi ca a platit pentru diverse reparatii si imbunatatiri la casa. Are el sanse de castig? Daca el a vrut sa investeasca intr-o casa straina, este problema lui, nu vad ce despagubiri ar trebui sa-i dea prietenul meu.

As mai avea o mica nelamurire si cu asta inchei, sper sa nu va fi plictisit si sa ma puteti ajuta: este vorba de pensia alimentara pe care tatal ar trebui sa i-o dea fratelui mai mic al prietenului meu si de pensia de urmas. Tatal lui nu mai lucreaza de multi ani, dar eu stiam ca in cazul asta i se va calcula pensie alimentara conform venitului minim pe economie. Asa este? Cat despre pensia de urmas, mama lor a fost toata viata casnica, deci presupun ca nu se mai pune problema de vreo pensie in cazul acesta, nu?

Astept un raspuns, oricare ar fi el, este foarte important!

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×