Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Comunicarea privata si comunicarea publica

Divulgarea comunicarii private  

11 membri au votat

  1. 1. In ce conditii ati divulga lucruri spuse in privat pentru a ramane in privat?

    • In conditii extreme (daca siguranta cuiva ar fi in pericol samd)
      8
    • La propria discretie (daca persoana respectiva ma enerveaza samd)
      0
    • Fara motiv (pentru a face conversatie samd)
      0
    • Niciodata
      3
    • Pentru a ma sfatui cu altii, dar in mod relativ discret (cu persoane de incredere sau sub protectia anonimatului)
      1
  2. 2. Cum ati divulga informatiile respective?

    • Cu foarte mare discretie (spunand doar ce consider absolut necesar)
      6
    • Cu relativa discretie (expunand ideile transmise)
      1
    • Fara discretie (expunand comunicarea propriu-zisa)
      1
    • Deloc
      3
  3. 3. Ati ierta pe cineva care v-a expus comunicarile private in mod impulsiv, pentru a se razbuna?

    • Da, si as putea recupera increderea in acea persoana
      0
    • Da, dar as avea mereu o atitudine prevazatoare
      4
    • Nu, niciodata
      7


Postări Recomandate

Incep prin a spune ca nu ma refer la mesaje private pe forumuri, unde exista sanse destul de mari de hartuire avand in vedere anonimatul si administratorii trebuie sa aiba optiunea de a interveni.

 

Ma refer la email-uri, scrisori intime intre doi adulti (ca si asta e important de precizat), pastrate si folosite intr-un duel intre doua persoane.

 

Ati mai avea incredere in cineva care a facut asa ceva si nu doar odata, sustinand ca nu se va mai intampla?

 

Astept opinii.

Editat de Finnian
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa fie viata exact atat de simpla cat o fac cliseele de genul asta sa para.

Sau poate nu as vrea :think: . In definitiv relatiile interumane nu se bazeaza pe formule matematice.

 

(Eu de fapt scriu asta dintr-o invidie ascunsa in subconstient, pentru ca altii sunt capabili de fermitatea pe care nu o am.)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca imi pierd increderea in tine, nimic nu o sa ma faca sa te mai cred. nimic si nicicand, oricine ai fi tu, mama, tata sau barbata-miu. daca ai apucat sa.mi spui ceva si m-ai rugat sa moara cu mine informatia aia, asa o sa fie. insa pe mine nu o sa ma vezi ca fac acelasi lucru, adica sa ma incred in cineva in asa fel incat sa povestesc ceva de genul 'atat de intim/personal'. dar asta-s eu si asa-mi este mie bine, mi-am luat-o in barba de cateva ori si m-am invatat ca nu pot sa ma incred total in nimeni. de ce sa-mi asum riscul ca la un mom dat cineva o sa ma 'santajeze' pt ca mi-am varsta amarul? viata e destul de complicata si eu incerc sa nu o fac mai complicata decat este

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg prima intrebare din chestionar....

 

''Lucruri spuse in privat pentru a ramane in privat'' = informatii confidentiale.

Asa e, am formulat prost.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Lucruri spuse in privat pentru a ramane in privat'' = informatii confidentiale.

Asa e, am formulat prost.

Da, ma gandisem eu.

 

Interesant e ca m-am gandit de cateva zile sa deschid un topic asemanator, dar m-am luat cu altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca imi pierd increderea in tine, nimic nu o sa ma faca sa te mai cred. nimic si nicicand, oricine ai fi tu, mama, tata sau barbata-miu. daca ai apucat sa.mi spui ceva si m-ai rugat sa moara cu mine informatia aia, asa o sa fie. insa pe mine nu o sa ma vezi ca fac acelasi lucru, adica sa ma incred in cineva in asa fel incat sa povestesc ceva de genul 'atat de intim/personal'. dar asta-s eu si asa-mi este mie bine, mi-am luat-o in barba de cateva ori si m-am invatat ca nu pot sa ma incred total in nimeni. de ce sa-mi sum riscul ca la un mom dat cineva o sa ma 'santajeze' pt ca mi-am varsta amarul? viata e destul de complicata si eu incerc sa nu o fac mai complicata decat este

 

Ai dreptate.

 

Nu ma refeream neaparat la secrete; la emailuri pur si simplu. Cum e sa te trezesti ca cineva da forward unor emailuri private, nu neaparat placute dar scrise cu toata sinceritatea pentru ca nu iti trecea prin cap ca respectiva persoana le-ar arata cuiva (si fara sa priveasca terte persoane, ca sa existe macar un motiv al expunerii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca exista o apropiere foarte mare intre tine si respectivul/ a.

 

OK, editez pentru am spus prea multe si reiese de aici o atitudine ipocrita (indignarea fata de expunerea situatiei dintre doua persoane, cand asta tot asa ceva ar fi, desi in alta maniera si in cu totul alt cerc).

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×