Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Liceul pedagogic - o idee bună?

Postări Recomandate

Bună seară.

 

Aș dori să vă întreb ce părere aveți despre liceul pedagogic în general... bacalaureat, materie, admitere (grea/ușoară) și, mai ales, câți ani durează acest liceu? Dacă este așa cum am auzit (adică 5 ani) considerați că se merită să faci acest liceu, pierzând un an pe care, să spunem, l-ai fi făcut la facultate? 

Ideea e în felul următor: ideea unei viitoare meserii se leagă de învățământ (adică profesor de română, în special), ori psiholog sau jurnalist. Cunosc pe cineva care a terminat pedagogicul și după a facut psihologia. Iar de jurnalism... trebuie să știi să scrii corect, să te exprimi corect, ceea ce la pedagogie se face. Așa că eu, personal, consider că nu-ți îngustează atât de tare viitorul precum o face filologia (întrucât, din câte am înțeles, la filologie nu se mai face matematică din clasa a 11-a; pe când, la pedagogie se face în toți anii, însă nu se dă bacul la mate). Mea culpa dacă am înțeles greșit. 

 

Aștept îndrumări, sfaturi de orice fel, idei. Am maaaare nevoie. Mulțumesc anticipat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×