Sari la conținut
Forum Roportal
Marius Eugen Aurelian

interpretare RMN

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

Sotia mea a facut o echografie transvaginala si medicul care i-a facut-o i-a recomandat si un examen RMN pentru ca nu prea i-a placut cum arata ovarul stang. Acum cateva zile am luat rezultatul si vi-l supun atentiei :

Examinare IRM pelvis cu substanta de contrast IV :

-secvente efectuate : sagital T2, coronal T2, axial T1, T2, T1 fat sat postcontrast IV

-vezica urinara in semirepletie, pereti supli

-uter cu diametrele de 8,1/4,1 cm ; endometrul cu grosimea de 9,6 mm ; zona jonctionala de 8,5 mm, regulata

-ovar drept cu diametrele de 2,9/1,6 cm, cu foliculi

-ovarul stang prezinta formatiune inlocuitoare de spatiu bine delimitata, septata, cu dimensiuni de 7,5/6,5 cm, cu componenta chistica, hemoragica ( hipersemnal T1, izosemnal T2 ) si componenta tisulara, gadofila

-fara adenopatii pelvine

-cantitate minima de lichid in pelvis

Mentionez ca sotia mea are 39 ani, avem un baietel de 6 ani, nascut prin cezariana si, la data nasterii, deci acum mai bine de 6 ani, chistul era prezent dar l-a tinut sub control cu tratament homeopat, efectuand anual echografii. Chistul, cand scadea, cand crestea in dimensiuni si nu i-a dat dureri persistente sau nu a dus la scurgeri vaginale ciudate.

Peste 3 saptamani ne-am programat la o clinica din Bucuresti pentru interpretarea RMN dar va rog sa ma ajutati sa "descifrez" mai repede, nu mai am rabdare pana atunci.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×