Sari la conținut
Forum Roportal
andra_moon

Jogging

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Vara asta am facut jogging pentru prima oara in viata mea timp de o luna(august), cate 30 de minute in fiecare seara, si am tinut o dieta formata din : fulgi de ovaz cu porumb, piept de pui cu salata, apoi iar piept de pui cu salata, iar cand mi se facea foame mai mancam doar fructe sau nuci. Problema e ca am slabit prea mult peste tot, nu stiu cate kg ca nu m am cantarit, insa am pierdut 4 cm in talie intr-o luna, eu zic ca mult in doar o luna.

Dar ma enerveaza ca am slabit prea mult la fatza, plus ca si cearcanele, ridurile par mai accentuate, sunt prea supta la fatza, par si obosita. Mi e teama ca nu mi mai revin, ce pot sa fac? Oricum inainte de jogging deja aveam 170 si 57 kg deci nu mai aveam nevoie sa slabesc, dar asa e cand gresesti. Am vrut doar sa mai slabesc un pic la abdomen si am citit pe net ca jogging-ul ar fi cel mai bun pt asta, si de aici incolo am tot exagerat fara sa imi dau seama. Si oricum, nici faptul ca am slabit peste tot nu imi place. Vreau sa revin inapoi, dar nu stiu cum, de disperare am inceput sa mananc fast-food dar nu mi plac nici asa rezultatele...
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te teme, Captain Save-A-Ho a sosit cu raspunsuri!

Parca ai venit din zona anilor '80-'90 cu programul asta dragut. Sa-ti spun un mic secret cunoscut de toata lumea, nu este posibil sa elimini stratul adipos dintr-o zona izolata, cum ar fi abdomenul. Corpul uman nu functioneaza in modul acesta. Si-n plus, nu greutatea e relevanta ci compozitia corporala.

Nasul nu ti se pare ca ti-e mai mare? De obicei asa se intampla cand pierzi din grasimea subcutanata. E posibil si sa ai o deshidratare cronica. Majoritatea suferim de asta.

Jogging-ul e exercitiu aerobic, iar eu am o parere nu prea buna despre asta. Cred ca e mai sanatos pentru minte decat pentru corp. Exercitiile de tip anaerob, sunt probabil cele mai bune. Asa ca in loc de o alergare de 30 de minute, poti face cateva seturi de sprinturi. E si mai functional, ca sa zic asa.

Nu-ti fa griji, ai sa revi la "forma" initiala. Inca esti la un ritm metabolic ridicat, iar muschii si ficatul tau ard grasimile pentru energie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt raspuns...ba da..si nasul pare mai mare...riduri care inainte nici nu le aveam mi au aparut..alea de o parte si de alta a gurii..cearcane mai adancite si negre:(..dar am oprit totul de o luna...si tot nu mi am revenit complet..grasimea aia subcutanata se mai reface?...ca citisem undeva ca nu..dar sper se referea la imbatranire...eu am pierdut mult prin jogging..timp de o luna

Insa mi se pare ca am facut o prostie...de o luna incerc sa ma ingras fortat..vreo 4-5 zile am mancat normal si am vazut ca nu se pune nimic..asa ca apoi am inceput sa mananc cartofi prajiti..macaroane..intr o seara chiar daca nu mi era foame am inceput sa mananc paine cu dulceata si smantana..numai sa pun la loc..ieri m am cantarit..am 60 kg..deci am pus kg alea inapoi plus inca 3 kg...dar tot nu mi place cum arat..am pus grasime pe toata fatza..nu mai arat ca inainte..cand aveam un aspect mai tineresc..pometii proeminenti doar...acum am pus ca la femei gravide...de aia ma tem ca nu pot sa revin ca inainte:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"paine cu dulceata si smantana"

Tare dulsica trebuie sa fii daca mananci asa delicateturi apetisante.


N-am mai incercat paine cu dulceata pe smantana, dar moartea incercare n-are.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

andra_moon, sa te cantaresti dimineata inainte de a manca si, in plus, sa te asiguri ca ai eliminat resturile alimentare si urina. Altfel, te pacalesti cu vreo 2-3 kg. smile.png

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca asta e toata problema ta, sfatul meu e sa te intorci din nou la jogging, macar e sanatos. As face si eu, dar sunt lenesa. Si nu mi-ar pasa prea tare de riduri, pe alea le ai oricum la o adica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te teme, Captain Save-A-Ho a sosit cu raspunsuri!

Parca ai venit din zona anilor '80-'90 cu programul asta dragut. Sa-ti spun un mic secret cunoscut de toata lumea, nu este posibil sa elimini stratul adipos dintr-o zona izolata, cum ar fi abdomenul. Corpul uman nu functioneaza in modul acesta. Si-n plus, nu greutatea e relevanta ci compozitia corporala.

Nasul nu ti se pare ca ti-e mai mare? De obicei asa se intampla cand pierzi din grasimea subcutanata. E posibil si sa ai o deshidratare cronica. Majoritatea suferim de asta.

Jogging-ul e exercitiu aerobic, iar eu am o parere nu prea buna despre asta. Cred ca e mai sanatos pentru minte decat pentru corp. Exercitiile de tip anaerob, sunt probabil cele mai bune. Asa ca in loc de o alergare de 30 de minute, poti face cateva seturi de sprinturi. E si mai functional, ca sa zic asa.

Nu-ti fa griji, ai sa revi la "forma" initiala. Inca esti la un ritm metabolic ridicat, iar muschii si ficatul tau ard grasimile pentru energie.

Apropo de zona anilor '80-'90,;)) nu mi vine sa cred ce am gasit pe net: The majority of competitors and competition coaches are OLD SCHOOL. They starve you with super low calorie diets and have you doing tons of CARDIO.   What you need to keep in mind as well, is alot of these Coaches are using performance enhancing drugs.  So what THEY do to melt fat will not work for you as well.  Because of the drugs they are taking they are able to maintain their muscles better with the HOURS of cardio they would be doing.  Most these coaches tend to prescribe THEIR same method of reducing bodyfat instead of what SCIENCE has proven.  They tend to neglect whats best for you, your health, and your ability to maintain a Lean, Toned, Physique once you have reached your goal.

Nu mi vine sa cred ca am fost asa naiva..trebuia sa l opresc din prima saptamana de cand ma simteam rau, dar antrenorul meu ma tot motiva..aici e articolul intreg http://phenomenalfit...ing-you-fatter/ e cam lung, dar cred ca ar fi bun. 

Si nu mai ascult de niciun atrenor de acum, decat sa stiu din surse sigure ca e f bun..din august de cand am inceput toate astea am inceput sa fiu obsedata de subiectul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×