Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Educatia si realitatea inconjuratoare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.odditycentral.com/news/father-takes-sons-obsessed-with-violent-video-game-to-real-war-zones-to-put-them-off-guns.html

 

http://totb.ro/un-tata-si-a-dus-copiii-obsedati-de-jocuri-video-violente-intr-o-zona-de-razboi/

 

 

Ce parere aveti de actiunea acestui om de a le oferi copiiilor aceasta lectie de viata?

 

 

Acesta a declarat ca: “În Suedia, în Europa, suntem foarte privilegiaţi. Avem drepturi, servicii sociale, bunăstare. Dar cu acestea vine şi responsabilitatea de a ne educa pe noi înşine, nu de a deveni zombie care joacă jocuri video şi consumă hamburgeri”, conchide jurnalistul suedez.''

 

 

Unii l-au acuzat ca si-ar fi pus copiii in pericol, altii au sprijinit ideea . Voi ce parere aveti?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in veci nu mi-as pune copiii in pericol, iar pt mine excursia asta era periculoasa. i-a dus intr-o zona de razboi, i-a pus in pericol. putea sa le arate un film, sa le arate poze, sa le citeasca, etc.

 

mai tre sa-i duca sa vada cum se injecteaza icemeth, asa ca sa-i sperie. not


mai bine le lua pc-ul si pleca la cules de mure cu ei...


sunt copii, de ce sa-i trautatizezi cu asemenea imagini? viata asta e grea si o sa aiba timp sa dea de greu mai tarziu, sa-i lase sa copilareasca. si sa nu le cumpere jocuri d'astea

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Razboaiele sunt foarte amplu documentate in ziua de azi, putea sa le arate materiale de genul. Normal ca sa vezi cu ochii tai are un impct foarte puternic si acei baieti vor deveni oameni cu un caracter mai bun, mai inclinati sa se implice social, insa pretul putea fi sa se intoarca acasa in bucati. Intentia a fost buna cu siguranta; metoda putea fi si alta.

 

Nu sunt de acord cu cei care spun ca i-a traumatizat; e bine sa fie cat mai ancorati in realitate, nu detasati ca hoardele de americani care privesc si razboiul ca pe un joc video. Insa i-a pus fizic in pericol. Sunt lucruri pe care nu le stim, cum ar fi cat de puternica era problema cu jocurile video (dependenta poate avea consecinte serioase pt cineva aflat in crestere) sau ce impact aveau asupra personalitatii copiilor. Tot mai cred ca masura fost extrema, dar in niciun caz de dat cu pietre; adevarul e undeva la mijloc.

Editat de RisingPhoenix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Amuzant" ca numai astia crescuti in occident sunt obsedati de jocuri video cu violenta si arme. Cei care cresc in zone de razboi, jocul e realitate. Pe ei ii pasioneaza alte chestii. Chestii normale.

 

Ampera, i-a dus in Golan Heights unde fi sigura ca au fost inconjurati si paziti de israelieni ca pe ochii din cap, nu i-a dus in cuibul talibanilor sau in Mosul in Iraq. Aia e pericol ? Hai sa fim seriosi. rolleyes.gif

Daca-i ducea in Gaza, hai mai ziceam ca-i punea in pericol.

 

Si da, eu sunt de acord cu ideea lui. Bine a facut.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu avem cum condamna ideea disperata a unui tata care vrea mai mult de la copii lui! Iar ca si comentariu,bravo lui! Trebuie sa fi extrem de preocupat de cum evolueaza copii,ca sa recurgi la un asemenea pericol! Nici nu vreau sa imi imaginez cat de disperat era! Durerea lui din suflet cand vedea inspre ce se indreapta copii si zadarnicia tuturor incercarilor .... Greu de imaginat!

Mi-as dori asa un tata,dar deja sunt prea mare!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" If there had been a war I wouldn’t have gone. People who have never been there think people are shooting all the time everywhere. It’s not the case.”

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"

 

Ampera, i-a dus in Golan Heights unde fi sigura ca au fost inconjurati si paziti de israelieni ca pe ochii din cap, nu i-a dus in cuibul talibanilor sau in Mosul in Iraq. Aia e pericol ? Hai sa fim seriosi. rolleyes.gif

 

 

 

a, da, nu e pericol? si atunci ce atata fas? sa-i duca unde vrea, dar daca au paza 24/24 nu prea e loc de fas, e kinda 'sa ne jucam de-a razboiul, dar in conditii speciale'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam asa a facut. I-a dus sa vada totusi ceva dar nu in zona de razboi. Le-a aratat niste tancuri, niste soldati inarmati si camp-ul ala de refugiati. Atata tot. Eu cand am citit ca i-a dus si in Siria, am crezut ca chiar in Siria unde se omoara aia cu miile. Dupa ce am citit articolul am vazut ca de fapt e vorba de o portiune care a fost a Siriei si acum e ocupata de Israel.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiind si jurnalist, are si experienta cu teritoriile . Daca era doar un om obisnuit era mai riscant....Dar cateodata e bine sa vezi realitatea

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fi extrem de preocupat de cum evolueaza copii,ca sa recurgi la un asemenea pericol! Nici nu vreau sa imi imaginez cat de disperat era!

 

Sau trebuie sa fi fost extrem de disperat ca jurnalist si cauta un salt in cariera, o stire sa-l puna pe harta.

Asta e noua metoda de educare a copiilor? A-i duce in zone de razboi ca sa nu se mai joace jocuri pe calculator? Cine le cumpara jocurile si la da acces la pc-uri? Au stat la pozat cu arme grele, cu soldati care zambesc (nu stiu ce dracu o fi de zambit) si mers cu protectie militara 27/7. In opinia mea face jocul pe calculator si mai real, mai interesant. Nu au vazut decat gaurile lasate de gloante pe peretii cladirilor, gaurile din corpurile omenesti nu le-au vazut. Nu s-ar muta acolo nici daca ar fi pace 1 zi, te asigur de treaba asta!

Nu e despre politica, e despre alegerile parintilor cand priveste educatia cestora, iar cu tipul asta si ideea lui de eductie nu am cum sa fiu de acord.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×