Sari la conținut
Forum Roportal
Floare de Mai

Cat de mult ne lăsăm influenţaţi in iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi mi-am adus aminte de o situatie in care un cineva a renuntat subit la niste decizii doar pentru ca o alta persoana i-a spus ca nu procedeaza bine. Exemple de genul asta sunt multe. Si sunt nenumarate cupluri care se lasa influentate de prieteni, cunostinte, rude, etc. Mie imi este greu sa pricep cum un om poate fi atat de naiv, si lipsit de curaj, astfel incat in 5 minute sa isi insuseasca ideea altuia, tinand cont de faptul ca nu cu mult timp inainte avea o parere total diferita.

 

Sa dam un exemplu: Ana si Andrei au o relatie de 5 ani. Au planuri de viitor impreuna. Se gandesc sa faca demersurile pentru a isi cumpara o casa. Analizeaza, pun in balanta absolut toate lucrurile ce le-ar putea aduce avantaje si dezavantaje. Sunt entuziasmati si dornici sa faca ceva impreuna. In momentul in care prietenul lui ii spune ca e o tampenie sa se angajeze la asa ceva pe termen lung, el renunta. Si sustine parerea prietenului. Plus ca isi da seama subit ca acele apartamente sunt de fapt naspa.

 

sau:

 

El si ea isi doresc sa plece in concediu, si incep sa discute despre variantele pe care le au, tinand cont de bugetul disponibil. Aleg sa petreaca o saptamana in strainatate, sa viziteze locuri noi si sa se bucure de niste conditii mai bune decat cele din tara. Mama ei este nemultumita de faptul ca sunt dispusi sa cheltuie o anumita suma de bani pentru o vacanta care oricum trece repede, iar ea isi schimba la fel de brusc parerea si propune anularea concediului, spunandu-i iubitului ca mai bine ar petrece un weekend la Sinaia decat o saptamana in Grecia. Economisesc si bani, plus ca la intoarcere isi pot cumpara masina aia de spalat pe care au vazut-o, desi cea existenta este aproape la fel de noua.

 

Bun, cred ca ati priceput ideea din exemplele de mai sus. Cat de normal este ca doi oameni, care au o relatie, sa se lase influentati de parerile celorlalti? Cat de benefic este relatiei, spre exemplu? Eu nu am fost nicipodata de acord cu lucruri de genul. Ascult pareri, dar fac tot cum ma taie capul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat sunt de vulnerabili si ce rol au acei sfatuitori in vietile lor. Daca e un moment de criza in acea relatie, persoana e predispunsa sa caute pareri in alta parte.

Fiecare da sfaturi asociind situatia descrisa de altcineva cu cele pe care le-a trait el insusi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personajele din exemplele tale nu au fost influentate "in iubire", ci in diverse alegeri mai mult sau mai putin pragmatice.

 

 

Am crezut, vazand titlul, ca e o discutie despre influentele exercitate de parteneri intre ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa dam un exemplu: Ana si Andrei au o relatie de 5 ani. Au planuri de viitor impreuna. Se gandesc sa faca demersurile pentru a isi cumpara o casa. Analizeaza, pun in balanta absolut toate lucrurile ce le-ar putea aduce avantaje si dezavantaje. Sunt entuziasmati si dornici sa faca ceva impreuna. In momentul in care prietenul lui ii spune ca e o tampenie sa se angajeze la asa ceva pe termen lung, el renunta. Si sustine parerea prietenului. Plus ca isi da seama subit ca acele apartamente sunt de fapt naspa.

 

 

In exemplu de fata sunt doua posibilitati:

 

1. Prietenul respectiv a vorbit in cunostinta de cauza, stie ce zice si a dat sfat binevoitor si pertinent. Poate i s-au dezvaluit detalii despre cumpararea acelui imobiliar si a tras concluzia ca nu este o investitie buna sau un angajament recomandabil in situatia expusa. A venit cu argumente solide contra ideii de achizitionare a casei.

2. Prietenul respectiv habar nu are despre ce vorbeste si da sfatul din invidie si rea vointa.

 

Bun, cred ca ati priceput ideea din exemplele de mai sus. Cat de normal este ca doi oameni, care au o relatie, sa se lase influentati de parerile celorlalti? Cat de benefic este relatiei, spre exemplu? Eu nu am fost nicipodata de acord cu lucruri de genul. Ascult pareri, dar fac tot cum ma taie capul.

 

Depinde cine ofera sfaturile sau parerile si in ce spirit sunt oferite. Daca sunt sfaturi bune, de ce sa nu fie urmate ? Nu suntem atotstiitori si de multe ori nu suntem obiectivi, asadar poate e nevoie din cand in cand de oameni binevoitori care sa ne sfatuiasca de bine. Cati din astia avem in jurul nostru fiecare, asta este o cu totul alta poveste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cat sunt de vulnerabili si ce rol au acei sfatuitori in vietile lor. Daca e un moment de criza in acea relatie, persoana e predispunsa sa caute pareri in alta parte.

Fiecare da sfaturi asociind situatia descrisa de altcineva cu cele pe care le-a trait el insusi.

 

Da, despre asta este vorba. Despre vulnerabilitate. De multe ori ceea ce am trait noi nu corespunde cu ceea ce au trait sau traiesc altii.

 

 

Personajele din exemplele tale nu au fost influentate "in iubire", ci in diverse alegeri mai mult sau mai putin pragmatice.

 

Intr-o oarecare masura, razgandirea, nesiguranta, incertitudinea, pot avea repercursiuni asupra relatiei de iubire.

 

Depinde cine ofera sfaturile sau parerile si in ce spirit sunt oferite. Daca sunt sfaturi bune, de ce sa nu fie urmate ? Nu suntem atotstiitori si de multe ori nu suntem obiectivi, asadar poate e nevoie din cand in cand de oameni binevoitori care sa ne sfatuiasca de bine. Cati din astia avem in jurul nostru fiecare, asta este o cu totul alta poveste.

 

Este adevarat. Uneori exista oameni pe care e bine sa ii asculti, de alte ori e bine sa faci ceea ce simti si ce crezi de cuviinta.

 

In iubire, ne lasam influentati doar de partener.

 

Sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exemplele tale n-au a face cu relatia de cuplu, e ca si cum as spune ca eu cu gagica-miu ne cumparam rochii impreuna.

 

ana e o proasta daca mai sta cu andrei, iar andrei nu are boase. / gagica care nu pleaca ar trebui sa aiba relatie cu ma-sa si nu cu un barbat.

 

influentata ma las de blondul, slava cerului pana acum nu a fost decat o influenta pozitiva. eu din pacate l-am influentat de multe ori negativ, insa e baiat destept si stie sa ma aduca pe drumul bun.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exemplele tale n-au a face cu relatia de cuplu

 

Ba tocmai ca au. Situatiile de genul asta pot face un cuplu sa se destrame. Cand partenerii asculta si se lasa condusi de parerile ce vin din exterior, e foarte posibil ca la un moment dat ceva sa scartaie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×