Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Pastrarea economiilor

Postări Recomandate

Am citit un articol interesant in revista Capital

 

"De cate ori incepe un razboi, se prabuseste o economie sau efectele inflatiei si ale deflatiei dau peste cap economiile sau portofoliile investitionale, oamenii cu bani isi reorienteaza plasamentele catre aur. Chiar daca cotatiile bursiere ale aurului sunt in general constante, in perioadele de criza valoarea acestuia creste."

 

"Ultimul secol a demonstrat ca o atractie deosebita pentru investitori o constituie si diamantul. Fara sa fie cautat doar in perioadele de criza, diamantul are o piata aparte, controlata de concernul De Beers, care detine 95% din exploatarea mondiala a diamantelor brute."

 

Mai multe gasiti aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant articolul si foarte adevarat.

Si stiti de ce se orienteaza oamenii in situatiile de criza spre aur sau diamante?

Pentru ca este ceva tangibil si are valaore intrinseca, spre diferenta de bancnote, care nu au valoare intrinseca, ci sunt numai un simbol unanim acceptat.

 

Voi, daca in Romania se poate vorbi despre economii, unde vi le pastrati? Si cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea economii le-as investi in proprietati imobiliare si terenuri. Preturile sunt in urcare si probabil vor exploda dupa intrarea in UE.

Destepti au fost cei care au investit dupa revolutie cand se putea cumpara pamant aproape gratis. Au cumparat cei care aveau bani inainte de revolutie si care aveau o idee despre ce inseamna capitalism (care au mai reusit sa iasa din tara).

Restul sa-au grabit sa-si deschida chioscuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noi in Barlad am avut multi evrei, ca dealtfel si in alte parti ale romaniei...aveau un instict in afaceri acesti oameni ramas proverbial. De la ei a ramas si urmatorul dicton: faci afaceri cu oua , mananci oua,...faci afaceri cu boi mananci boi...!!!........economiile lor au fost facute intodeauna in bijuterii...si sa ne gandim ca in anii '50 ..'60...romanii nu cunosteau inflatia. Dupa '89 fiecare a economisit dupa cum a gandit..dar oamani cu bani, a avut si perioada comunista, la fel de multi ca si acum, investitiile au facut intodeauna parte din educatie, din mentalitate. Unii au investit la Caritas, FNI, ....dar la extrema cealalta se afla cei care merg la bursa...Romania pentru inca multi ani are un ascendent impresionant la bursa !!

Am sa va dau un exemplu: 800 de mil. rulati la bursa in ultimii trei ani, eliminand comisionul de brocaer, au fost transformati in 6 miliarde...cat se poate de legal !!....si real !!....

...este un exemplu...dar fiecare economiseste daca are ce si dupa aia vede unde !!!

Modelul de tara sud americana se pare ca se indreapta si Romania..asa ca daca e sa vorbim de 10% din populatie care are un supravenit, atunci in ce investesc acestia e usor de dedus !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ,

 

...dar trebuie sa tinem cont si de faptul ca economia unei tari in ansamblul ei nu este evaluata in functie de capitalurile rulate pe BVB , se tine cont de inflatie , se tine cont de somaj ...... de nivelul de trai al populatiei

asa ca spune-mi citi dintre noi cunoastem termenul de bursa ? citi dintre noi stim ce insemna o investitie ? putini , cu toate ca din cite stiu pe BVB se tranzactioneaza de aproximativ 9 ani ( primele tranzactii avind loc prin '95 )

sa ne gindim ce rol au jucat si joaca SIF -urile in cadrul bursei ?

o investitie profitabila cu minimum de cheltuieli ... ei asta fac romanii ; au un ban si se grabesc sa-si deschida o taraba la care sa vinda clatite sau orice altceva ( investitie de sezon daca putem sa-i spunem asa )

putini dintre cei care dispun de un "venit suplimentar " investesc in valori mobiliare deoarece considera acest gen de investitie o blocare temporara de fonduri " bani blocati spune romanul "

in ce as investi? nu stiu ca nu am bani :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu daca as avea economii le-as investi in proprietati imobiliare si terenuri. Preturile sunt in urcare si probabil vor exploda dupa intrarea in UE.

Destepti au fost cei care au investit dupa revolutie cand se putea cumpara pamant aproape gratis. Au cumparat cei care aveau bani inainte de revolutie si care aveau o idee despre ce inseamna capitalism (care au mai reusit sa iasa din tara). 

Restul sa-au grabit sa-si deschida chioscuri.

 

 

www.efectcapital.ro un site pe care la-am gasit si se ocupa de asa ceva. imi place ideea lor invata regulile celor bogati.

ce mai zice prin site ca daca nu investesti nu prea o sa ai bani in viata ta

www.efectcapital.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu daca as avea economii le-as investi in proprietati imobiliare si terenuri. Preturile sunt in urcare si probabil vor exploda dupa intrarea in UE.

Destepti au fost cei care au investit dupa revolutie cand se putea cumpara pamant aproape gratis. Au cumparat cei care aveau bani inainte de revolutie si care aveau o idee despre ce inseamna capitalism (care au mai reusit sa iasa din tara). 

Restul sa-au grabit sa-si deschida chioscuri.

 

...

 

Buna, aditd, bine ai venit pe roportal. Asa e, numai ca nici acum nu e totul pierdut, se pare ca inca valoarea proprietatilor imobiliare va mai creste. Asa ca...

In ceea ce priveste site-ul recomandat, sa stii ca mie mi sa-a parut numai un site in constructie, nimic prea special. Ai lucrat la ei?

Daca vrei sa il promovezi, iti sugerez si rubrica - PROMOVARE- de pe roportal, acolo poti pirmit sugestii, sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de investitia banilor conteaza foarte mult cati ai si care e gradul tau de risc acceptat. Una este sa ai 100 milioane lei si alta este sa ai cateva miliarde...

Cel mai bine este diversifici modul de investire a banilor.

Astfel poti avea investitii financiare:

- depozite bancare

- asigurari de viata

- pensii private

- fonduri de investitii

- bursa

Mai poti investi in:

-imobiliare (terenuri plus cladiri)

-bijuterii

-afacere

 

Pentru cele financiare mai trebuie sa iei in calcul in ce moneda vrei sa investesti si pe ce termen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Familia mea a investit in imobiliare si a avut numai de castigat!Iar eu,fac acelasi lucru cu economiile mele!

Tatal meu are o vorba in legatura cu acestea "nu vinde nimic,cumpara"! :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit un articol interesant in revista Capital

 

. Chiar daca cotatiile bursiere ale aurului sunt in general constante, in perioadele de criza valoarea acestuia creste."

 

 

Mai multe gasiti aici.

 

Bogdaneeee....ai postat asta in 29/09/04 iar eu am remarcat zilele acestea in care sa depreciat euro si dolarul ce bine sau mentinut cotatiile la aur!!!

Cand mai ai "premonitii" da de veste.....daca faceam atunci un transfer a numai 10mii de euro in aur....in saptamanile acestea, cum se zice, o puneam !!!......promit ca data viitoare sa fiu mai atent la mesajele tale :socca: :winca:

.mai promit sa impartim si castigul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×