Sari la conținut
Forum Roportal
relu.enescu

Dragostea nu are culoarea gri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis acest topic pentru a sublinia faptul ca nu exista decat un singur fel de dragoste: iubesti sau nu iubesti deci e alb sau negru; nu exista gri.Nu poti sa iubesti si dupa ce te casatoresti sa te plictisesti si sa cauti altceva.In momentul in care ai ajuns in bratele altei femei este clar ca nu o mai iubesti pe cea de-acasa si poate nici pe cea cu care-o-nseli.Astfel de oameni nici nu pot iubi si ma refer la barbati;se casatoresc pentru ca asa trebuie sa fie, aduc pe lume copii ca asa face toata lumea si se duc la alte femei ca sa-si satisfaca vanitatea de masculi;ei nu se pot simti barbati decat daca reusesc sa cucereasca mai multe femei;as putea spune ca encefalul lor nu este suficient de bine dezvoltat pentru a produce acea substanta a iubirii respectiv o fenilamina;totul la ei este hormon androgen pe care-l lasa peste tot;sunt asa numitii barbati cu gene proaste, primitive asemenea cimpanzeilor.Datele statistice au aratat ca in tarile civilizate de exemplu Germania,numarul barbatilor care-si insala nevestele este mult mai mic decat in tarile din lumea a treia iar Romania are un procent tot atat de mare ca in acele tari.Aceste procente sunt direct proportionale cu procentul de populatie care merge pe la scoli, deci daca nu ajutam creierul prin invatatura sa se dezvolte nu avem suficienti neuroni sa produca substanta iubirii si ramanem numai cu cea ne-a dat mama natura,respectiv cu hormonii; nu stim sa iubim ci numai sa ne satisfacem orgoliul de masculi si sa aducem pe lume niste copii care vor suferii din cauza hormonilor androgeni pentru ca intr-o familie in care tatal pleaca pe la alte femei,nimeni nu este fericit;daca sotia inselata are minte macar cat o gasca,tot isi da seama in cele din urma ca este inselata si asa incep crizele de gelozie,certurile....etc iar pentru copii se instaleaza o atmosfera insuportabila dupa care cel mai sanatos este divortul asta daca cei doi soti se pot dispensa de jumatate din bunurile materiale comune sau unul cedeaza tot in favoarea celuilalt si a copiilor si mai plateste si pensie alimentara.Cam la asta duce dragostea gri,dragostea hormonala.Daca ati ales calea casatoriei si a copiilor,trebuie s-o faceti intr-un mod foarte responsabil si matur;daca stiti ca nu puteti trai fara satisfacerea orgoliilor hormonale,androgenice nu-i mai incurcati si pe altii si nu mai procreati;nu va imprastiati genele proaste si nu dati nastere la copii asemenea voua;tot statisticile arata ca cei proveniti din familii dezorganizate,cu parinti divortati la randul lor s-au casatorit si au divortat lasand alti copii sa cresca fara unul din parinti;mostenesc acele gene datorita carora sunt incapabili sa-si asume responsabilitatea unei familii.

Sper ca toata lumea a inteles corect mesajul meu si ca nu am vrut sa ranesc sau sa insult pe nimeni.

Va doresc sa va iubiti sotiile si copiii din toata inima si sa le fiti mereu aproape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca sunt foarte multe nuante de gri...

Multa lume confunda "a iubi" verbul cu "iubirea".. produsul acelui verb. Uneori uiti sa iubesti, sa pui in practica verbul... si atunci automat ai parte de mai putina iubire, sentimentul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar in cazu in care iubesti la nebunie pe cineva si nu ajungi sa o cuceresti, dar o iubesti mai mult ca pe oricine, ce faci? nu mai procreezi? nu mai intemeiezi o familie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun, dar in cazu in care iubesti la nebunie pe cineva si nu ajungi sa o cuceresti, dar o iubesti mai mult ca pe oricine, ce faci? nu mai procreezi? nu mai intemeiezi o familie?

 

Eu abia acum la 30 de ani incep sa invat ce inseamna iubirea...

Daca e mai mult componenta de dorinta, de posesiune... atunci nu e decat o forma pervertita a iubirii... si vei ajunge sa suferi, sa simti lipsa aceea...

 

Ajung sa inteleg din ce in ce mai bine declaratia aia de dragoste din "As good as it gets":

"You make me wanna be a better man"

 

Da, asta este iubire... atunci cand vrei sa fii mai bun, atunci cand te simti nevrednic de asa un sentiment, nevrednic de a fi atat de fericit... atunci cand devii un "vreau sa fiu" in loc de un "vreau sa am".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar care era rostul lectiei????? Cine te-a inselat? Suntem iar testati, cu texte lungi si plictisitoare?

Lung post sper ca nu era generalizat. Mesajul l-am inteles, nu se simte nimeni insultat, nu vad insa rostul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca nu toti au norocul de a intalni, de a cuceri persoana care li se pare cea mai potrivita pentru ei dar in momentul in care o gasesti, esti fericit langa ea este bine sa o pastrezi si sa lasi de-o parte orgoliile de mascul.Nu m-a suparat nimeni dar aud si vad prea multe in jurul meu;am multe colege la serviciu,femei de nota zece de altfel;unele sunt divortate si-si cresc singure copiii,altele casatorite si nefericite si in fine am colegi care-si fac garzile in bratele unor asistente dragute avand acasa sotii de nota zece si se plang ca-i suna de-acasa pe mobil din ora-n-ora;e suficient sa sune telefonul si striga "politia".Din pacate asta e lumea in care traim si sunt convins ca si voi acolo unde lucrati aveti astfel de exemple.Nu vreau sa arunc cu piatra si nici sa pozez in sotul ideal sau in barbatul model.Vreau numai sa spun ca iubesc,sunt fericit,am un copil la care tin mai mult decat la ochii din cap si voi fi intotdeauna un om integru pentru a pastra ceea ce am.Sper ca toti isi doresc sa fie fericiti cel putin asa cum sunt si eu si ceea ce am scris am vrut sa fie numai un sfat cel putin pentru cei care si-au gasit jumatatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumos ce zici tu Radule.

Am citit si postul lung :stars: ....si nu sunt de acord cu afirmatia portivit careia copiii rezultati din familii destramate au toate sansele sa ajunga si ei la randul lor divortati. Nu e vina copilului ca tatal e alcoolic, agresiv ori mama se vinde pe bani........si cred ca aceste defecte pe care le vede copilul il intaresc si pe viitor o sa aprecieze mult mai mult viata. Sunt multe povesti triste pe-aici, dar din toate se poate invata cate ceva.

E f adevarat ca dintr-o familie destramata copilul nu poate sti ce inseamna o familie in care partenerii se iubesc si se respecta si ii va fi greu sa invete asta.

 

Acum cu dragostea hormonala....iarasi...nu am inteles prea bine....dar as vrea sa citesc mai mult despre ea.

Daca ai vreun link sau un titlu de carte te rog sa mi-l dai :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam despre gene care se pot transmite sau nu la descendenti;stiinta a demonstrat ca exista gene care sunt raspunzatoare de incapacitatea de a avea responsabilitatea unei familii;daca aceste gene pot fii modificate prin educatie sau un anumit exemplu de viata atunci este OK.Temperamentul il mostenim, caracterul ni-l formam prin educatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×