Sari la conținut
Forum Roportal
geta26

hepatita b, nedumeriri!

Postări Recomandate

Buna ziua si Paste fericit va urez din tot sufletul! Ma numesc Georgeta, am 26 ani si de vreo 3 luni ma macina o depresie cumplita legata de diverse boli! Paranoia e in floare si va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi!

Acum 4 luni, in urma unor analize de sange, valoarea TGP mi-a iesit cam ridica : 47 fata de 32 limita normala! GGt si TGo au fost mai mici decat 32 (limita normala! Electroforeza a evidentiat o valoare a gamaglobulinei usor marita 1.8 fata de 1.7 (mg/dl)! Raportul roteinelor : 1.31! Tabloul hematologic normal, urina normala cu exceptia unei mici infectii (pe care am tratat-o, la analize a iesit urina sterila), bilirubina serica, uree, acid uric, etc normale! Speriata mi-am facut testele hepatita b si c: AgBs- negativ, Anticorpi Hcv negativ! Nu am avut nici un contact inainte de analize timp de 1 an si nici dupa acele analize!

Zilele acestea am facut iar un TGP si GGt si au iesit 16 respectiv 15! Adevarul e ca am tinut putin regim, si am luat 2 pastile de liv pe zi din cand in cand dar am baut uneori si bere in acest timp! La ecograf mi-a iesit ficat normal, pancreas normal, rinichi normal, coleecist normal, Cbp- libera!

De 4 luni va urmaresc pe forum si am ajuns sa cunosc cate ceva despre aceste hepatite!

Doar ca citindu-va am ajuns cam paranoia! SPre ex : la un consult ORL am scuipat 30 min dupa ce medicul mi-a bagat spatula aia pe gat de frica sa nu iau vreo hepatita! :flowers: :stars:

Acum trebuie sa ma duc la un ginecolog si mi-e frica sa nu fie instrumentee nesterilizate, :yahoo: plus de asta mi-e frica si sa nu fi luat ceva cand mi-am facut analizele acum! :yahoo: Toata lumea imi zice ca sunt paranoia, dar eu sincer, ma sufoc de griji! Plus de asta m-am hotarat sa nu mai beau cate o bere de frica sa nu fac alt fel de hepatita!

Daca GGt si tgp au iesit normale acum (fata de limita de 32) si ecografia normala e posibil sa am ceva, adica o hepatita se vede la ecografie? Pt ca ma cam dor oasele si muschii si mi-e somn - sunt suspecta de o hipotiroidie, e posibil sa m straile astea de depresie si frica de la hipotiroida? )

Sper sa nu va supere topicul meu si sa-mi raspundeti cu draga inima si poate imi spuneti si daca ma pot vaccina fara a repeta testare Hvb, Hvc si care sunt caile frecvente de transmitere!

Daca ma vaccinez acum cand pot face controlul la ginecolog?

Multumesc anticipat pt un eventual raspuns!

Editat de geta26

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello. Referitor la hepatita si inca vreo 2-3 chestii, esti paranoica :stars: . Dar suna cam ciudat din gura mea care am devenit de cea timp cam la fel de paranoic. Daca ti-ai facut analizele pentru hepatita B si C si nu a iesit nimic, inseamna ca nu ai hepatita. Poti, dc vrei sa le mai refaci o data pt linistea ta, insa eu zic ca la valori de 15 si 16 nu ai asa ceva. Ficat normal poate sa aiba si un bolnav de hepatita insa valorile mici ale tale dar mai ales valorile negative pt hep B si C zic eu ca ar trebui sa te linisteasca. Vaccin nu exista decat pt hepatita A si B, pt C din pacate inca nu exista.

Te poti duce la ginecolog in orice moment, nu are nici o legatura cu hepatita. Dc esti super paranoica totusi si nu ai incredere in nici un medic, atunci fa-ti toata schema de vaccinare pt hep A si B si peste 7 luni te poti duce la medic. Sunt 3 doze si imunitatea se obtine la o luna de la ultimul vaccin.

Sanatate si stai linistita nu iti mai fa griji inutil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello. Referitor la hepatita si inca vreo 2-3 chestii, esti paranoica :tease: . Dar suna cam ciudat din gura mea care am devenit de cea timp cam la fel de paranoic. Daca ti-ai facut analizele pentru hepatita B si C si nu a iesit nimic, inseamna ca nu ai hepatita. Poti, dc vrei sa le mai refaci o data pt linistea ta, insa eu zic ca la valori de 15 si 16 nu ai asa ceva. Ficat normal poate sa aiba si un bolnav de hepatita insa valorile mici ale tale dar mai ales valorile negative pt hep B si C zic eu ca ar trebui sa te linisteasca. Vaccin nu exista decat pt hepatita A si B, pt C din pacate inca nu exista.

Te poti duce la ginecolog in orice moment, nu are nici o legatura cu hepatita. Dc esti super paranoica totusi si nu ai incredere in nici un medic, atunci fa-ti toata schema de vaccinare pt hep A si B si peste 7 luni te poti duce la medic. Sunt 3 doze si imunitatea se obtine la o luna de la ultimul vaccin.

Sanatate si stai linistita nu iti mai fa griji inutil.

 

 

Multumesc mult pt. raspuns, draga SKy! Am fost la control de tiroida, mi-am facut si dozari de TSH, T3, T4 si toul e normal! Mai putin durerea din partea dreapta, sub rebordul costal care iradiaza spre rinichi (am colecist cudat infundibilo corporeal, se poate sa ma doara de la colecist?)! In fine, incerc sa ma linistesc pt ca altfel o iau razna, mai iau si 6 lingirite de obligeana (macerat la rece) si coada soricelului (pudra fina) pt. o gastrita cronica si poate imi va trece si durerea abdominala din dreapta! La doctori nu ma mai duc, am hotarat, poate imi trece si paranoia! :crazy:

Iti doresc multa sanatate, curaj si optimism, atat tie (mentorul acestui forum), cat si celoralalti utilizatori! Continui sa va citesc si in viitor, pt. ca invat multe de la voi si-mi insuflati si mie (cu riscul de a ma repeta) acelasi curaj si optimism!

INSANATOSIRE GRABNICA la toata lumea! :crazy:

Editat de geta26

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca stii foarte multi termeni medicali ma convinge ca stai cam mult pe net in cautare de boli. La fel si eu, ideea e sa nu iti inchipui mai mult decat ai. Probabil ca ai si ceva, mai mult ca sigur nu despre hepatita e vorba insa. "Durerea de ficat" e mai surda, mai infundata si se simte intr-adevar sub rebordul costal, insa nu am auzit sa iradieze catre rinichi. O fi posibil dar eu personal nu am auzit din gura niciunui alt pacient de pe forum, dar nu exclud. Insa cum am spus, nu ai hepatita, si asta e foarte important. O fi colecistul, mai mult ca sigur ca un medic de poate ajuta. Cu liniste si fara griji inutile te poti duce la medic pt un control.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

In primul rand, da-mi voie sa-ti spun, ca si Sky de altfel, ca sant foarte bune analizele tale referitoare la ficat. Ce n-as da eu sa am Aghbs negativ, ca tine !!!

Deci, cu siguranta, dupa parerea mea, starile de ``paranoia``sant de la colecist. De ce spun asta? Pentru ca si eu, circa un an de zile m-am confruntat cu aceasta paranoia, panica, febrilitate in a cauta pe linie medicala, griji si indoieli, etc.Am avut si dureri sub rebordul costal, iar uneori acestea iradiau in diverse directii. Am consumat o multime de ceaiuri, hepatoprotectoare, am luat ulei de masline cu lamaie si am stat pe partea dreapta, etc, etc. Rezultatul: DEGEABA, DEGEABA, starile de panica s-au accentuat, am ajuns sa fiu panicat de gandul ca am cancer la ficat, nimic nu-mi mai tihnea si eram tot timpul ingrijorat de propria sanatate. Toate astea sau amplificat si au ajuns la maxim in momentul in care, mi-a iesit la analize Aghbs pozitiv, deci virus B prezent in organism. Lucru pe care tu, din fericire, nu-l ai !

Ei, vreau sa-ti spun ca aceasta stare s-a rezolvat printr-o simpla operatie laparascopica de extractie a colecistului. Colecistul provoaca tot felul de ``stari`` de acest fel care te termina nervos, daca nu-ti dai seama la timp. Cunosc un caz despre un tip care a ajuns si la psihiatrie datorita acestor stari, care au disparut total dupa extirparea colecistului. Culmea e ca medicii nostri nu prea sant de acord cu extirparea, decat in conditiile iminente ale unei pancreatite acute (migrare de calcului pe canal). Dar, repet, starile ``imposibile`` sant foarte greu de suportat si stapanit, cea mai buna metoda fiind extirparea fierii.

 

In aceste conditii, parerea mea e sa-ti faci o ecografie la un medic bun si, in functie de ce spune si el, sa renunti la colecist. Repet e numai o parere !

 

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

geta26,

 

durerea din dreapta mai poate fi cauzata de un ulcer incipient bazat pe H-Pylori (heliobacteri).

asta am avut eu si, stiind ca am hepatita b incepusem sa fiu convinsa ca deja am cancer hepatic. pana si-au dat seama ca era un heliobacer banal, dadusem serios in paranoia de care vorbesti. tratamentul e ridicol de simplu, vreo trei antibiotice pentru doua saptamani. testul e simplu si nu cred ca foarte scump.

sanatate multa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am helicobacter slab pozitiv (eu am o.91 si scara de slab pozitiv e de la o.9 la ...chiar nu stiu) mi-a recomandat controloc c , fromilyd, flagyl. si inca doua.....Oricum nu ma mai intereseaza...mai iau si ceva anxilolitice ....dar nu le iau...eu am deja un fel de "pata" pusa si trebuie sa ma lupt cu asta..Daca n-as fi singura, ar avea cine sa ma sustina.. dar n-am pe nimeni .mm de asta spun..sa va bucurati de copii si familiile voastre care va inteleg si va ajuta....de copii, de sot...sunt si altele de n ori mai grave ca hepatitele....

Pupicei...eu incerc sa ies din starea mea psihica labila...dar VOI REUSI......

Dar tot sunt darmata si nu-mi pot reveni....suczati-ma ca sunt off topic dar ma-m cui sa ma adresez..pur si simplu.....

Editat de geta26

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc SKy, LOrin., CLeomax, de raspuns, incerc, INCERC sa-mi revin psihic.....sa aiba si viata pt mine o culoare...ceva...nu stiu...SPER>>>orice darama...si de atatea ori ma ridic.....e greu..chiar daac pt altii e simplu..mie mi-e greu, mai grav e ca n-am pt ce sa lupt......Sanatate la toti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
geta26,

 

durerea din dreapta mai poate fi cauzata de un ulcer incipient bazat pe H-Pylori (heliobacteri).

asta am avut eu si, stiind ca am hepatita b incepusem sa fiu convinsa ca deja am cancer hepatic. pana si-au dat seama ca era un heliobacer banal, dadusem serios in paranoia de care vorbesti. tratamentul e ridicol de simplu, vreo trei antibiotice pentru doua saptamani. testul e simplu si nu cred ca foarte scump.

sanatate multa.

buna,si eu am durere in partea dreapta,stari de voma(catedata) si la fel am descoperit ca am helicobacter pylori (2.10 la testul de anticorpi helicobacter)si am facut si endoscopie si mi-a luat si de pe mucoasa si am helicobacter am luat tratament prima data 2 sapt cu klabax (claritromicina)de 500x3 ori pe zi si metronidazol si omez si tot nu am scapt de el si apoi am mailuat 10 zile de klabax si tot nu am scapat si acum iau urmatorul tratament 2 saptamani de omez dim si seara apoi adaug in urmatoarele 2 saptamani eritromicina si tot in primele 15 zile impreuna cu omezul mai iau sucralan.

 

VREAU SI EU UN TRATAMENT PRIN CARE SASCAP DE HELICOBACTER PYLORI.

si inca ceva stare de voma tot de la helicobacter e ?sau e de la ficat ca mi l-a descoperit gras, am facut toate testele de hepatita si nu am si am val normale la col,trig,dbil si tbil1.016 max e 1.2 min e 0.2 sau e posibil sa ma doara in dreapta de la helicobacter?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna popagxg si scuze ca raspund abia acum, insa n-am mai intrat pe forum de ceva timp.

 

ma tem ca numai medicul tau iti poate recomanda un tratament adecvat( din cele spuse, cam aceleasi antibiotice de care spui au fost si tratamentul meu) insa e foarte important ca si partenerul/a sa se testeze, ca in acest fel sa va puteti trata in acelasi timp, altfel exista riscul mare sa-ti paseze heliobacterul din nou.

la mine asa a fost, mi-am trimis si sotul ( si fiul, desi nu era cazul) la testare si sotului i-a iesit intr-adevar pozitiv pentru h-pylori si asa am tinut amandoi tratament in tandem.

 

nu tin minte sa fi avut stare de voma, desi nu e exclus. interesant cum cateodata, dupa ce ne facem bine, uitam partile rele.

 

sanatate multa iti doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×