Sari la conținut
Forum Roportal
IMPERIAL

Obtinerea culorilor in ulei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Culorile in ulei se pot obtine acasa, din diferite chimicale...

Cunosc o persoana care isi obtinea singura culorile, si o costa mult mai putin, insa din pacate am pierdut legatura cu ea (momentan).

O singura data am pictat cu culori in ulei, si as dori sa ma apuc de pictura in ulei, acasa.

 

Daca stie cineva tehnici, sau ceva link-uri care sa explice mai in detaliu aceasta tehnica, si in special obtinerea culorilor, as ramane recunoscator...

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Culorile in ulei se pot obtine acasa, din diferite chimicale...

Cunosc o persoana care isi obtinea singura culorile, si o costa mult mai putin, insa din pacate am pierdut legatura cu ea (momentan).

O singura data am pictat cu culori in ulei, si as dori sa ma apuc de pictura in ulei, acasa.

 

Daca stie cineva tehnici, sau ceva link-uri care sa explice mai in detaliu aceasta tehnica, si in special obtinerea culorilor, as ramane recunoscator...

Va multumesc!

 

ma....e destul de complicat...trebuie sa iti cumperi pigmenti, ulei de in fiert(neaparat fiert ca altfel pictura ta o sa se usuce in 1 an) si diluant si sa le amesteci mai intai pigmentu cu uleiu si porma le diluezi

:cry: cam asta e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O pinza,inainte de a se picta propriu-zis,stiu ca se pregateste...se aplica un strat de ...nu stiu ce...pe ea.

Stie cineva,cum se prepara,cum se pregateste pinza de pictura inainte sa se aplice culoarea in ulei,pe ea? :taunt:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca merita efortul, avand in vedere faptul ca culorile in ulei sunt destul de accesibile. Sunt, ce-i drept, pictori care si le prepera singuri. Cele mai bune retete-cele clasice! Vezi "Tratatul de pictura" de Cenino Cenini. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Culorile in ulei se pot obtine acasa, din diferite chimicale...

Cunosc o persoana care isi obtinea singura culorile, si o costa mult mai putin, insa din pacate am pierdut legatura cu ea (momentan).

O singura data am pictat cu culori in ulei, si as dori sa ma apuc de pictura in ulei, acasa.

 

Daca stie cineva tehnici, sau ceva link-uri care sa explice mai in detaliu aceasta tehnica, si in special obtinerea culorilor, as ramane recunoscator...

Va multumesc!

 

Culorile de ulei pot fi obtinute prin amestecul de pigmenti si un mediu (ulei de in pur, in special). Mai poate fi folosit uleiul de sofran sau uleiul de seminte de mac, in special pentru "lubrifierea culorii". Tehnici mai vechi folosesc amestecul de pigmenti cu albus de ou sau alte produse organice.

 

Este o munca laborioasa, de mare finete, dar unii artisti sunt convinsi ca merita efortul.

 

Totusi, pigmentii de calitate sunt relativ scumpi. Probabil culorile in ulei la tub sunt mult mai avantajoase, poate nu la fel de stralucitoare si intense ca si culoare precum cele obtinute din pigmenti puri. Cu siguranta insa, sunt mai ieftine si mai practice pentru cei care au mai putin timp la dispozitie.

 

Daca vrei sa vezi o selectie de astfel de produse, iata cateva link-uri pentru produse de gen din magazinul nostru (toate produsele sunt din import, marca Maimeri (Italia) si Lukas (Germania):

 

Pigmenti Puri

Auxiliare Pictura in Ulei

Culori in Ulei

Panze pe Sasiu si Placaje Panzate

 

Mult succes!

 

Becos

GaleriArt.ro

Editat de becos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O pinza,inainte de a se picta propriu-zis,stiu ca se pregateste...se aplica un strat de ...nu stiu ce...pe ea.Stie cineva,cum se prepara,cum se pregateste pinza de pictura inainte sa se aplice culoarea in ulei,pe ea? :blink:
Panza se trateaza in felul urmator: pe panza se aplica un strat de clei de oase sau clei de iepure(cel de iepure este mai bun pentru ca este mai elastic). Dupa uscarea stratului de clei se slefuieste cu un smirghel fin si se aplica gletul. Gletul la randul lui este preparat din oxid de titan, praf de creta si clei de oase. Dar cine mai are nevoie de asa ceva cand gasesti panza gata preparata in comert? Iti recomand magazinul on line www.picturaonline.ro. Acolo gasesti cam tot ce iti trebuie pentru pictura.
Culorile in ulei se pot obtine acasa, din diferite chimicale...Cunosc o persoana care isi obtinea singura culorile, si o costa mult mai putin, insa din pacate am pierdut legatura cu ea (momentan).O singura data am pictat cu culori in ulei, si as dori sa ma apuc de pictura in ulei, acasa.Daca stie cineva tehnici, sau ceva link-uri care sa explice mai in detaliu aceasta tehnica, si in special obtinerea culorilor, as ramane recunoscator...Va multumesc!
Culorile de ulei de cea mai buna calitate sunt cele care contin doar pigment si ulei. procedeul prin care acesta sunt obtinute este destul de simplu. Amesteci ca si cum ai face maioneza, pigment cu ulei. De regula uleiul folosit este cel de in polimerizat(sau fiert, in termeni comuni). Uleiul de mac are un timp de uscare foarte lung dar nu se ingalbeneste in timp, de aceea este mai mult folosit pentru nuantele deschise. Culori de foarte buna calitate si la un pret rezonabil sunt culorile din gama Classico de la Maimeri. Gasesti mai multe detalii depre culori si materiale pentru pictura la www.picturaonline.ro . Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obtinerea culorilor in atelierul propriu constituie un subiect boem. Este uzitata de cei ce doresc efecte deosebite. Nu se mai pune in discutie gama de culori pt ca e vasta oferta magazinelor. Dupa un start bun cu ceea ce iei din comert poti incerca experimentul, insa atentie, exista vulnerabilitate mai mare la virarea culorilor la pastele preparate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar care samt pigmentii praf utilizati,pot fi acei pigmenti de zugraveala,folositi mai demult la var ? Ce fel de pigmenti daca nu cei de colorare a peretilor,uleiul stiu ca trebuie sa fie ulei de in pur ? ! Putem folosi si pasteluri pisate marunt si amestecate cu ulei pana la consistenta dorita ? Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×