Sari la conținut
Forum Roportal
Starsearcher

Mitomanie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

Ma numesc Vlad, am 26 de ani si sunt din Bucuresti.

Tatal meu a parasit-o pe mama cand eu aveam doar 6 luni. Din diferite motive, tatal meu nu a mai putut niciodata de atunci

sa o vada pe mama, nici nu venea in zona casei mele... in fine

Crescand asa, am inceput sa mint....acum mint incontinuu, din 10 idei 4 sunt minciuni. Si mai trist e ca mint pe absolut toata lumea, fara exceptii.

 

Sunt perfect constient ca trebuie sa reusesc sa trec peste asta. Nu sunt genul care posteaza pe forumuir, cred ca e prima oara in ultimii 2 ani dar tot ajungand asa din click in click.

 

Inca nu am inceput "tratamentul" pe care mi l-am indus. Astept si alte pareri din partea unor experti.

Dava binevoiti sa-mi spne-ti si mie una alta ok :)

 

 

Va multumesc,

Vlad

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minciunile te ajuta sa supravietuiesti intr=o lume dura, fara protectia si sprijinul unui tata. Au o functie utila. Cand vei fi matur vei renunta la ele, caci vei fi destul de puternic.

Minciunile tale ranesc pe cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un coleg de munca care atunci cand povesteste lucrurile le exagereaza astfel incat e imposibil sa nu-ti dai seama. Si e pacat fiindca e un baiat inteligent si capabil, dar acest obicei ii umbreste calitatile. O data din vorba in vorba mi-a povestit ca toata viata lui s-a simtit neiubit de catre mama sa, tatal parca n-a fost in peisaj deloc. Toti purtam masti ca sa ne protejam, dar cu cat suntem noi insine mai mult cu atat ne vom simti mai bine. Incearca sa minti mai putin in fiecare zi, ca atunci cand te lasi de fumat si scazi zilnic din tigari, pana la urma vei reusi. Toti avem defectele si vulnerabilitatile noastre.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minciuna in acest caz e o lauda prin care copilul neiubit si neglijat isi da singur importanta pentru ca a castiga atentia si afectiunea si respectul celor din jur, pe care ii vede simbolic ca pe niste parinti carora le cauta incurajarea.

 

De la 25 de ani incolo trece de la sine. Dovada ca Vlad are 26 si deja constientizeaza ca nu e bine, si isi cauta un sine mai autentic, mai potrivit cu realitatea pe care o traieste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minciuna este o arta care te poate duce departe, dar te si poate indeparta de orice parte placuta a vietii. Conteaza foarte mult si ce fel de mincinos esti, cum stii sa gestionezi minciuna si mai ales, cum iti poti stapani limbajul corpului.

Nu oricine poate fi un mincinos desavarsit, iar dpmdv, nu exista mitomanie in adevaratul sens al cuvantului, in niciun caz nu as putea asocia asa ceva cu o afectiune neurologica.

Dupa cum am spus, Minciuna este o arta, ce se deprinde odata cu felul in care ai fost nevoit sa-ti dezvolti personalitatea de-a lungul vietii. Asadar, cate minciuni puteti depista in acest text?

Editat de Nestosaru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,nu exista mitomanie in adevaratul sens al cuvantului, in niciun caz nu as putea asocia asa ceva cu o afectiune neurologica'' exista mitomanie in adevaratul sens al cuvantului si nu este o afectiune neurologica este doar o ,,ocupatie'' pe care unii o au din obicei sau din orgoliu,etc.Daca s-a obisnuit sa minta si sa fie crezut atunci el va minti in continuare.

 

si/sau

 

,,Nu oricine poate fi un mincinos desavarsit'' - nimeni nu e un mincinos desavarsit,fiecare dintre noi a spus in viata lui cel putin o minciuna obosita care nu a fost crezuta.

 

Conteaza sa nu abuzezi de minciuni non-stop(cum fac unii).Trebuie sa minti atunci cand iti aduce vreun beneficiu,iar printre aceste minciuni trebuie sa bagi si adevaruri pentru ca altii sa aiba incredere in tine.Mai degraba incepi cu adevaruri si dupa bagi minciunile printre.

 

Exceptie fac paranoicii care,chiar daca le spui o minciuna sau un adevar,tot vor crede ce vor ei.Un paranoic destept si-ar putea da seama cu usurinta de minciunile mai complicate ca sa zic asa.

 

Si inca o chestie:degeaba te gandesti la o minciuna credibila daca nu stii cum sa o spui.

Editat de Zugu2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minciunile te ajuta sa supravietuiesti intr=o lume dura, fara protectia si sprijinul unui tata. Au o functie utila. Cand vei fi matur vei renunta la ele, caci vei fi destul de puternic.

Minciunile tale ranesc pe cineva?

Eu cred ca daca se obisnuieste sa minta i se va parea ceva firesc,facil si o sa minta in continuare.Nu intotdeauna minciunile te ajuta sa supravietuiesti ,muschiulica,pentru ca o viata si o realitate construita pe minciuna se vor reflecta asupra ta cand nu te astepti si intr-un mod care sigur iti vor zdruncina atat lumea interioara cat si cea exterioara,asa ca parerea mea ar fi ca acest tanar sa se debaraseze de acest obicei cat mai repede si daca nu reuseste singur sa ceara ajutor de la cine crede el ca il poate ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×