Sari la conținut
Forum Roportal
Sicylia

Omul, fiinta sociala(sociabila?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati fost vreodata in situatia de a fi cumva "nevoiti" (pun ghilimele pentru ca suna a fortare, si nu intotdeauna este) sa interactionati sau sa vreti sa va integrati asa, macar la nivel superficial, intr-un grup bine-inchegat de prieteni vechi?

Pentru mine ( desi nu imi doresc musai ca topicul asta sa fie despre mine) e ca si cum ar trebui sa devin dintr-o data solubila intr-o serie de substante necunoscute. Adica asa am constatat ca fac altii carora le merge sa lege foarte usor amicitii noi.

Pe scurt, cum se face? Nu vreau sa pup dosul nimanui si nici nu am interese majore, insa din moment ce ajung cateodata sa fiu nevoita sa petrec timp cu un anumit grup, mi-ar prinde bine daca as fi mai sociabila, si nu sunt.

Ce calitati imi lipsesc? Ce calitati trebuie sa ai pentru a-ti iesi asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de persoanele magnetice care, daca vor, se integreaza aproape in orice grup (pt. ca suscita interesul instant), oricui ii este greu sa se integreze intr-un grup deja format. Trebuie sa stii sa asculti, sa prinzi ce e propriu grupului si sa prezinti apoi ca fiindu-ti si tie propriu sau pe-aproape. Daca chiar nu te intereseaza ce au oamenii aia in comun, cam inseamna sa joci teatru, din pacate.

 

Sicily, tu esti? Ca tu parca ai un fel de magnetism.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ai putea manipula situatia, fara a fi ipocrita, iti recomand totusi sa fii sincera si sa te deschizi in fata lor.

Nu poti astepta altfel ca ei sa se deschida in fata ta.

 

Adica, sa lasi garda jos si sa nu iti fie teama ca iti arati unele vulnerabilitati in fata lor.

Asta daca vrei sa ii castigi cu adevarat.

Daca nu te implici, te vor simti si atunci..nu se leaga.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de persoanele magnetice care, daca vor, se integreaza aproape in orice grup (pt. ca suscita interesul instant), oricui ii este greu sa se integreze intr-un grup deja format. Trebuie sa stii sa asculti, sa prinzi ce e propriu grupului si sa prezinti apoi ca fiindu-ti si tie propriu sau pe-aproape. Daca chiar nu te intereseaza ce au oamenii aia in comun, cam inseamna sa joci teatru, din pacate.

 

Sicily, tu esti? Ca tu parca ai un fel de magnetism.

 

Nu stiu ce anume definesti drept magnetism. Asa-zisul meu magnestism este, de fapt era cumva teatral, e ceva vreme de cand nu am niciun fel de tragere de inima spre a fi teatrala in timpul meu propriu, in viata mea personala.

De fapt ma mira mereu, m-a mirat chiar si aici pe forum cum unii se intregreaza atat sau destul de repede in grupuri. Inclusiv in gasca asta a fost cineva care s-a amestecat destul de repede printre ei. Mi se pare ca iti trebuie o doza de superficialitate pentru asta sau poate ca sunt doar invidioasa (cu sau fara ghilimelele de rigoare) pentru ca unii reusesc asta si eu nu.

 

Adica, sa lasi garda jos si sa nu iti fie teama ca iti arati unele vulnerabilitati in fata lor.

 

 

Sa dai dovada de naivitatea si de candoarea copilariei la varsta maturitatii poate fi ceva minunat... insa fata de copii, nu fata de adulti.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati fost vreodata in situatia de a fi cumva "nevoiti" (pun ghilimele pentru ca suna a fortare, si nu intotdeauna este) sa interactionati sau sa vreti sa va integrati asa, macar la nivel superficial, intr-un grup bine-inchegat de prieteni vechi?

Nu! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu ma intereseaza sa ma integrez. Pur si simplu nu vorbesc cu ei. Am fost zilele astea la niste interviuri. Eram mai multi chemati. O adunatura de necunoscuti. Si ei gata, nici nu se stiau, dar vorbeau de zici ca erau cei mai buni prieteni din pruncie. Eu doar am scos laptopul si am intrat pe roportal. Mai ales ca lucrurile astea sunt de-a dreptul plictisitoare. Mereu aceleasi lucruri: "Cum te cheama ? De unde esti ? Ce inveti ? Ce vrei sa faci mai departe ?" Bla-bla-bla. Nu inteleg cum or putea spune aceleasi lucruri mereu si mereu si mereu si mereu si... :mellow: E mult mai interesant pe roportal.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te fortezi sa fii altfel decum esti, insa "integrarea" (de fapt armonizarea cu interesele grupului) merge bine daca iti merg bine discutiile cu fiecare in parte si cu "spiritul" grupului in general. Fii atenta ce subiecte de discutie au ei, ce ii intereseaza de fapt, si ia parte degajata la aceste sporovaieli. Cred ca ajunge/

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu o astfel de atitudine nu o sa ajungi nicaieri.

Oricum, bafta.

 

You'll need it.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te fortezi sa fii altfel decum esti, insa "integrarea" (de fapt armonizarea cu interesele grupului) merge bine daca iti merg bine discutiile cu fiecare in parte si cu "spiritul" grupului in general. Fii atenta ce subiecte de discutie au ei, ce ii intereseaza de fapt, si ia parte degajata la aceste sporovaieli. Cred ca ajunge/

 

Dar vezi tu... ce te faci daca toti mimeaza ? Fiecare vorbeste despre ce crede ca l-ar interesa pe grup, dar nu despre ce il intereseaza pe el. Practic incercand sa te adaptezi la grup, nici macar la grup nu te adaptezi, ci te adaptezi la o iluzie creata din dorinta altora de a se adapta la grup. Un fel de profetie care se auto-implineste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De fapt ma mira mereu, m-a mirat chiar si aici pe forum cum unii se intregreaza atat sau destul de repede in grupuri. Inclusiv in gasca asta a fost cineva care s-a amestecat destul de repede printre ei. Mi se pare ca iti trebuie o doza de superficialitate pentru asta sau poate ca sunt doar invidioasa (cu sau fara ghilimelele de rigoare) pentru ca unii reusesc asta si eu nu.

 

 

Eu m-am integrat foarte bine intr-un grup la un moment dat, desi nu fac asta decat cand ma doare rau ceva sau cand am o curiozitate. Atunci m-a durut foarte rau ceva. Anume ca userul Pippo a catalogat o problema grava a userului LongDistanceRunner drept lene si, in loc sa-l trimita la doctor/psiholog, l-a trimis la dat cu tarnacopul, sa ii iasa `filmele` din cap. Un singur user a reactionat la mizeria asta - Nemo. Nu mi-a venit sa cred ca reactioneaza cineva. So...

Nici nu ma intereseaza sa ma integrez. Pur si simplu nu vorbesc cu ei. Am fost zilele astea la niste interviuri. Eram mai multi chemati. O adunatura de necunoscuti. Si ei gata, nici nu se stiau, dar vorbeau de zici ca erau cei mai buni prieteni din pruncie. Eu doar am scos laptopul si am intrat pe roportal. Mai ales ca lucrurile astea sunt de-a dreptul plictisitoare. Mereu aceleasi lucruri: "Cum te cheama ? De unde esti ? Ce inveti ? Ce vrei sa faci mai departe ?" Bla-bla-bla. Nu inteleg cum or putea spune aceleasi lucruri mereu si mereu si mereu si mereu si... mellow.png E mult mai interesant pe roportal.

 

Cele doua fraze bolduite sunt contradictorii.

 

Nu ai cum sa cunosti oamenii fara sa ii asculti si fara sa le pui intrebari ca sa te lamuresti. Nu e nicio problema. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa cunosti oamenii. Dar, in cazul asta, nu mai veni sa spui pe forum cum sunt oamenii.

Editat de Allexandrra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×