Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

De ce unele fete nu poarta fusta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce unele fete/femei nu poarta fustă deloc ? Arată acest lucru anumite particularități psihologice ? Dpmdv arată anumite probleme legate de feminitatea, sexualitatea lor, increderea in sine și de modul cum se raporteaza ele la societate.

 

Evident, in cazul acesta n-are rost sa le pui aceasta intrebare deoarece ele nu constientizeaza cauzele, vor spune ca pur si simplu asa se imbraca sau ca asa le place sau ca nu suntem toti la fel, ca fiecare cu preferintele lui...

 

P.S. ma refer la fetele din România. excludem comunitatile religioase si zonele unde fusta face parte din portul tradițional. deasemenea sunt excluse ceremoniile/situatiile unde se cere/impune purtarea unei fuste

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in primul rand este vorba de o nevoie de exprimare, la acest capitol sunt mai sarace, sau compenseaza prin alte aspecte. Nu cred ca este o carenta de feminitate, pentru ca daca brusc incep sa isi schimbe acest obicei vestimentar, interiorul nu sufera transformari majore. Este mai degraba vorba de exprimarea vestimentara pe care nu au simtit nevoia sa o invete/adopte. Si chiar daca ar incepe sa poarte fuste, tot le va lipsi ceva din puterea de expresie a fetelor care poarta fusta de timpuriu. Deoarece starea lor naturala pe care o asociaza cu confortul este alta.

 

Mai exista posibilitatea ca in copilarie si mai ales in adolescenta sa le fi lipsit un model feminin autentic, iar feminitatea lor a fost inabusita sau nu s-a putut manifesta, exprima din lipsa de modele.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu crezi ca este si o teama de ce vor spune cei din jur ? adica daca se vor imbraca in fustă poate considera ca ceilalti se vor uita la picioarele lor. eu vad ca au o problema in a-şi exprima feminitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu port pantaloni fiindca-s comozi, imi dau libertate de miscare, dar fustele si rochiile le port cu placere. :yes:

 

Purtatul pantalonilor nu are legatura cu lipsa de feminitate, ci cu comoditatea. Ce, numai voi sa va simtiti bine ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu vor sa se foloseasca de sexualitatea lor (in relatia cu ceilalti), mai ales daca au picioare frumoase si ispititoare.

Pe de o parte pot inhiba o femeie mai putin frumoasa, pe de alta parte - pot distrage atentia masculilor din jurul ei.

 

La fel si cu decolteul.

Pe de alta parte, o fusta decenta si un decolteu decent sau un pantalon casual nu vad de ce s-ar diferentia,

Pantalonii insa sunt mult mai comozi si ofera o mai mare libertate de miscare.

 

Totodata poate trada complexe, cum zici tu - dar nu cred ca poti descoperi personalitatea unei femei doar dupa actul de a purta fusta sau nu.

 

Mai conteaza mult tipul de job, stilul de viata..etc.

 

Sunt femei care poarta totusi fuste la ocazie, chiar daca de obicei nu se imbraca in fuste.

 

Iar o femeie care nu poarta fusta nu inseamna neaparat ca e o femeie comoda . Mai conteaza daca e spalata, pensata, epilata, ingrijita..etc :))))

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu crezi ca este si o teama de ce vor spune cei din jur ? adica daca se vor imbraca in fustă poate considera ca ceilalti se vor uita la picioarele lor. eu vad ca au o problema in a-şi exprima feminitatea

 

daca garderoba lor ar fi formata 90% din rochii/fuste si 10% pantaloni, probabil s-ar adapta. dar cum nu au fost invatate cu acest gen de "exprimare", orice schimbare radicala este inconfortabila. Iar a purta fusta e ca mersul pe tocuri, necesita antrenament destul de serios, altfel esti un pic caraghios.

 

Exista si motive cum ar fi o oarecare pudoare, dar cred ca acestea sunt secundare, sunt rochii/fuste absolut decente si care nu pun in evidenta nimic neobisnuit. Dar daca ai sentimentul ca iti lipseste "educatia" de a purta fusta, cel mai comod e sa te abtii gandindu-te la eventuale comentarii. Sunt retineri firesti cand pur si simplu nu stii sa iti alegi hainele, pentru ca ti-a lipsit grija asta in copilarie/adolescenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Redondo, nu-ti doresc sa ai vreo colega de munca care sa poarte permanent o fusta scurta si un decolteu indraznet.

 

 

:D


Iar daca vorbim de pantaloni, afla ca un pantalon mulat pe-o pereche de picioare frumoase, au aproximativ acelasi effect, evident daca te pricepi la dezbracatul din priviri. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Redondo, nu-ti doresc sa ai vreo colega de munca care sa poarte permanent o fusta scurta si un decolteu indraznet.

 

 

clapping.gifgood.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum se poarta colanti, chiar daca gerul este de 0 grade C. Ceea ce mi se pare cea mai proasta alegere dintre fusta si pantaloni. Si colantii sunt feminini dar dupa parerea mea se potrivesc de la 10 la 15 ani, sau daca esti la aerobic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×