Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Tarie vs. Slabiciune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit asta undeva...

 

“Never tell your problems to anyone...most people don't care and the rest are glad you have them.”

 

Adevarat ? E doar o curiozitate de a mea, nu despre chestia asta este topicul ci despre Tarie vs Slabiciune. Ce e preferabil, luand in considerare citatul de mai sus, sa proiectezi o imagine puternica, inaborbabila si sa-ti tii problemele, suferinta si nemultumirile pentru tine insuti sau sa fii deschis si sa te plangi la altii (chiar si daca doar la apropiati) lasand poate impresia ca esti un papa lapte plangacios, slab si care nu stie sa taca si infrunte viata cu mandria intacta ?

 

Cui foloseste ca te vaiti tu la altii despre problemele vietii tale ? Boo hoo. Oamenii au fiecare pe ale lor, nu le mai trebuie extra gunoi emotional de la tine si poate unii au probleme mai mari ca tine si totusi nu se plang, iar tu risti sa pari patetic in ochii lor.

In alta ordine de idei, as vrea sa aflu pareri si despre notiunea de resemnare care merge mana in mana cu antecedenta aceptare. Pot acestea aduce o oarecare pace interioara ?

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, tine de modul in care-o faci.

Sunt persoane exasperante, care devin plictisitoare fiindca tot timpul isi expun problemele intr-un mod patetic (li s-a defectat butonul de la aparatul de scos samburii de masline), dar la polul opus sunt cei introvertiti, care acumuleaza atata frustrare si amaraciune, ca e periculos sa le stai in preajma cand refuleaza. Tre' sa existe echilibru.

Oricum, nimeni nu va prelua din greutatile tale (la straini ma refer), daca nu exista un interes. Dar uneori si descarcarile emotionale in van, tot ajuta putin.

Pe mine ma seaca aia care lovesc in cei cazuti. Mi-e scarba de ei.

Editat de @5 IP
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Naeema, cam am idee unde ai citit-o. :D

 

Eu stiu una si buna: rufele murdare nu se spala in public.

 

@IP, cam asa este, sunt destui pe-aici care se folosesc de asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Am citit-o ca citat undeva on line si daca nu ma insel varianta originala a fost spusa de cineva pe nume Lou Holtz, fost antrenor de fotbal american si prezentator de sport.

 

"Don't tell your problems to people: eighty percent don't care; and the other twenty percent are glad you have them."

Lou Holtz
Read more at http://www.brainyquote.com/quotes/authors/l/lou_holtz.html#6vgObVflCF7cuLXR.99

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Am citit-o ca citat undeva on line si daca nu ma insel varianta originala a fost spusa de cineva pe nume Lou Holtz, fost antrenor de fotbal american si prezentator de sport.

 

"Don't tell your problems to people: eighty percent don't care; and the other twenty percent are glad you have them."

Lou Holtz

Read more at http://www.brainyquote.com/quotes/authors/l/lou_holtz.html#6vgObVflCF7cuLXR.99

 

Varianta asta schimba idea - scoate acel "never" - adica e bine sa stii cui sa spui si ce sa spui din problemele tale.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine ma seaca aia care lovesc in cei cazuti. Mi-e scarba de ei.

De ce? E o caracteristica ce ne dovedeste ca ne tragem din regnul animal si reprezinta o forma de normalitate ceea ce ne-a explicat Darwin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×