Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Acum vreo 6 luni de zile mi a fost trimis un colet, pe care eu trebuia sa l platesc ramburs.dupa ce l am platit, a doua zi mi a venit factorul la usa, spunand ca mandatul cu banutii nu a putut fi trimis spre expeditorul coletului deoarece acesta trecuse adresa intr un mod ilizibil si nu se putea recunoaste numele orasului (care cred ca era comuna, sat ceva nu foarte cunoscut).Desi nu mi s a parut norma si corectl, am primit banii (sunt om) si desigur si coletul a ramas la mine (nu trebuia ca factorul sa il ceara inapoi?)....

Dupa 6 luni, ieri mai exact, am fost contactata de nu stiu ce sefa a controlului postei romane, si am fost instiintata de faptul ca eu datorez Postei suma respectiva ce am primt o atunci inapoi...deoarece ei , fiind sesizati de expeditor de neprimirea banilor, I au platit acestuia suma, iar ei acum trebuie sa o ceara de la mn, pt ca eu am primit niste bani cr nu mi se cuvineau.

Ok....inteleg ca just ar fi sa le dau banii....dar....nu e greseala lor?desi banii nu imi apartineau din cauza ca am prkmit si coletul...ce vina am eu? Vinovat e expeditorul si posta ...asa zic eu....ajutor? *excuse my typos*

Editat de DianaT00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu vrei sa spui ca nu aveai nici o varianta sa iei legatura cu expeditorul, nici telefon, nici mesaj, etc.?

Zi merci ca te-ai folosit 6 luni de banii omului si da-i ce-i datorezi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea m ai inteles.daca tot arunci cu piatra citeste de doua ori.el a primit banii de la posta...eu acum datorez postei.sau nu datorez avand in vedere ca e greseala lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea m ai inteles.daca tot arunci cu piatra citeste de doua ori.el a primit banii de la posta...eu acum datorez postei.sau nu datorez avand in vedere ca e greseala lor.

 

Cred ca greseala e a ta ca nu te-ai dus tu la oficiu postal sa sesizezi greseala.

Dar acum nu mai conteaza.

Ai putea sa dai bani inapoi fara atatea lamentari - sau ti se pare corect sa ai si banii si produsul ? mad.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau nu datorez avand in vedere ca e greseala lor.

Greseala este impartita intre toti trei, daca vrei sa analizam mai profund.

Expeditorul a gresit ca si-a trecut ilizibil adresa pe formular, iar tu si posta ati gresit ca nu ati depus nici cel mai mic efort pentru a identifica expeditorul.

Acum, lasand morala la o parte si judecand legal, sa presupunem ca o instanta o sa-ti dea castig de cauza. Departamentul de control al Postei (cel care te-a sunat pe tine) va identifica un angajat cauia ii va imputa "greseala". Institutia in sine nu va pierde.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×