Sari la conținut
Forum Roportal
Paul Brahtl

Clasarea cauzei

Postări Recomandate

Povestea incepe in dimineata zilei de 22.ian.2009, cand merg la un cabinet de radiografie dentara. Parchez masina si , fiind in graba sa nu intarzii la serviciu, uit telefonul in masina. Ma intorc la masina dupa 10 min si ... geamul usii dreapta fata spart si telefonul lipsa. Merg la politie, depun plangerea, se iau amprente etc. Apoi ... pauza. Nici nu ma asteptam sa se rezolve ceva.

Dar ... dupa 4 ani, primesc de la parchet ordonanta atasata in care mi se comunica clasarea cauzei. Partea "frumoasa" este motivarea.

In interpretarea subsemnatului, zice cam asa: nu exista cauzalitate directa intre geamul spart al masinii si lipsa telefonului.

Mie mi se pare ca ar fi ceva cauzalitate directa. Bine, nu usa a furat telefonul, dar ea s-a interpus intre infractor si telefon, fapt pentru care a suferit consecintele.

Rog pe cei care au alta interpretare a motivarii atasate sa imi destainuie cum functioneaza logica domnisoarei procuror care a emis respectivul act.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, in interpretarea don'soarei ar fi cam asa: ca nu se poate stabili cu certitudine, ca telefonul s-ar fi aflat in masina, la data, ora si locul indicat de catre dvs., si ca el ar fi fost mobilul abominabilei fapte antisociale savarsite de catre faptuitorul ce actualmente indentitatea ii este inca necunoscuta. :crazy:

 

 

Drept urmare, se dispune clasarea cauzei. rolleyes.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, in interpretarea don'soarei ar fi cam asa: ca nu se poate stabili cu certitudine, ca telefonul s-ar fi aflat in masina, ...

Cum sa nu se poata? Pai jur pe rosu!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu se poata? Pai jur pe rosu!

Ne pare rau! Doar portocaliul e acceptat! :pardon:

Reveniti atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu se poata? Pai jur pe rosu!

On: asta e traseul clasic, incompetenta lor se substitue ne-credibilitatii persoanei pagubite.

Off: mereu m-am intrebat, pe ce te pune domn'e sa juri daca tu esti necredincios, pe insemnele natiei, pe mama, pe nevasta?

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×