Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Un test de logica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Testul se numeste sarcina de selectie si a fost conceput de Wason si Jonson-Laird in 1972.

Testul cere sa se verifice daca urmatoarea propoziţie este adevarata sau falsă:

"Daca pe partea stângă a unui cartonaş se află un cerc, atunci şi pe partea dreaptă se află un cerc"

Pe fiecare cartonas se afla o mască(de culoare roşu inchis). Ce măşti trebuie să indepărtaţi pentru a verifica propozitia ?

qali.png

pentru a afla raspunsul corect daţi click pe spoiler:

 

Raspunsul este A si D.

 

Editat de Blues
Edit titlul si raspunsul din Spoiler.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Retardati, in comparatie cu cine ?


Si, ca sa dezvolt : daca toti oamenii sunt retardati, atunci animalele cum or fi ?

Cum or fi reusit niste retardati sa construiasca orase si sa descopere leacuri miraculoase ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa o iei chiar la modul f. serios.

-----------------------------------------------------------------

 

orasele le-au construit dupa ce au gresit mai intai. ia cauta tu pe google cat a durat pana s-a descoperit o formula decenta de a face cimentul sa reziste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i asa de rau sa fii retardat. Io ma descurc destul de bine si am un IQ sub 70.

Uite, acu m-am dat cu capu de tastatura da' tot mi-au iesit propozitii si chestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

orasele le-au construit dupa ce au gresit mai intai. ia cauta tu pe google cat a durat pana s-a descoperit o formula decenta de a face cimentul sa reziste.

 

Asa, si...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multe din descoperile oamenilor au venit dupa greseli sau intamplator. daca am fi avut o logica buna acum ar fi trebuit sa fim mult mai sus, dar iata ca tot ne chinuim sa supravietuim, inca nu ne-am rezolvat nevoile de la baza piramidei lui maslow. si progresul a venit cam in ultima suta de ani.. pana acum 100 de ani, oamenii n-au facut mai nimic, mai mult s-au batut intre ei pt pamant si altele desi era pamant si mancare pt toti

 

testul de mai sus nu-l trec 99,9% din oameni. creierul uman nu e obisnuit cu asa ceva, creierul nu e prea bun la logica. estimarea de mai devreme e a mea, nu e oficiala, dar oricum testul a fost conceptul pentru a arata aceasta problema pe care o au oamenii

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu retardatiii sunt problema omenirii, ci obtuzii care se cred destepti si ii tin pe ceilalti pe loc, blocand oportunitatile tuturor. De astia nu te poti feri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

testul de mai sus nu-l trec 99,9% din oameni. creierul uman nu e obisnuit cu asa ceva, creierul nu e prea bun la logica. estimarea de mai devreme e a mea, nu e oficiala, dar oricum testul a fost conceptul pentru a arata aceasta problema pe care o au oamenii

Ete na, stii si tu sa numeri pana la cinci cartof si gata, esti tare. rolleyes.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×