Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Eutanasia si sinuciderea asistata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca a mai fost topicul asta, dar as vrea sa vad ce credeti despre tema asta. Tin minte ca prima data cand am auzit si am fost intrebata ce cred am zis scurt si clar ca nimeni nu are dreptul sa se joace de-a dumnezeu. Nu ca as crede in dumnezeu, dar ca e normal sa lasi cursul vietii sa-si faca treaba. Apoi am cunoscut o persoana f bolnava care isi ruga moartea, nu mai putea sa se stie atat de neputincioasa, atat de plina de dureri si voia neaparat sa termine chinul. Nu avea taria si puterea fizica sa se sinucida si nici nu voia sa ingreuneze si sa puna in pericol viata altcuiva urcandu-se la volan si ciocnindu-se pe autostrada cu alta masina.

Acum cred puternic ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu viata lui si ca daca indeplineste conditiile necesare pt aintra in acest program, sa o faca. La final ma intreb cu ce sunt cainii mai indreptatiti la asemenea service decat oamenii? Cu ei suntem umani, cu noi de ce nu am putea sa fim? Ma ingrijoreaza o treaba, cand prea mult e prea mult?

 

 

(daca mai exista tema asta, rog sa se uneasca. nu inchideti ca oricum ne cam plictisim p'aici)

Editat de **Alex**
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai fost topicul asta, dar as vrea sa vad ce credeti despre tema asta. Tin minte ca prima data cand am auzit si am fost intrebata ce cred am zis scurt si clar ca nimeni nu are dreptul sa se joace de-a dumnezeu. Nu ca as crede in dumnezeu, dar ca e normal sa lasi cursul vietii sa-si faca treaba. Apoi am cunoscut o persoana f bolnava care isi ruga moartea, nu mai putea sa se stie atat de neputincioasa, atat de plina de dureri si voia neaparat sa termine chinul. Nu avea taria si puterea fizica sa se sinucida si nici nu voia sa ingreuneze si sa puna in pericol viata altcuiva urcandu-se la volan si ciocnindu-se pe autostrada cu alta masina.

Acum cred puternic ca e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu viata lui si ca daca indeplineste conditiile necesare pt aintra in acest program, sa o faca. La final ma intreb cu ce sunt cainii mai indreptatiti la asemenea service decat oamenii? Cu ei suntem umani, cu noi de ce nu am putea sa fim? Ma ingrijoreaza o treaba, cand prea mult e prea mult?

 

 

(daca mai exista tema asta, rog sa se uneasca. nu inchideti ca oricum ne cam plictisim p'aici)

Asa cum spui, experienta de viata aduce inteleptire.

Cu cat omul este mai sanatos fizic si mai "bolnav la cap", cu atat este mai intransigent cu ceilalti, raportand-se strict la "cat il duce capul" atunci in acea etapa a evolutiei sale umane.

Dupa ce cunoaste in mod direct dureri profunde, omul se intelepteste mai mult decat prin oricare alta metoda, cu o singura conditie, sa nu fie fanatic in privinta anumitor conceptii despre lume si viata, dogmatica e mama fanatismului.

 

Sunt de acord cu tine.

Editat de nimeni d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun exemplul cu eutenasia animalelor de companie. Si eu gandesc la fel. Un caine sau o pisica ii ducem repede la eutenasiere cand sunt pe moarte, ca sa nu sufere in dureri si chin, dar multi sunt de mentalitatea ca un om trebuie lasat in viata ca sa moara de la sine, indopat cu morfina, cacat pe el, cu furtunuri pe gat, samd. E o mentalitate care serveste doar ca sa tina celorlalti moralitatea lor intacta, sa nu se simta ei vinovati, nu sa-i faca vreun serviciu muribundului. Vesnica chestiune de egoism uman care de multe ori primeaza in fata unor alegeri in viata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca ar fi si o metoda de combatere a mult-vehiculatei amenintari cu supra-popularea planetei.

ar fi daca oamenii ar fi complet raţionali sau cu un procent ridicat. de exemplu, dupa ce ai ajuns la pensie decizia raţională este să accepţi eutanasia(in acest sistem capitalist, in alte sisteme nu, sau sa pleci din acest sistem, să te duci in altă parte dar e f. dificil in acest caz). dar cei care apeleaza la eutanasie sunt f. puţini, majoritatea oamenilor nici nu au acest gând, sunt unii care nu conştientizează varianta asta(in special religioşii fanatici).

 

topicul se incadrează la filosofie. toţi oamenii au momente in care sunt filosofi(chiar si cei mai pragmatici) dar mulţi nu-şi dau seama. in cazul de faţă, din păcate, raţionamentul a venit după o experienţă nefericită, adica a trebuit sa se vadă un muribund pentru a ajunge la concluzia că acesta ar trebui să aibă parte de un sfârşit demn şi nedureros(a trebuit să se simtă mila, din milă s-a ajuns la ideea asta, ceea ce arată un om f. subiectiv in gândire şi, in general, lipsit de empatie dar in cazul acesta extrem a empatizat cu cel suferind). e bine si asa decât deloc.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi daca oamenii ar fi complet raţionali sau cu un procent ridicat. de exemplu, dupa ce ai ajuns la pensie decizia raţională este să accepţi eutanasia(in acest sistem capitalist, in alte sisteme nu, sau sa pleci din acest sistem, să te duci in altă parte dar e f. dificil in acest caz). dar cei care apeleaza la eutanasie sunt f. puţini, majoritatea oamenilor nici nu au acest gând, sunt unii care nu conştientizează varianta asta(in special religioşii fanatici).

 

 

ti-as zice ''Du-te dreaq de prost! Cati ani mai are ma-ta pana la pensie? c-o ajut eu cu eutanasierea.'' dar nu vreau alte puncte de avertizare si asa ca ma abtin.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti f. subiectivă, egoistă, egocentristă - tu raportezi totul la tine, daca tu nu ai simtit suferinta, durere, evident ca asta te impiedica sa ajungi la ideea eutanasierii pentru ca nu-ti poti imagina prin ce trec acei oameni. dar cand ai vazut un muribund, ai simtit si tu ceva din suferinta lui, care apoi s-a transformat in milă, si apoi din subconştient a aparut ideea mai bine curmaţi-i suferinţa

 

si cu pensionarii, tu imediat te-ai gândit: aaa păi, daca pensionarii ar fi eutanasiaţi, asta inseamna ca o sa fie si cei apropiati mie deci eu voi suferi ceea ce nu e de acceptat pt tine. eu nu am astfel de probleme, eu imi respect ideile (lipsite uneori de afectiune) chiar si cand se aplica celor apropiati. eu sustin si eutanasierea copiilor care se nasc handicapati, retardati(cazurile grave). daca o sa am un astfel de copil o sa accept moartea lui chiar daca-mi va fi greu.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa lasi psihologia pt altii, nu te pricepi. gaseste-ti alte hobby-uri!

 

dovada 1: daca eram egoista in asa masura cum spui tu, nu aveam empatie pt cei carora eutanasia le-ar fi de folos

dovada 2: eu nu am fost subiectiva cand am reactionat la ideea de omorat pensionarii, eu am reactionat la ideea ta de-a ucide pe criterii de varsta. urmeaza pe criterii de saracie, de boala, de sex (asta deja f intalnita in unele parti ale lumii) si tot asa.

dovada 3: uciderea celor cu handicap arata cat de prost esti si cat de egoist. cum plm sa nu itiucizi copilul cu handicap?! ca doar nu esti prost sa te chinui cu el, nu?

 

 

ce ingust esti!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de exemplu, dupa ce ai ajuns la pensie decizia raţională este să accepţi eutanasia

 

ok.

revin pe topic când ajungi la pensie, sa te-ntreb daca esti pregatit pentru injectie.

la 65 se iese acum la pensie?

deci cât mai ai?

vreo 30.

bun, 10 trec mai repede decât îti închipui tu, mai ramâi cu 20, din care mai scadem 15, pentru ca trec mai repede decât aia 10, pe care i-am scazut deja.

rezultat 5, ai tot timpul sa te pregatesti sufleteste. bafta.

 

PS- e deja octombrie, revelionu' bate la usa. bafta a doua oara! si, bineînteles, la multi ani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si cu pensionarii, tu imediat te-ai gândit: aaa păi, daca pensionarii ar fi eutanasiaţi, asta inseamna ca o sa fie si cei apropiati mie deci eu voi suferi ceea ce nu e de acceptat pt tine. eu nu am astfel de probleme, eu imi respect ideile (lipsite uneori de afectiune)

Esti atat de needucat, incat pui pe aceeasi treapta pensionarii cu asistatii social. Pensionarul si-a castigat anticipat drepturile materiale, dar mintea ta hapsana vrea sa i le praduiasca.

Iti place sa traiesti in societate, dar vrei ca numai cei apti fizic sau mental sa existe. Si mai ai tupeul sa-i acuzi pe altii de egoism si egocentrism.

Redondo...esti jos de tot, pe scara evolutiei. Respiri prin branhii?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×