Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Catelusa 13 ani

Postări Recomandate

Avem o catelusa care are 13 ani si as vrea sa aflu ce anume ar fi potrivit sa manance ea la aceasta varsta.

Pana acum hrana ei era compusa in special dintr-un amestec de organe de pasare si carne tocata f, ieftina+orez, in plus bobite Purina si Pedigree, cu mici suplimente de la masa noastra.

 

La costurile financiare rezonabile majoritarilor!

 

Fotografia e de acum 3 ani cand era ea ceva mai tinerica; nu ca acuma nu ar arata la fel de bine, insa nu e dusa la "stilist".

post-285714-0-92472100-1380688950_thumb.jpg

Editat de nimeni d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si de ce sa-i schimbi dieta? suna f ok, cred eu. La boabe asa cum gasesti pt pui, o sa gasesti si pt adulti mai in varsta. In rest nu vad de ce ai vrea sa-i schimbi dieta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din doua motive:

-parametri verificati pentru pancreas si ficat au iesit ma mari; medicul a spus ca nu e o prolema pentru varsta ei.

-vomita destul de des si cred ca nu apreciem corect tipul hranei si cantitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu varsta cainele isi pierde din apetit si ar trebui crescuta cantitatea de grasime si proteine din mancare. Cainii batrani ar trebui sa manance mancare care e usor de digerat, cu multe proteine, gen pui, oua si peste. Daca face caca des si mult sa stii ca nu ii prieste mancarea de acum, nu o digera bine. D'aia si vomita acum probabil. Carne tocata de porc la cainii batrani e un mare nu nu. Tine-te pe pui, ciorbe de pui cu legume, boabe cu multe proteine, oua, peste. Boabele in meniu de zi cu zi mi se par f ok, cu conditia sa i de ofere si hrana uda, ori speciala pt caini, ori facuta in casa din tacamuri, orez, legume. Cantitatea mare iar poate sa fie o problema. Da-i sa manance la ore exacte, de cateva ori pe zi, eu le dadeam 300gr de mancare zilnic si imparteam portia la 3 mese. La cainii f activi cresteam doza la 400gr, la grasani scadeam. Un caine de 30 kg nu trebuie sa manance mai mult de 250-300gr de mancare. Mai ales unul f putin activ.

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii.

Wow! Ce sa zic, te rog sa te mai gandesti, precis asa de putina mancare?

Atunci la 20 de kg care le are si la varsta ei, cat sa i dau, 200 g pe zi? cred ca turbeaza.

Intrucat i-a fost rau acum 3 zile si a vomat galben, i-am dat foarte putina mancare, oricum mai mult de 200 g, vai demine, era DISPERATA de foame, inebunise de tot.

Ea e activa in general, depinde si cu cine e acasa, daca e cu mine, lenevim; ii place sa urmareasca activitate depe strada si reactioneaza ca o zanateca, latra, sare, se resuceste, se lasa jos sa iasa pe sub poarta, ..., pe strada e ca apucata, nu scapa nimic.smile.png

 

Stai putin; 200 de grame insemna 1/2 dintr-o conserva de carne de 400 de g, sau, o mana (nu doua) de boabe, ori, omana deorez cu carne si legume, imi pare, nu putin, extrem de putin fata de apetitul ei!!

 

Cu caca, nu stiu, dar asa la cat pot sa imi dau seama nu as zice ca nu o digera, desi raportandu-ma la cantitatea de hrana!!! ei ii place insa mai mult orezul cu carne decat boabele.

Editat de nimeni d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-81199-0-04899600-1380693474_thumb.jpg

post-81199-0-34168100-1380693497_thumb.jpg

 

nu am gresit cu nimic cand am zis de cantitate. o cana de boabe de 2 MAXIM 3 ori pe zi .caine activ nu inseamna sa stea in curte si sa sara sau sa se tavaleasca in tzarana. scoate-o la plimbare cate 1 ora seara si alearg-o pana vezi ca respira greu si scoate limba de-un metru, atunci e activa fizic.

cand spui ca e disperata dupa mancare, te cred. asa sunt toti care nu au un program fix de hrana. eu le puneam mancare si o lasam maxim 20 min in castron, daca nu terminau o luam d'acolo. nu exista castron de mancare lasat la indemana 24/7 pentru ca nu invata un program. cand i-am invatat cu programul de masa le-a si disparut disperarea dupa mancare. o sa para disperata ceva vreme daca incepi sa o pui pe mese fixe, dar iti promit ca se invata (chiar si un caine batran) si nu face foamea. E mai mult decat suficienta nutritie pt talia ei, intreaba un veterinar. foloseste si tu o cana ca sa masori cantitatea de boabe. la hrana uda jumatate de cutie e suficient si nu vine ca extra langa mancarea uscata.

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci vasul ala gradat pana la 200 ml, plin cu boabe, e hrana pe o zi intreaga, da? fara absolut nimic altceva in afara e apa?

 

Dar la hrana umeda, tu ai vazut ca m-am raportat la o conserva micuta, de 400 de g, tu tot la aia faci referire si zici ca pe o zi intreaga sa primesca (ca idee) ori un vas de boabe de 200 ml, ori jumatate (200 g) din conserva de 400 de g? pentru ca volumul e mult mai mic pentru carne decat pentru boabe; oricum si la boabe "e criminal".

Editat de nimeni d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ii poti da 400gr de mancare. tu alegi cum combini. 400gr umeda, 400gr uscata, 200 uda+200uscata..tu alegi.

 

verifica si cu un veterinar cantitatile mele daca ti se par f mici. eu am tinut ani de zile 3 caini pe max 400gr de mancare pe zi la ore fixe si au fost f ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, am inteles necesitatea de a fi mai ferm cu ea in privinta cantitatii de alimente si orelor de masa.

Daca ar fi om m-ar urai pentru asta, asa, nu ma va intelege dar sper eu, ii va fi mai bine.

Multumesc frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×