Sari la conținut
Forum Roportal
barbos_radu

Sfaturi pictura de la incepatori pentru incepatori !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doresc sa rog moderatorul sa faca acest thread sticky deoarece consider ca e important !

 

CULOAREA PIELII (OM CAUCAZIAN,ALB) Aveti nevoie de mult ALB la care se adauga in cantitati mici ROSU , GALBEN si VERDE se amesteca albul cu cate un pic din fiecare culoare pana se obtine nuanta de culoare a pielii dorita ! In urmatorul LINK se gaseste un bun tutorial scris si cu imagini ! salut.gif

Editat de Blues
Edit font/culori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PREPARAREA GRUNDULUI PT. PANZA !

 

Dupa ce am intins panza pe panou (rama) punem intr-un borcan ARACET (CLEI,ADEZIV) pentru lemn si GHIPS (IPSOS) sau PRAF DE CRETA ALBA !

in recipientul cu ARACET (CLEI,ADEZIV) se pune GHIPS (IPSOS)PRAF DE CRETA ALBA ! Dar nu in cantitate mare ci cat sa devana vascos,apoi se adauga putin cate putin APA CALDA (CALDUTA)si se mixeaza pana ce se face ca maioneza. Apoi cu o pensula lata se adauga primul strat , se lasa sa se uste bine si depinde de caz se mai poate da inca un strat. Dupa uscare se slefuieste cu un smirghel din cele mai fine 1000...2000 dar nu mult ci cat sa fie plan si sa se indrepte eventuale neregularitati la "plan" se curata praful cu un pamatuf si ... gata ! Aceasta metoda o folosesc di 1999 cand eram in clasa a 9-a si pictam in uleipe panza si...da tempera pe panza si inca "traiesc" bine mersi pe la neamuri,vecini si prienteni ! cow.gif P.S. - Asta e metoda mea daca mi-e mi-a iesit tre' sa va iese si voua...vorba englezaului : "Trial and error" cowboy.gif

Editat de Blues
Edit font.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pune si tu poze ceva lucrari d'ale tale.

M-am mutat si ce am avut am dat cum am spus la neamuri,vecini,prieteni...cand am timp trag o raita pe la ei sa fac poze si le pun ! salut.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care lucrati cu culori pe baza de apa dar nu va ajunge albul folositi vopsea lavabila,tifel cre ca-i spune.....e leit alb de titan sau alb de china,rezista in timp,poate fi amestecata cu alte culori sau poate fi folosita ca fundal singura GARANTAT !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii stim ca atunci cand lucram cu culori pe baza de apa,acestea au o nuanta si o luminozitate umede si se deschid la uscare daca santeti interesati de subiectul asta si cum sa incercam evitarea acestui lucru citi cele expuse pe linkul urmator,e in engleza,e un pic complicat si are de-a face si cu optica putintel dar merita studiat ! www.handprint.com/HP/WCL/cds.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta o stiu mai degraba aia care au facut artele. De ce ar interesa pe restu daca se deschid culorile dupa ce se usuca?

Si daca vrei culori vii, baga acrilice. Te complici prea mult cu tehnicile astea.

Si da, is curioasa sa vad si io niste lucrari de-ale tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta o stiu mai degraba aia care au facut artele. De ce ar interesa pe restu daca se deschid culorile dupa ce se usuca?

Si daca vrei culori vii, baga acrilice. Te complici prea mult cu tehnicile astea.

Si da, is curioasa sa vad si io niste lucrari de-ale tale.

1 - Consider ca,cu cat cunoastem mai multe cu atat e mai bine,dar inca odada m-am convins cat de limitat e romanul in mai toate mai ales in sfera dezvoltarii cunostintelor,vedeti dumneavoastra asa de bine ma simt pe forumurile straine europene sau americane , au o minte deschisa si dorinta de cunoastere si deschidere spre orice e nou,plus ca esti tratat cu respect (Nu fac aluzie la acest topic sau acest forum ci la general) ! Dar asta e Romania ne consolam a fii mediocrii !

 

2 - Nu toata lumea agreaza aceasta tehnica (Acrilice) relativ noua.

 

3-Cand voi avea posibilitatea fizica si imi voi crea un website voi expune tot ce am facut.

 

Sa ne "citim" cu bine !

Editat de barbos_radu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Degeaba ai cunostinte daca nu le aplici. In loc sa te stresezi cu manuale si tot felul de tehnici la care inca nu ai ajuns si pe care nici nu ai cum sa le intelegi din prima, incearca sa iei culorile de baza, adica rosu, galben si albastru + alb si negru si combina-le pe rand, vezi ce culori iti ies si fa niste desene. Nu trebuie sa fie capodopere de la inceput, ia si exerseaza. E un sfat prietenesc si nu-ti vorbesc din manuale.

 

2. Char daca nu-ti place Romania, e destul de important sa stii gramatica. Acolo, verbul "a fi" e la infinitiv, iar infinitivul nu accepta inflexiune indiferent de context. Deci corect e "ne consolam cu a FI mediocri", Cu un singur i. Si la "fi" si la "mediocri".

Nu ma simt mai desteapta daca te corectez, dar ma zgarie pe retina.

 

3. Nu-i nevoie sa-ti faci website ca sa postezi o poza pe forum. Fa o poza cu webu/telefon/camera, ce ai tu, la o lucrare si bag-o acilea, Daca vrei, desigur. Nu te obliga nimeni.

Editat de NarcoGen'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×