Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

Comportamentul animalelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu daca ar trebui sa scriu despre asta pe forum dar simt nevoia sa inteleg ce s a intamplat.eu am avut un iepuras si pentru ca am plecat din tara l am lasat la bunica.dupa cateva luni de convietuire cainele bunicii care este un caine de curte talie medie mi a mancat iepurasul de viu as vrea sa stiu ce ar fi putut declansa acest act de violenta? mentionez ca iepurasul era cuminte in alta camera cand s a intamplat si cainele l a atacat.eu stiu ca animalele se inteleg bine intre ele si iepurasul era animalut de casa pasnic si rasfatat.va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru ca sa pot intelege aceasta situatie trista.sper ca topic ul nu violeaza regulile forumului. va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa il fi deranjat pe caine cand era ocupat sa manance ceva... sau, pur si simplu cainelui ii era foame. Cainii de curte uneori mananca animale mici (pasari, de obicei, dar si altele).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este obisnuit cu carne si oase pentru ca bunicii sunt vegetarieni.el mananca mancare gatita si foarte rar salam din comert.catelul este batran si bolnav si a fost mereu pasnic dar in prezenta iepurasului era agitat si maraia mereu la el.a incercat chiar sa il muste dar eram acolo si am luat iepurasul in brate numai atunci catelul s a retras

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Instinctele. Animalele sunt mai aproape de natura decat e omul. Prada si pradatorul inca se recunosc ca atare. Daca iepurasul s-a speriat si a fugit, a declansat atacul. Mecanismul e simplu. Nu cred ca foamea, ca doar nu era hamesit. Asta doar in cazuri extreme...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×