Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

din cand in cand mai prezint unele proiecte cu care imi umplu timpul sa vad ce mai zice lumea, daca si-au schimbat parerile despre anumite subiecte... . Nu fac spam, e chiar politica.

 

http://apre.votdirect.ro/

- aici teoretic puteti vota ce candidat sa participe la alegerile prezidentiale, adica sa nu trebuiasca sa alegeti pe cineva impus.

 

http://ddr.votdirect.ro/

- e un partid neinregistrat, defapt deocamdata un simplu site. e parte a internationalei http://e2d-international.org/ Ideea e sa se voteze pe site legile propuse in parlament.

 

http://www.senatoronline.org.au/

- de exemplu cei din australia au alegeri anul acesta. Probabil ar fi interesant pentru unii sa vada daca un astfel de sistem ar functiona in alta tara.

 

Va multumesc si as fi curios ce ganditi despre aceste subiecte.

Editat de Democratie Directa Romania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

f. tare. de mult timp ma gandeam la chestia asta sa poti sa propui tu pe cineva la presedentie, un om pe care-l stii ca e de incredere. astfel se poate ca un om simplu, patriot, cinstit sa ajunga presedinte. la cum e sistemul acum un om simplu nu poate ajunge presedinte sau macar acolo in conducere

 

alta chestie la care ma gandeam e ca votul sa fie exclusiv pe internet. ar fi o reducere imensa de cheltuieli. deasemenea fiecare candidat sa se promoveze mai mult pe internet si astfel sa scada costurile de campanie.

 

din pacate presedintele devin cam neputincios in tara asta asa ca indiferent pe cine alegem nu prea mai poate face mare lucru.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va multumesc si as fi curios ce ganditi despre aceste subiecte.

Ca nu ne intereseaza. Si ca e manipulare.

 

 

alta chestie la care ma gandeam e ca votul sa fie exclusiv pe internet. ar fi o reducere imensa de cheltuieli. deasemenea fiecare candidat sa se promoveze mai mult pe internet si astfel sa scada costurile de campanie.

Bine ca nu se ia nimeni dupa tine.Altfel descopeream cu stupoare ca Romania are vre-o 50 - 60 de milioane de persoane cu drept de vot.:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu se ia nimeni dupa tine.Altfel descopeream cu stupoare ca Romania are vre-o 50 - 60 de milioane de persoane cu drept de vot.rofl.gif

sunt cel putin 2 variante eficiente de a vota prin internet sau prin sms de pe tel mobil

 

1) printr-o corespondenta 1 la 1 intre CNP si un cod pe care-l va primi fiecare

2) prin identificare biometrică

 

astea la modul teoretic. practic nu se poate dc politicienii nu sunt deschisi catre tehnologie(sunt deschiși doar catre tehnologia ce le dă un statut social iluzoriu gen tablete, telefoane...).

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

alta chestie la care ma gandeam e ca votul sa fie exclusiv pe internet. ar fi o reducere imensa de cheltuieli. deasemenea fiecare candidat sa se promoveze mai mult pe internet si astfel sa scada costurile de campanie.

 

 

ce faci cu cei care nu stiu sa utilizeze calculatorul sau nu au acces la internet?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ce faci cu cei care nu stiu sa utilizeze calculatorul sau nu au acces la internet?

 

Aceia se vor duce la secția de votare, ca și până acum. Dar într-o școală dintr-un cartier de blocuri va fi nevoie doar de 1-2 secții de votare, nu de 7-8 ca în prezent. Un alt avantaj ar fi că absenteismul va scădea - unii dintre cei care nu se duc la secția de votare în prezent, ar fi dispuși să voteze de-acasă, din fața calculatorului.

sunt cel putin 2 variante eficiente de a vota prin internet sau prin sms de pe tel mobil

 

1) printr-o corespondenta 1 la 1 intre CNP si un cod pe care-l va primi fiecare

2) prin identificare biometrică

 

Nu e nevoie să reinventăm acum roata. Te poți loga pe site-ul de vot la fel ca pe site-ul băncii, cu token + parolă. Niciun sistem nu e infailibil, dar fraudele și voturile anulate vor fi mult mai puține decât în prezent, oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ce faci cu cei care nu stiu sa utilizeze calculatorul sau nu au acces la internet?

Aia sa nu mai voteze! :lol:

 

 

Aceia se vor duce la secția de votare, ca și până acum. Dar într-o școală dintr-un cartier de blocuri va fi nevoie doar de 1-2 secții de votare, nu de 7-8 ca în prezent. Un alt avantaj ar fi că absenteismul va scădea - unii dintre cei care nu se duc la secția de votare în prezent, ar fi dispuși să voteze de-acasă, din fața calculatorului.

 

Nu e nevoie să reinventăm acum roata. Te poți loga pe site-ul de vot la fel ca pe site-ul băncii, cu token + parolă. Niciun sistem nu e infailibil, dar fraudele și voturile anulate vor fi mult mai puține decât în prezent, oricum.

Hai mai Harald, si tu ai stat prea mult in soare ? :doh:

Pai el zicea sa scada costurile de campanie si tu vrei token?

Si pana la urma si absenteismul este o optiune a electorului, de ce sa il fortezi sa faca ce nu doreste.

sunt cel putin 2 variante eficiente de a vota prin internet sau prin sms de pe tel mobil

 

1) printr-o corespondenta 1 la 1 intre CNP si un cod pe care-l va primi fiecare

2) prin identificare biometrică

 

astea la modul teoretic. practic nu se poate dc politicienii nu sunt deschisi catre tehnologie(sunt deschiși doar catre tehnologia ce le dă un statut social iluzoriu gen tablete, telefoane...).

Pai variante si solutii viabile gasim practic la orice, dar cu ce costuri, asta este intrebarea?

Si de ce ai schimba ceva ce merge deja ? Doar pentru ca asa fac romanii ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt adeptul democratiei reprezentative.

Cu cat votul si democratia sunt mai directe cu atat rezultatele sunt mai catastrofale. In Romania se constata asta cu usurinta, desi nici democratia reprezentativa nu ne-a adus prea multe impliniri.

Daca electoratul nu a reusit sa se grupeze in jurul unor politicieni reprezentativi si cu adevarat valorosi, ce ar iesi dintr-o competitie a propunerilor directe fara restrictii, ar fi de domeniul cosmarului. Se si vede din lista propunerilor. Salam ar fi cel putin senator, Hagi ar avea sanse la presedintie dar ma gandesc ca Vlad Tepes ar avea la fel de multe sanse.

In privinta votului electronic cred ca am putea lua in considerare o varianta alternativa. Vot electronic dar in sectii de votare, pe baza unui card electronic de alegator cu cip. Costurile ar fi mari evident dar procedura de votare ar fi mai simpla ,mai sigura si mult mai rapida.Cred ca populatia de electori s-ar descurca, sunt deja obisnuiti cu bancomatele si cardurile bancare.

Votul prin corespondenta de asemenea este o varianta alternativa pe care o sustin, dar in paralel cu votul electronic, la alegere si certificat printr-o cerere cu un anumit numar de zile inaintea datei scrutinului.

Editat de Burel001

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt adeptul democratiei reprezentative.

Cu cat votul si democratia sunt mai directe cu atat rezultatele sunt mai catastrofale. In Romania se constata asta cu usurinta, desi nici democratia reprezentativa nu ne-a adus prea multe impliniri.

Daca electoratul nu a reusit sa se grupeze in jurul unor politicieni reprezentativi si cu adevarat valorosi, ce ar iesi dintr-o competitie a propunerilor directe fara restrictii, ar fi de domeniul cosmarului. Se si vede din lista propunerilor. Salam ar fi cel putin senator, Hagi ar avea sanse la presedintie dar ma gandesc ca Vlad Tepes ar avea la fel de multe sanse.

In privinta votului electronic cred ca am putea lua in considerare o varianta alternativa. Vot electronic dar in sectii de votare, pe baza unui card electronic de alegator cu cip. Costurile ar fi mari evident dar procedura de votare ar fi mai simpla ,mai sigura si mult mai rapida.Cred ca populatia de electori s-ar descurca, sunt deja obisnuiti cu bancomatele si cardurile bancare.

Votul prin corespondenta de asemenea este o varianta alternativa pe care o sustin, dar in paralel cu votul electronic, la alegere si certificat printr-o cerere cu un anumit numar de zile inaintea datei scrutinului.

Eu cred ca Salam ar fi fost prim ministru ales. :lol:

In rest, nu sunt de acord cu tine pe motiv ca nu poti obliga pe cineva sa voteze, este optiunea lui sa se abtina asa cum poate vota pro sau contra unuia.

Mai ales ca varianta cu cardul este cea mai proasta posibil. Tu vorbesti poate din prisma celor de la oras, dar nici aceia nu sunt familiarizati in totalitate cu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma si absenteismul este o optiune a electorului, de ce sa il fortezi sa faca ce nu doreste.

 

Absenteismul este o opțiune a alegătorului, dar dacă poți vota de-acasă, din fotoliu, sunt mai multe șanse să participi la vot.

Sunt adeptul democratiei reprezentative.

Cu cat votul si democratia sunt mai directe cu atat rezultatele sunt mai catastrofale. In Romania se constata asta cu usurinta, desi nici democratia reprezentativa nu ne-a adus prea multe impliniri.

 

În România se constată asta cu ușurință pentru că prostimea e chemată să-și dea cu părerea de ochii lumii. De ce crezi că miniștrii nu se aleg prin vot, de exemplu? În România, democrația nu e decât o glumă proastă, o copie jalnică a ceea ce ar trebui să fie. Democrația în România e ca și cum ai avea o poză color cu o pereche de pantofi. În poza aia, pantofii pot arăta chiar mai bine decât în realitate, dar pe stradă nu poți să mergi cu pantofii din poză, îți trebuie unii reali. Iar în România nu există democrație reală, există doar una în poze.

 

Discuții de genul ăsta aveam cu taică-meu prin 1990, eu proaspăt revenit din RFG, iar el ferm convins că știe ce vorbește: ”adică o să-mi spui mie că dacă statul, care are la dispoziție toate mijloacele de producție și toate statisticile privind necesarul pentru populație, nu e în stare să asigure uleiul și zahărul decât pe cartelă, atunci 50 de agenți economici privați și aflați în competiție unii cu alții, or să reușească să umple rafturile la Alimentara, ca să poți cumpăra oricât zahăr și ulei la liber? Niciodată! ”

 

Probabil tu ai astăzi cam vârsta pe care o avea taică-meu prin 1990 (47 de ani that is) și aceeași convingere fermă. Așa cum el credea că economia de piață nu poate asigura alimentele pentru populație mai bine decât o făcea statul comunist pe cartelă, tot așa că ai tu impresia că democrația directă nu are cum să funcționeze în România. Dar asta are în realitate la bază un singur motiv: ceea ce se numește în România ”democrație” e de fapt feudalism în toată regula.

 

Și baronii care finanțează Antena 3 sau B1 au tot interesul să te convingă că democrația, capitalismul și economia de piață nu pot funcționa în România. Pentru că, big surprise, capitalismul, economia de piață și democrația sunt cele care au trimis feudalismul la lada de gunoi a istoriei. Numai că în România feudalismul nu se dă dus, tu ești împăcat deja cu soarta și abia copiii sau nepoții tăi or să facă ceva în privința asta.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×