Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va propun sa identificam,

care sunt tipurile de atasamente benefice (pozitive) si care sunt cele negative, ce apar in viata omului, de la nastere si pana la moarte?

 

ATAȘAMÉNT s. n. Afecțiune (puternică și durabilă) față de cineva sau ceva.

Sursa: DEX '98 (1998)

atașamént n., pl. e (fr. attachement). Barb. Alipire, afecțiune vie.
Sursa: Scriban (1939)

 

Mi-am asumat libertatea ca prin "ceva" sa nu inteleg doar un obiect drag, ci si un obicei drag, chiar daca el se va constata a duce la anumite afectiuni si suferinte.

Iata cateva exemple constatate de mine:

- beneficitatea atasamentului fata de efort, miscare fizica, munca fizica sau intelectuala moderata si distructivitatea cauzata de atasamentul fata de un efort sustinut, prea intens sau pe o perioada prea indelungata.

- beneficitatea atasamentului fata de o alimentatie naturala diversificata si reversul atasamentului fata de o alimentatie din care lipesec cruditatile sau e compusa din prea multe dulciuri.

- beneficitatea atasamentului fata de o educatie ce imi permite actiuni care imi asigura functionalitatea, siguranta si dezvoltarea capacitatii de a cunoaste si intelege intelectual dar si emotional realitatea, insa si nocivitatea atasamentelor de anumitor tipuri de educatie lipsita de o etica elementara sau fara a tine cont si de alte posibilitati, o educatie in spiritul fervoarei pe diverse aspecte ale vietii, fara nici o cumpatare.

Editat de omul nimeni
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e straniu sa zici atasament fata de efort fizic sau fata de educatie, mancare, etc

acelea sunt obisnuinte, un alt sens al cuvantului, sau deprinderi, afinitati, dar nu afectiune propriu-zisa

 

sincer, cred ca nu intrebuintezi corect sensul cuvintelor, ce ai scris imi pare ciudat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

masuram dpdv pragmatic/materialist sau emotional ? masuram pe temen scurt sau termen lung ? daca analizezi dpdv al efectelor materiale(vad ca tot repeti beneficii) trebuie sa iei in considerare si sistemul economic-politic in care se afla subiectul. in functie de sistemul in care te afli poti sa obtii sau sa nu obtii rezultate

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se poate vorbi de o structura benefica si una distructiva. Intrucat dupa cum ai subliniat si tu, totul este relativ si dual.

In tot exista o parte buna si una rea. Depinde doar cum atarna balanta dintre cele doua in functie de subiectul care le intrebuinteaza.

 

Banuiesc ca tu te astepti sa punem in balanta vicii versus pasiuni. Doar asa se pot clasifica ceea ce doresti tu.

Atat ca, granita dintre cele doua este una extrem de firava.

 

Apoi din ce vad, tu descrii de fapt rezultatul unor asemenea "atasamente" care se poate traduce prin cuvantul dragoste.

- beneficiul fumatului

- beneficiul bauturii

- beneficiul lecturii, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar suferinta genereaza schimbare, iar schimbarea e semn ca traiesti si evoluezi blum.gif

deci daca au efecte pozitive, in final exista atasamente pozitive

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu intotdeauna schimbarea generata de suferinta, e una pozitiva. biggrin2.gif Trebuie sa fii oarecum pe un trend ascendent ca sa stii sa folosesti suferinta in favoarea ta si sa evoluezi. Pe unii suferinta ii doboara complet si nu se mai pot ridica, iar pe altii, ii poate inalta.

 

Nu e mai simplu sa nu ai atasamente fata de nimic trecator? Si e si o dovada ca esti bine evoluat. laugh.png

 

( clar nu e mai simplu, e f greu sa faci asta :crazy: )

Editat de Melissa Rebecca
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai simplu sa nu ai atasamente fata de nimic trecator? Si e si o dovada ca esti bine evoluat. laugh.png

 

Da, spune-mi si mie ce nu este trecator :D

Fiindca eu cred ca vine la pachet cu un ambalaj trecator :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Fiindca eu cred ca vine la pachet cu un ambalaj trecator blum.gif

 

Tocmai de aceea e foarte greu sa nu te atasezi de chestii trecatoare. Ca nu poti delimita riguros, ambalajul. :D

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e straniu sa zici atasament fata de efort fizic sau fata de educatie, mancare, etc

acelea sunt obisnuinte, un alt sens al cuvantului, sau deprinderi, afinitati, dar nu afectiune propriu-zisa

 

sincer, cred ca nu intrebuintezi corect sensul cuvintelor, ce ai scris imi pare ciudat

-Normal, e straniu, de aceea am si ales formularea si continutul exemplificat, pentru a intelegem un lucru esential, obiceiurile, deprinderile, afinitatile, ne devin conditionari prin atasament, fie ele pe latura fizica fie pe cea intelectuala.

Sunt oameni atasati asa de puternic de munca fizica sau intelectuala incat au devenit patimasi, tot asa cum, altii sunt atasati de comoditate-lene, ce le-a devenit dependenta.

 

-Iar (auto)educatia, e cel mai amplu, facil si vinovat factor care, netezeste calea spre obisnuinte cu legatura afectiva , obisnunte de care suntem atasati spre conditioarea noastra, prin educatie dobandindu-se tipul personal de mentalitate pe diferitele aspecte ale vietii legat puternic afectiv; afectivitatea urmeaza indeaproape fiecare act de constiinta al vietii noasre, legaturile ei fiind omniprezente.

Am dat acest exemlu ce poate parea foarte general si ambiguu:

- beneficitatea atasamentului fata de o educatie ce imi permite actiuni care imi asigura functionalitatea, siguranta si dezvoltarea capacitatii de a cunoaste si intelege intelectual dar si emotional realitatea, insa si nocivitatea atasamentelor de anumitor tipuri de educatie lipsita de o etica elementara sau fara a tine cont si de alte posibilitati, o educatie in spiritul fervoarei pe diverse aspecte ale vietii, fara nici o cumpatare.

dar, nu e chiar asa; obisnuinta de a ma educa in spiritul intretinerii functionarii, al sigurantei mele si intelegerii realitatii, devenita atasament (de care ma leg afectiv), reprezinta calea spre stima si iubirea pozitiva fata de sine (fata de mine insumi, oricine as fi);

si viceversa, obisnuinta de a ma educa intr-un spirit lipsit de o etica minimala, limitational, neingatuitor, extremist, nechibzuit, este negresit legata puternic afectiv si ma ingenucheaza transformandu-ma in sclav al inaltei pareri de sine, adica al mandriei negative dimpreuna cu toate ramificatiile ei asa de cunoscute si apreciate azi.

 

-Al treilea exemplu (al doilea in ordinea enumerarii), e legat de alimentatie.

Prin atasarea de un obicei alimentar indreptat spre produse naturale, de asemenea cultiv (iata, educatie) respectul, iubirea pozitiva fata de mine insumi.

Referitor la opus, am dat exemplul cel mai la indemana mie, care poate fi extins la oricine si orice pe domeniul alimentatiei.

Obiceiul meu de a consuma dulciuri, ma dus la atasamentare fata de el, am inteles insa la un moment dat, falsitatea prieteniei mele cu acest obicei de care ma legasem afectiv si pe care mi l-am facut pofta spre placere, cultivandu-l m-am scindat in "eu pofticiosul de dulcuri" si "eu specificitatea naturala" (orice om sufera multiple scindari vizavi de specificitatea naturala ce e el prin firea lucrurilor), aceasta constientizare a fost profunda si mi-a permis o "gratie a vointei", astfel incat fara efort am renuntat la obicei, desi el era gata sa devina dependenta (cu greu mentineam un minim echilibru).

Cultivarea unor obisnuinte alimentare nesanatoase hranesc atasamentul fata de ele si in consecinta lipsa stimei si iubiri pozitive de sine, de naturaletea ta.

Editat de omul nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×