Sari la conținut
Forum Roportal
xiy

Viata noua

Postări Recomandate

Salutare!

 

Vin pe forum ca utilizator nou...probabil!

As dori sa aflu noi perspective asupra unei probleme un pic mai speciale.

Ce a-ti face daca a-ti suferi de amnezie, intr-o zi sa va treziti fara a va cunoaste trecutul, fara a va cunoaste vechii prieteni, locurile unde a-ti copilarit s.a.m.d.? Tot ce aveti este un bagaj de cunostinte generale si profesionale insa fara a avea idee cum le-ati dobandit...?

 

Nu vorbim aici de o situatie ipotetica ci de un caz real!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As merge la un psiholog, ca sa ma asigur ca fac fata circumstantelor fara sa clachez.

As cauta poze, acte si as incerca sa descopar la cei din jurul meu (care sustin ca sunt familia si prietenii mei)..ce ma atrage la ei. As fi probabil acelasi individ, dar cu mai putine 'lanturi' si obisnuinte. Probabil ca aceeasi mancare mi-ar placea, spre exemplu.

Dar ce intrebari va mai chinuie..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mers la psiholog, psihiatru, neruolog, am fost in locuri cunoscute, cautat in obiectele personale si toate cele. Aparent totul in regula. Imi reintalnesc prietenii, rudele. Din ce-mi spun ei sunt acelasi, mai putin partea cu memoria insa au disparut 25 ani din memorie care posibil ii voi recapata sau nu... Totusi istoria se repeta si invatam din greseli dar 25 de ani cam multa istorie si cam multe greseli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mers la psiholog, psihiatru, neruolog, am fost in locuri cunoscute, cautat in obiectele personale si toate cele. Aparent totul in regula. Imi reintalnesc prietenii, rudele. Din ce-mi spun ei sunt acelasi, mai putin partea cu memoria insa au disparut 25 ani din memorie care posibil ii voi recapata sau nu... Totusi istoria se repeta si invatam din greseli dar 25 de ani cam multa istorie si cam multe greseli.

Tare am eu impresia ca nu ti s-a intamplat asta, doar ca esti curios sa filosofezi pe idee.

Daca ma insel, my bad. Nu ma lua in seama. Oricum nu conteaza asta.

 

Ideea e ca indiferent ce ai gresit in trecut, aia nu poti sa mai schimbi. Ever.

Ia-o inginereste si vezi ce e de facut de acum incolo. Ca vorba aia, s-or fi sters 25 de ani, dar au mai ramas altii 20,30,40, etc. Cat poti duce.

In acelasi timp insa, poti sa mai traiesti si numai 2 luni. Traieste cu intensitate, dar fii si responsabil daca nu vrei sa tragi prea tare de la consecinte.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vin pe forum ca utilizator nou...probabil!

As dori sa aflu noi perspective asupra unei probleme un pic mai speciale.

Ce a-ti face daca a-ti suferi de amnezie, intr-o zi sa va treziti fara a va cunoaste trecutul, fara a va cunoaste vechii prieteni, locurile unde a-ti copilarit s.a.m.d.? Tot ce aveti este un bagaj de cunostinte generale si profesionale insa fara a avea idee cum le-ati dobandit...?

 

Nu vorbim aici de o situatie ipotetica ci de un caz real!

 

Nu e nici un caz real. Nu se trezeste nimeni cu amnezie asa dintrodata intr-o buna dimineata, in special pierzand 25 de ani de memorie. Nu mai fabula.

Vorbeste cu orice medic si-ti va expica el cauzele diverselor tipuri de amnezie. Ceea ce pretinzi tu ca ai se numeste amnezie retrograda si este de obicei cauzata de trauma cerebrala, vatamarea unor parti ale creierului, accident vascular cerebral, tumoare, hipoxie, encefalita sau alcoolism cronic.

Alta posibilitate ar fi tipul de amnezie numit fuga disociativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oky, n-am precizat si motivul. Greseala mea. Nu are importanta cum si ce s-a intamplat. Din cele spuse de tine, se poate intampla, motivele le-ai enumerat (traumele pot fi si psihice - anumite boli, socuri - nu numai fizice). De obicei, un amnezic nu-si aminteste despre evenimentul in sine ce a cauzat boala. Deci, intrebarea mea initiala nu este gresita. Dar sa ramanem la ideea ca e o poveste spusa de dragul...internetului.

multumesc de raspunsuri!

Topicul de poate inchide!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai relaxat, nu te mai gandi la asta. daca n-ai uitat tot nu e mare problema. implica-te in ceva activitati, proiecte, cunoaste oameni.

 

Problema asta o au si cei care se muta intr-un oras nou, nu cunosc pe nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai relaxat, nu te mai gandi la asta. daca n-ai uitat tot nu e mare problema. implica-te in ceva activitati, proiecte, cunoaste oameni.

 

Problema asta o au si cei care se muta intr-un oras nou, nu cunosc pe nimeni

 

Si nu-si cunosc nici trecutul? nea.gif

Problema lui este ca nu stie cine este, n-are un trecut care sa-i ofere o identitate. Aici e baiul, nu neaparat la cunostinte.

Salutare!

 

Ce a-ti face daca a-ti suferi de amnezie, intr-o zi sa va treziti fara a va cunoaste trecutul, fara a va cunoaste vechii prieteni, locurile unde a-ti copilarit s.a.m.d.? Tot ce aveti este un bagaj de cunostinte generale si profesionale insa fara a avea idee cum le-ati dobandit...?

 

Probabil n-as pierde vremea si as incepe sa redecopar toate aceste lucruri. Daca esti un om optimist, poti fi bucuros ca ai sters cu buretele ce e rau si experimentezi o situatie deosebita de a lua viata de la capat :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Vin pe forum ca utilizator nou...probabil!

As dori sa aflu noi perspective asupra unei probleme un pic mai speciale.

Ce a-ti face daca a-ti suferi de amnezie, intr-o zi sa va treziti fara a va cunoaste trecutul, fara a va cunoaste vechii prieteni, locurile unde a-ti copilarit s.a.m.d.? Tot ce aveti este un bagaj de cunostinte generale si profesionale insa fara a avea idee cum le-ati dobandit...?

 

Nu vorbim aici de o situatie ipotetica ci de un caz real!

 

Vad ca nu intrebi ce e de facut pt a recupera acel trecut... Ceea ce ma face sa cred ca el nu mai foate fi 'recuperat'. :)

As incerca sa ma adaptez. Daca nu exista alternativa, ce altceva sa faci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×