Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Galuste cu visine si caise

Postări Recomandate

Galuste cu visine si caise

 

  • galuste-cu-visine-si-caise-800x600-18947
  • Ingrediente:
  • 20 visine
    5 caise
    1 kg cartofi
    200 g faina
    1 ou
    1 praf de sare
    100 g pesmet
    100 g zahar
    1 plic zahar vanilat
    2 lingurite scortisoara
    3 linguri ulei
  • Mod de preparare

Cartofii i-am pus la fiert, I-am lasat la racit si apoi i-am pasat, apoi am adaugat 1 ou peste piureul rezultat.
Am adaugat si faina, am obtinut un aluat nelipicios din care am inceput sa lucrez.
Am modelat o biluta de marimea unei mingi de ping-pong, am turtit-o un picut, in centrul ei am plasat o visina fara sambure, am imbracat visina in aluat si am obtinut o biluta mai mare. Dupa ce am facut mai multe galuste cu visine, am trecut si la cele cu caise.
Am pus apa la fiert si cand a clocotit, am pus galustele formate, la inceput se misca usor cu paleta in oala cu apa, caci galustele au tendinta de a se lipi de fundul oalei, apoi cand se ridica la suprafata sunt fierte.

Intr-o tigaie se pun cele 3 lingurite de ulei, se adauga pesmetul si se prajeste usor pana capata o culoare bruna
se ia de pe foc si dupa 5 minute se adauga zaharul, zaharul vanilat si scortisoara.

  • Mod de servire
  • Galustele fierte cu visine si caise se tavalesc in pesmet si se aseaza pe un platou. Se servesc calde.

 

http://www.culinar.ro/retete/dulciuri/prajituri/galuste-cu-visine-si-caise/42/2/18947/?utm_campaign=nlzilnic&utm_medium=newsletter&utm_source=nl02.07.2013&utm_content=reteta3/

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×