Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.Sa va spun povestea mea: am o relatie de 3 ani jumatate cu un barbat la distanta, el fiind din aceeasi localitate cu mine dar lucreaza in alt oras.Distanta dintre noi este de circa 400 km.Am numeroase probleme in familie parintii mei sunt divortati , mama recasatorita, tatal vitreg alcoolic.Mai am 2 frati mai mici vitregi.Atmosfera din familia mea este foarte incarcata(nu o mai suport).Sunt la facultate in anul 2 mai am 2 ani si termin.I-am spus de multe ori prietenului meu sa ne mutam impreuna, dar nu a vrut pe motiv ca nu ne putem intretine, ca nu ne vor ajunge banii.Aseara am avut o discutie clara in care i-am spus sa ma ia la el.Raspunsul lui a fost unul groaznic: ca as putea sa ma mut la camin sa imi iau un job, oricum ceva ca sa ma descurc singura, nici un ajutor de la el decat 1 mil 2 pe luna.Ca daca aveam un iubit langa mine(in acelasi oras)ce faceam ma duceam peste el? M-au durut foarte tare cuvintele lui.Nu ar fi btrebuit sa ma ajute.adica nu asa ar fi fost normal?Daca ma iubea?Poti lasa persoana iubita intr-o astfel de situatie? Sunt dezamagita, suparata, nu ma pot opri din plans, ma simt umilita pentru ca e ca si cum ma rog de el sa ma ia la el.Il iubesc foarte mult, avem multe lucruri impreuna, nu stiu cum ar trebui sa reactionez in continuare.Astept pareri sincere.Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat mai repede inveti sa te descurci singura, cu atat mai bine. Trebuie sa inveti si ca nu te poti baza decat pe tine. Daca astepti ajutor de la altii, n-o sa-ti fie bine (ceea ce se si vede, deja, asta e prima lectie). Acum, cat inca nu ai familie si copii, fa tot ce poti sa-ti asiguri o situatie care sa-ti permita sa nu depinzi de nimeni. Incepe sa muncesti, experienta e nepretuita. Comportandu-se asa, el iti face un bine, chiar daca nu-ti dai seama acum. Ambitioneaza-te sa iesi singura de acolo. Daca nu o faci, mai tarziu o sa regreti.

Te-ai umilit, da. Nu o mai face. Nu e dator sa te ia la el.. asta e realitatea. Poate e mai constient decat tine de realitatea in care traieste/traiti. Poate vrea sa te vada de ce esti in stare. Arata-i.

  • Upvote 16

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe langa ce a zis Ama....mai adaug sa te mai trezesti la inca o realitate

 

"ibitul" tau e iubit doar in capu tau. din ce ai povestit, pentru el tu nu esti asa de importanta cum e el pentru tine.

 

 

si eu cred ca, daca te-ar fi iubt si i-ar fi pasat de tine, te-ar fi ajutat infinit mai mult. dar n-are nevoie de tine langa el full-time ci cand si cum ii convine lui.

 

desi e tare, tare dureros, fa ce a zis Ama si incearca sa te detasezi si de el.

daca e sa infrunti greutatile singura, TREBUIE sa te si dstrezi cum vrea sufletu tau, fara sa dai socoteala cuiva sau sa te legi la cap cu vreun bou.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca ar fi mai bine pentru tine sa iti gasesti pe altcineva, pentru ca ori cu el, ori fara el, cam tot aia e, diferenta intre sitiatii constand in faptul ca daca esti fara el o sa-ti fie mult mai bine.

 

Daca vrea o relatie fara obligatii sa se duca la curve sau sa astepte in fata bisericii sa-si faca babele pomana cu el.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum ar trebui sa reactionez in continuare.Astept pareri sincere.

 

Amarena a spus exact ce aş fi spus şi eu. Citeşte bine ce a scris, şi fă aşa !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul asta e ca un dus rece. :o:

Dar, in locul tau, m-as angaja cu jumatate de norma pt a avea bani de una, de alta. Si, as renunta la un asemenea iubit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am spus de multe ori prietenului meu sa ne mutam impreuna, dar nu a vrut pe motiv ca nu ne putem intretine, ca nu ne vor ajunge banii.Aseara am avut o discutie clara in care i-am spus sa ma ia la el.

 

El unde sta acum? Parinti, chirie, are casa lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am spus de multe ori prietenului meu sa ne mutam impreuna, dar nu a vrut pe motiv ca nu ne putem intretine, ca nu ne vor ajunge banii.Aseara am avut o discutie clara in care i-am spus sa ma ia la el.Raspunsul lui a fost unul groaznic: ca as putea sa ma mut la camin sa imi iau un job, oricum ceva ca sa ma descurc singura, nici un ajutor de la el decat 1 mil 2 pe luna.

 

Nu ar fi btrebuit sa ma ajute.adica nu asa ar fi fost normal?Daca ma iubea?

 

Daca i-ai spus de multe ori sa va mutati impreuna si ti-a spus de fiecare data ca nu va puteti intretine (probabil el abia se intretine singur, cum sa te mai ia si pe tine in grija??) , de ce aseara ai incercat sa i te bagi pe gat cu forta?? Normal ca raspunsul lui a fost agresiv, pentru ca el poate chiar NU POATE sa te intretina si pe tine. Te poate iubi el pana la Cer si inapoi, daca nu castiga suficient de mult incat sa acopere cheltuielile pentru doua persoane, nu-si asuma o astfel de responsabilitate.

 

Tie probabil iti convine sa scapi din familie doar ca sa ai liniste, chiar daca mananci paine uscata toata luna, dar poate el nu accepta asa ceva. Si bine face. Ca apoi, daca cedeaza in conditiile astea, tot tu ii dai un sut in fund, ca e sarac.

 

Cam asa vad io treaba asta..pardon.gif

Editat de Melissa Rebecca
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×