Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Protestele din Turcia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce credeti de protestele din Turcia?

Care ar fi identitatea protestatarului turc din Piata Taksim?

La nevoie largiti fenomenul, catre primaveri arabe, Piata Universitatii de la noi, daca credeti ca e existat un fenomen acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uita-te si ce e in Brazilia. Lumea are mai mult curaj sa iasa si sa spuna ca nu e multumita de cei care-i conduc. De cum conduc, de cum folosesc banii statului. Am un prieten turc cu care discutam pe tema asta si spunea ca actuala conducere nu face decat opusul a ce a facut Atatürk,incet , subtil -dar sigur, iar asta infuriaza pe majoritatea.

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe de o parte Ataturk a fost in mega vizionar si a schimbat Turcia, asa over night.

Pe de alta parte nu stiu sigur cat din Kemalism se pliaza pe Turcia, nu doar cea middle class,un pic occidentala.

 

Si care este imaginea demonstratarului de acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prima lovitura de stat din Turcia(da, tot asta cred ca e si acum)
1960-1971-1980.


Ce e cu fata in rosu?
E prima care ia gaze in nas sau e nasol ca e fata....si ca e in rosu?
In Bucuresti s-a dat la fel, fara sa se tina cont de femei, batrani, copii, de ce ar fi diferit in oricare alta parte a lumii(mai ales in Turcia, unde femeile nu sunt asa....libere sa se exprime)
Ce s-a intamplat cu jandarmii care au rupt picioarele aluia cu tonfa, in Bucuresti? Ce s-a intamplat cu aia care au furat din magazine?
A mai insistat vreo televiziune pe subiectul asta?? Afcors not.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus-o doar ca o poza simbol. Habar nu am a cata e.

Stiu ca la ei au mai fost probleme.

 

Eu ma gandesc la identitatea protestatarului de acolo, in idea ca nu is numai seculari, este o mare amestecatura.

Chapullersii lor /golanii nostri, pe vremea cu Piata Universitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turcii mereu au luat foarte serios drepturile lor, am vazut in Istanbul in anii '70 ceva de groaza. Si atunci erau studentii pe strada pentru niste neintelegeri si a iesit cu mare zarva si multa pierdere de vieti.

 

"Turkey actually has a long history of protest rock dating back to the politically turbulent 1970s, with singers such as Selda Bağcan and Cem Karaca delivering socially-conscious lyrics in the years before the 1980 military coup."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arab spring fu alta mancare de peste. Aia din Turcia se pare ca stau cu grija ca guvernul lor se indeparteaza treptat de secularism. In tarile arabe alta era buba si nemultumirile si anume dictatorii tinuti in putere de catre US ca le apere interesele lor in zona in timp ce poporul era rupt in cur de tate cele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice revolutie se face la comanda...cu instigatori sub acoperire care cunosc bine psihologia maselor...si devin ciobani pentru oitele ratacite care trebuiesc conduse intr-o anumita directia...din ce agentii sau societati secrete fac parte instigatorii sub acoperire va las pe voi sa va puneti imaginatia la contributie ...

Editat de andi_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit un comentariu pe undeva referitor la acest subiect. Zicea ceva de genul: da, ne place ca traim mai bine dar ce sa-i faci daca vrem SI democratie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×