Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Care sunt cele mai importante 5 carti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare dintre noi a fost impresionat intr-o masura mai mare de un numar de carti (un roman, o poveste, un basm, o carte de poezii, o colectie de eseuri, o antologie de nuvele, o lucrare stiintifica, un curs universitar, un manual scolar, o lucrare de popularizare a stiintei, o carte de filosofie, un text religios, o carte despre arta, o carte de parapsihologie, o carte despre sexualitate, un manual al unui joc, un almanah literar etc.)

 

Va propun ca la acest topic, fiecare dintre noi sa enumere 5 astfel de carti. Nici mai multe dar, nici mai putine. Aceasta va obliga sa alegeti cu atentie...

 

Pot fi carti care v-au impresionat foarte mult in copilarie sau, dimpotriva, carti care v-au impresionat in si mai mare masura la varsta adulta.

Pot fi carti pe care le-ati citit sau despre care ati auzit si pe care v-ati dorit mult sa le cititi insa, dintr-un motiv sau altul, nu ati reusit sa le cititi.

Pot fi carti care v-au impresionat pe voi insiva intr-un mod special si/ sau carti despre care considerati ca toata lumea (sau anumite persoane) ar trebui sa le citeasca.

 

Sunteti liberi sa alegeti orice titluri de carti dar, amintiti-va: sa fie neaparat un numar de 5 carti!

Nu trebuie sa fie neaparat carti celebre!

Daca nu va vin in minte 5 titluri de carti, atunci reveniti cand veti avea lista intreaga!

Daca lista dumneavoastra de carti este mai lunga, atunci rezumati-va la cinci dintre ele, despre care considerati ca ar trebui sa stea pe primele locuri.

 

De asemenea ordinea este importanta. Va rog sa le enumerati in ordinea importantei pe care le-o acordati (primul loc, al doilea loc s.a.m.d.) si sa le numerotati pe fiecare astfel:

1...

2...

3...

4...

5...

 

Daca, dupa ce ati postat lista dumneavoastra de carti, va razganditi si doriti sa modificati elementele listei (cartile) si/sau ordinea lor, atunci sunteti liber sa o faceti printr-un nou mesaj.

Poate ca atunci cand ati facut lista celor 5 carti ati omis, fara sa va dati seama, una sau mai multe carti pe care le socotiti si mai valoroase. Aceasta nu este o problema; puteti reface lista de cate ori doriti.

(Poate ca un titlu postat de altcineva o sa va reaminteasca faptul ca si pentru voi a fost/ este importantant acel titlu.)

 

Dupa ce enumerati cele 5 carti pe care le-ati/ le considerati cele mai importante (doar pentru voi sau atat pentru voi cat si pentru oricine altcineva), puteti (numai daca doriti) sa raspundeti si la intrebari de genul: "de ce mi-a placut aceasta carte cand eram mic?" sau "de ce simt nevoia sa recitesc aceasta carte in fiecare an?" sau "de ce consider ca aceasta carte ar trebui citita de toata lumea?" s.a.m.d.

 

Daca in lista dumneavoastra se regasesc carti mai putin cunoscute, atunci sunteti liberi sa faceti si scurte recenzii.

 

De asemenea, puteti adresa si altor colegi de forum intrebari legate de alegerile lor, insa pun o conditie: nu intrebati inainte de a scrie propria lista de 5 carti!

 

Am oscilat intre a deschide acest subiect in sectiunea "Literatura" sau in sectiunea "Filosofie". Am ales aceasta sectiune pentru a evita anumite posibile confuzii. De exemplu, prin deschiderea acestui subiect in sectiunea de "Literatura" asteptarile voastre ar fi pentru un topic in care se discuta exclusiv despre carti de literatura, ceea ce am preferat sa evit. Pe de alta parte, vom discuta aici despre carti care au fost importante (la o anumita varsta) sau sunt importante pentru noi (pentru viata noastra) in general. Acestea pot fi carti religioase, carti stiintifice, carti de filozofie, romane science-fiction, carti de aventuri s.a.m.d. considerate laolalta. Din acest punct de vedere, mi s-a parut mai potrivita sectiunea "Filosofie".

 

Succes la elaborarea listei!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate eu am memoria atat de scurta incat as putea enumera multe carti care mi-au placut si despre care nu-mi aduc aminte absolut nimic, decat ca mi-au placut si ca le-am citit, in cel mai bun caz.

 

Carti care m-au impresionat profund (astfel incat sa nu le uit, desi nu e timpul trecut :focus: )

 

1. Fotografie de grup cu doamna (citita in 2006)

2. Faust (citita in liceu, o carte de capatai, mi s-a parut ca detine cheia intelegerii existentei umane si a fericirii, dupa cum este si subiectul cartii)

3. Solaris (citita in 2003)

4. Lion Feuchtwagner (toate cartile merita!, as aminti doar Balada spaniola, citita in 2012)

5. Crima si pedeapsa (o citeam aproape in fiecare vacanta de liceu, inca imi amintesc subiectul pentru ca am vazut si filmul :o: )

 

Ca autori am citit aproape complet, in ordinea aceasta in decursul vietii: Mircea Eliade, Marin Preda, Herman Hesse, Tolstoi, Camus, Dostoievski, Kafka, Cesare Pavese, Shakespeare, Erneste Sabato, Henry James, Faulkner, Cehov, Huxley, Llosa, Feuchtwanger. Inutil sa spun ca nu-mi amintesc prea multe, de fapt mai nimic. Cel mai proaspat descoperit autor (acum cativa ani, 5-6) si la care am ramas fidela este Feuchtwanger si romanul istoric. Pe ceilalti nu-i mai citesc, mi-au marcat perioade din viata mea de mult trecute, si astfel si ei nu mai prezinta interes pentru mine. Dar la vremea respectiva au insemnat mult in procesul de formare.

Editat de Athmy
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre noi a fost impresionat intr-o masura mai mare de un numar de carti (un roman, o poveste, un basm, o carte de poezii, o colectie de eseuri, o antologie de nuvele, o lucrare stiintifica, un curs universitar, un manual scolar, o lucrare de popularizare a stiintei, o carte de filosofie, un text religios, o carte despre arta, o carte de parapsihologie, o carte despre sexualitate, un manual al unui joc, un almanah literar etc.)

 

Va propun ca la acest topic, fiecare dintre noi sa enumere 5 astfel de carti. Nici mai multe dar, nici mai putine. Aceasta va obliga sa alegeti cu atentie...

 

Pot fi carti care v-au impresionat foarte mult in copilarie sau, dimpotriva, carti care v-au impresionat in si mai mare masura la varsta adulta.

Pot fi carti pe care le-ati citit sau despre care ati auzit si pe care v-ati dorit mult sa le cititi insa, dintr-un motiv sau altul, nu ati reusit sa le cititi.

Pot fi carti care v-au impresionat pe voi insiva intr-un mod special si/ sau carti despre care considerati ca toata lumea (sau anumite persoane) ar trebui sa le citeasca.

 

Sunteti liberi sa alegeti orice titluri de carti dar, amintiti-va: sa fie neaparat un numar de 5 carti!

Nu trebuie sa fie neaparat carti celebre!

Daca nu va vin in minte 5 titluri de carti, atunci reveniti cand veti avea lista intreaga!

Daca lista dumneavoastra de carti este mai lunga, atunci rezumati-va la cinci dintre ele, despre care considerati ca ar trebui sa stea pe primele locuri.

 

De asemenea ordinea este importanta. Va rog sa le enumerati in ordinea importantei pe care le-o acordati (primul loc, al doilea loc s.a.m.d.) si sa le numerotati pe fiecare astfel:

1...

2...

3...

4...

5...

 

Daca, dupa ce ati postat lista dumneavoastra de carti, va razganditi si doriti sa modificati elementele listei (cartile) si/sau ordinea lor, atunci sunteti liber sa o faceti printr-un nou mesaj.

Poate ca atunci cand ati facut lista celor 5 carti ati omis, fara sa va dati seama, una sau mai multe carti pe care le socotiti si mai valoroase. Aceasta nu este o problema; puteti reface lista de cate ori doriti.

(Poate ca un titlu postat de altcineva o sa va reaminteasca faptul ca si pentru voi a fost/ este importantant acel titlu.)

 

Dupa ce enumerati cele 5 carti pe care le-ati/ le considerati cele mai importante (doar pentru voi sau atat pentru voi cat si pentru oricine altcineva), puteti (numai daca doriti) sa raspundeti si la intrebari de genul: "de ce mi-a placut aceasta carte cand eram mic?" sau "de ce simt nevoia sa recitesc aceasta carte in fiecare an?" sau "de ce consider ca aceasta carte ar trebui citita de toata lumea?" s.a.m.d.

 

Daca in lista dumneavoastra se regasesc carti mai putin cunoscute, atunci sunteti liberi sa faceti si scurte recenzii.

 

De asemenea, puteti adresa si altor colegi de forum intrebari legate de alegerile lor, insa pun o conditie: nu intrebati inainte de a scrie propria lista de 5 carti!

 

Am oscilat intre a deschide acest subiect in sectiunea "Literatura" sau in sectiunea "Filosofie". Am ales aceasta sectiune pentru a evita anumite posibile confuzii. De exemplu, prin deschiderea acestui subiect in sectiunea de "Literatura" asteptarile voastre ar fi pentru un topic in care se discuta exclusiv despre carti de literatura, ceea ce am preferat sa evit. Pe de alta parte, vom discuta aici despre carti care au fost importante (la o anumita varsta) sau sunt importante pentru noi (pentru viata noastra) in general. Acestea pot fi carti religioase, carti stiintifice, carti de filozofie, romane science-fiction, carti de aventuri s.a.m.d. considerate laolalta. Din acest punct de vedere, mi s-a parut mai potrivita sectiunea "Filosofie".

 

Succes la elaborarea listei!

 

He, he, e dificil, asa, la prima strigare. Da', uite, ca sa se-nvarta roata, o sa accept provocarea si voi sa raspund mintenas, fara a sta prea mult pe ganduri ca sa analizez ce e si cum...cu specificatia ca e extraordinar de dificil sa selectezi doar cinci carti de capatai si ca, procedand astfel, ai sentimentul ca ai comis o mare nedreptate vizavi de celelalte carti care, intr-un anumit moment, ti-au bucurat mintea, inima si literatura...si ca maine poti schimba intreaga lista!:)

Deci luaind-o mai mult ca pe o joaca draguta, raspunsul meu e urmatorul:

 

5. Razboi si pace - Lev Tolstoi. Romanul fluviu sau romanul total. Nu cred ca exista scriitor "adevarat" care sa nu-si fi dorit sa scrie o astfel de carte.

4. Jocul cu margele de sticla - Hermann Hesse. Un roman eminamente spiritual, as indrazni sa spun, deschizator de perspective, scris intr-o perioada de plin avant al perspectivei pozitiviste si materialiste.

3. Eseuri - Anton Dumitriu. O carte pe care o recomand oricui, pe cat de frumoasa pe atat densa si de bogata in substanta, care pe mine m-a facut sa inteleg filosofia.

2. Aici as incalca un picut regulile jocului (scuze, dar nu pot altfel) si as mentiona ex aequo cateva carti care consider ca mi-au imbogatit perspectiva si m-au determinat sa caut si altceva si altceva...Si anume: Logica - Hegel, Phaidon - Platon, Stiinta spirituala - Steiner, Cartea tibetana a mortilor - Autor necunoscut, Materialul Ra - Don Elkins.

1. Note de contact - Eduard Albert Meier. Pentru o si mai mare largire a perspectivei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am crezut ca m-au "traumatizat" trei carti si un autor. In cazul a trei dintre cele mentionate, am ajuns sa fiu destul de sigura ca marea importanta pe care le-am acordat-o a fost doar din cauza ca in perioada in care le-am citit mari furtuni existentiale :blink: se defasurau in viata mea, iar ele nu au fost decat un palid ecou. Hotii de frumusete, P. Brukner, Lacrimi si sfinti, E. Cioran, toate romanele lui Irving Stone publicate pe la noi. Cea de-a patra e de vremea liceului, evident, ca la toate fetele, Pe aripile vantului.

 

In trecut, am citit cu mare placere ce s-a publicat de la James Clavell si, in general, literatura franceza (niciodata n-am avut un crush pe rusi :cry:).

Momentan, ma delecteaza in mod deosebit cartile lui Isabel Allende si literatura de provenienta asiatica, gen Sawako Ariyoshi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

One hundred years of solitude - G.G Marquez

Sons and Lovers - D.H Lawrence

Dead souls - N. Gogol

A doll's house - H. Ibsen

Bel Ami - Guy de Maupassant's (merci Bulescule)

 

si Visa debit

 

domn profesor, nu am citit din postarea ta decat '5 carti importante'. ca restu m-a obosit si am sarit peste. bla-bla-bla

 

 

de ce nu faci lucrurile mai simple? tre chiar sa dam p-afara?

 

Astept sa-mi dai note:D

Editat de **Alex**
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am scris pe acest topic, o parte din cărţile pe care le-am citit în ultimii ani, şi când spun ultimii ani, fac referire la ...ultimii ani, de dinainte de ultimii ani. :)

 

Nu sunt cinci, ci mai multe. N-am putut să aleg cinci.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

domn profesor, nu am citit decat 5 carti importante. ca restu m-a obosit si am sarit peste.

 

ne dai note?

 

io deja nu mai citesc carti groase...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Mizerabilii.

2. Jurnalul fericirii

3. Mein Kampf

4. La rasarit de Eden

5. Doctor Zhivago

 

Dar nu ma pot opri la 5. Nu e corecta lista cu 5 cand vine vorba de romane.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2. Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie

 

Aceasta carte este extrem de importanta pentru ca arata prezenta diavolului in religiile indiene

 

1. Jurnalul Convertirii de Danion Vasile

 

Aceasta carte este de o importanta maxima pentru noi, pentru ca descrie cum tanarul pe atunci Danion Vasile practicant de yoga, apropiat al lui Bivolaru etc, reuseste sa descopere adevarata credinta.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×