Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Cuvantul e mai sincer decat imaginea" - am gasit asta pe blogul lui Tudor Chirila. Nu stiu daca a spus-o el sau altcineva, n-am cautat.

Este mai sincer? E justificata o astfel de intrebare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place Chirila.

Eu stiam ca o imagine vorbeste cat o mie de cuvinte. Comunicarea verbala parca e cea mai scazuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe de o parte, cuvantul este cel care creaza imaginea.

Pe de alta parte, la inceput comunicarea scrisa se facea prin imagini, deci presupun ca imaginea e mai sincera decat cuvantul. Si mai puternica.

Mie nu mi se pare mai sincer cuvantul. Dimpotriva. Daca cineva vrea sa te minta, si auzi numai cuvintele, te poate pacali, dar daca ii vezi si limbajul corporal, imaginile, ca veut dire , nu mai are sanse. Pentru ca imaginile nu mint, daca nu-s fotoshopate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde de cel care `cuvanteaza` sau `deseneaza`. Dar problema e mai complicata, daca vorbim si despre media, despre arta, literatura.

 

. Comunicarea verbala parca e cea mai scazuta.

 

 

Da, se pare ca vreo 80% din comunicare se face nonverbal, oricat de mult am trancani. Dar asta nu inseamna ca nu se transmit semnale false.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu poti, nici daca iti doresti foarte tare asta, ca prin cuvant sa exprimi tot ceea ce vrei, iar incapacitatea asta de a fi totalmente sincer, de a te exterioriza in intregime prin intermediul cuvintelor, poate face ca ceea ce spui sa para fals, nesincer.

In ceea ce priveste imaginea, cred ca ceea ce transmite aceasta se poate interpreta in fel si chip.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pune un om sa se (re)prezinte printr-un desen si printr-o scurta prezentare verbala sau scrisa. Cred ca desenul ar spune mai multe despre el decat propria descriere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cuvantul e mai sincer decat imaginea"

 

Hmm...Nu stiu daca poate fi numita sinceritate, cert e ca e mai incarcat emotional, transmite mai mult, misca mai multe simturi :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un cuvant poate cantari mai mult decat o imagine doar atunci cand este cuvantul pe care (cu disperare, uneori) iti doresti sa-l auzi. :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×