Sari la conținut
Forum Roportal
Madalina619

Ca la noi la nimeni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am vandut akm 2 zile primul meu tablou pe etsy la un cumparator din sua. Astazi am mers la posta romana sa-l expediez si m=i s=a spus ca nu se poate ca trebuie insotit de o foaie de la patrimonoi care atesta ca nu face parte din patrimoniul national care sa insoteasca expedierea :stars:

am fost la la patrimonoiu m-i s-a spus ca trebuie sa merg sa-i fac 5 poze apoi sa cer audienta la directoare care sa examineze tabloul apoi cu foaia de lA directoare la serviciu patrimoniu, si asta pentru fiecare tabou WTFFFFF

Am cautat alt servicu, DHl la fel cere foaie de la patrimoniu, Cargus servicii internationale la fel..nu exista posibilitate de expediere mi-am pierdut clientul trebuie sa dau refund plus ca activitatea mea ca pictor s-a injcheiat din moment ce nu pot sa vand !!

Trebuia sa zic ca am altceva in colet, si daca mi-l deschideau in vama...

S-a lovit cineva de asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa zic ca am altceva in colet, si daca mi-l deschideau in vama...

 

 

n-as face asa ceva. risti amenzi mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum un an sau doi, nu mai retin exact, am cumparat 2 tablouri de la un baiat ce era in Spania, parca. Din cate imi amintesc, el a avut nevoie doar sa le asigure la trimitere, nu i-au trebuit hartii de patrimoniu bla bla. Baiatul respectiv posta aici pe forum, asa am ajuns sa cumpar tablouri de la el, nu a mai intrat de mult, cel putin eu nu l-am mai vazut, dar poate mai urmareste forumul si are un raspuns mai detaliat.

Ai spus bine, era in Spania! Nu in Ro.

In Ro asa este legea.

 

Madalina, nu te impacienta, ca sa stii ca este aceiasi procedura si in cazul in care un artist roman expune in strainatate.

Altfel nu iese cu ele din tara si nu e lasat la vama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am cumparat o icoana din romania de la un forumist. un pictor exceptional. poleita cu aur si pictata pe piatra de rau. nu a avut probleme sa mi-o trimita. e regim special pt asa ceva?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu NU am masina mica. M-am plimbat ieri cu 2 mijloace de transport pt a ajunge la vama, inca 1 pt patrimoniu si inca 1 sa ajung acasa. Toate astea cu tablou (colet) de 80 cm in brate. M-ar mai astepta inca 3 drumuri cu el in brate, si am inteles de la vames ca imi ia si taxa sa-mi elibereze cum ca nu apartine patrimoniului.

Nu e usor sa urci in autobus, microbus cu dit-amai cutia sa se loveasca lumea de tine ca nu are loc sa te mai si injure N SI N SI N drumuri

 

Puteau pune procedura si online ca pictorii sa nu fie nevoiti sa care in spate X drumuri in mijloace de transport in comun.

Nu e un pix sa-l pun in geanta!!!

 

M-am calmat astazi si am trimis dovezi foto si certificatul de autenticitate la diverse departamente de la posta romana si Directia judeteana pt Culte si Patrimoniul cultural National.

 

Sunt artisti care vand zeci de tablouri pe luna, m-i se pare absurd ca de fiecare data sa faci mii si mii de drumuri, fotografii, audiente ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vandut akm 2 zile primul meu tablou pe etsy la un cumparator din sua. Astazi am mers la posta romana sa-l expediez si m=i s=a spus ca nu se poate ca trebuie insotit de o foaie de la patrimonoi care atesta ca nu face parte din patrimoniul national care sa insoteasca expedierea :stars:

 

 

blink.gif

 

Iote unde sunt slujbasii vigilenti si prevazatori: LA POSTA.stars.gif

 

eu am cumparat o icoana din romania de la un forumist. un pictor exceptional. poleita cu aur si pictata pe piatra de rau. nu a avut probleme sa mi-o trimita. e regim special pt asa ceva?

 

NU.

Artistii romani care produc arta catalogata "de patrimoniu" nu folosesc piatra de rau ca suport. E la mintea cocosului.

:rot:

 

jester.gif

 

 

 

Esti caz tipic de ghinion.

Te sfatuiesc sa consulti un avocat daca mai doresti sa mai trimiti lucrari in strainatate.

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fi mai lamurita si sa fii convinsa cum sta treaba, uite aici detalii.

8. Ce document este necesar pentru a scoate definitiv din ţar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[NU.

Artistii romani care produc arta catalogata "de patrimoniu" nu folosesc piatra de rau ca suport. E la mintea cocosului.

:rot:

nu e la mintea cocosului deloc. daca tu ai acces la asa info nu inseamna ca toti avem.

 

am dat si eu un search si vad ca si icoanele pe piatra de rau sunt incadrate la patrimoniu

 

http://www.schinteie.ro/index-infrom.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e la mintea cocosului deloc. daca tu ai acces la asa info nu inseamna ca toti avem.

 

am dat si eu un search si vad ca si icoanele pe piatra de rau sunt incadrate la patrimoniu

 

http://www.schinteie.ro/index-infrom.html

Nu era mai simplu sa ne spui si noua ce si cum ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×