Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Misoginismul

• Topic inchis Acest topic e inchis
71 replici la acest subiect

#1 S.R.

S.R.

Orhidee

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 13398 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:03 PM

Ce credeti ca este misoginsmul ?
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Mr.Cristi

Mr.Cristi

Orhidee

• Advanced Member
  • 1399 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:15 PM

Dispret fata de femei, manifestat in general de barbati.

Aceast mesaj a fost editat de Chistornete: 21 April 2013 - 07:15 PM

• 0

#3 S.R.

S.R.

Orhidee

• Gold Member
  • 13398 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:18 PM

E asa ca un fel de rasism, nu ?
  • 0

#4 Mr.Cristi

Mr.Cristi

Orhidee

• Advanced Member
  • 1399 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:25 PM

Probabil.Sa zici ca femeile vor barbati frumosi, cu bani, haiosi etc e o realitate, nu misoginism. Adevaratul misoginism are la baza cauze psihologice destul de grave. Parerea mea.
  • 0

#5 S.R.

S.R.

Orhidee

• Gold Member
  • 13398 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:34 PM

Neah, nu se poate asa ceva, cum poti sa zici ce crezi tu ca ar vrea altcineva ? Nu dom'le, asta e misoginism, sa-ti dai cu parerea despre ce ar vrea femeile. Nu se poate asa ceva.

Lasand caterinca la o parte, da, e ceva normal ca femeile sa caute barbati frumosi, simpatici, haiosi, stabili financiar si asa mai departe, ca toti avem standarde. Sau ar trebui sa avem. Dar cica e misoginism asta, ele cauta iubire.

Dar tu parca erai labar, ce cauti sa vorbesti numai tu de chestiile astea ? Restu' lumii ? No clue ?

Nu de alta, dar am deschis topicul sa spuna fiecare ce crede ca e misoginismul, nu ce scrie in dictionar.

Eu cred ca e o atitudine nejustificata de ura patologica si dispret la adresa tuturor femeilor.

Aceast mesaj a fost editat de S.R.: 21 April 2013 - 07:44 PM

• 0

#6 Naeema

Naeema

Color me impressed...

• Gold Member
  • 18031 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:36 PM

Ce credeti ca este misoginsmul ?

Ce spune definitia ca este.

Aristotel a susținut că femeile există ca deformări naturale sau bărbați imperfecti. Imagine adaugata
  • 0

#7 Mr.Cristi

Mr.Cristi

Orhidee

• Advanced Member
  • 1399 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:40 PM

Lasand caterinca la o parte, da, e ceva normal ca femeile sa caute barbati frumosi, simpatici, haiosi, stabili financiar si asa mai departe, ca toti avem standarde. Sau ar trebui sa avem. Dar cica e misoginism asta, ele cauta iubire.

Probabil ca ele stiu cum sunt, ce cauta etc, dar nu e frumos sa spui in gura mare. La fel cum nu e chiar indicat sa iti dai cu parerea prin piete despre homosexuali, tigani, drogati, emokizi, comunisti s.a.m.d.
  • 0

#8 S.R.

S.R.

Orhidee

• Gold Member
  • 13398 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:42 PM

Deci daca faci niste constatari, fara a sa le judeci neaparat, este o forma de misoginism ?
  • 0

#9 Naeema

Naeema

Color me impressed...

• Gold Member
  • 18031 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:44 PM

Probabil ca ele stiu cum sunt, ce cauta etc, dar nu e frumos sa spui in gura mare. La fel cum nu e chiar indicat sa iti dai cu parerea prin piete despre homosexuali, tigani, drogati, emokizi, comunisti s.a.m.d.

Tu vorbind depre toate femeile sau majoritatea, faci exact ca o femeie violata care vorbeste despre toti barbatii sau majoritatea, spunand ca sunt niste porci violenti cu apucaturi criminale. Imagine adaugata

Aceast mesaj a fost editat de Naeema: 21 April 2013 - 07:48 PM

• 2

#10 -altul

-altul

Orhidee

• Banned
  • 4445 mesaje

Scris 21 April 2013 - 07:46 PM

Eu cred ca e o atitudine nejustificata de ura patologica si dispret la adresa tuturor femeilor.

Si eu cred acelasi lucru doar ca nu cred ca realizezi cum se traduce asta in realitate, de aceea imi permit sa explic:
- misoginism inseamna activitatea dusa permanent impotriva desfasurarii femeilor conform cu fiziologia lor naturala.
De exemplu a nu exista femei ruigbiste nu inseamna misoginism pentru ca nu corespunde naturalului lor.
Si atunci conform acestor definitii care este misoginismul pur? Homosexualismul evident, care in locul menirii naturale ale femeii, pune barbati intr-un mod nenatural. Este forma suprema de misoginism.

Aceast mesaj a fost editat de -altul: 21 April 2013 - 07:49 PM

• 0