Sari la conținut
Forum Roportal
Alinoaie

Parteneri de slabit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am sa incep cu un cliseic buna urmat de sunt noua si etc etc etc. Ma numesc Alina, am 19 ani si sunt din Bucuresti. Sunt grasa si am trecut de mult de faza de ascundere dupa deget dand vina pe oricine altcineva inafara de mine etc. Nu am fost un copil supraponderal am inceput sa iau in greutate cam de prin clasa a V-a si de atunci, cu toate dietele, pastilele, ceaiurile nu am reusit sa fac altceva decat sa pun inapoi apox dublul slabit, vesnicul efect yoyo. Este vina mea, consider ca constientizarea este primul pas, este vina mea ca mananc dulciuri in prostie pt ca sunt ale dracului de bune, beau sucuri acidulate si fac toate greselile alimentare pe care le pot face, insa cand tin o cura o tin...pana ma satur de ea si automat nu mai da rezultate deci o iau razna si revin de unde am plecat. Am 1,63 si 90 kg, deci, comform indicelui de masa corporala sufar(prost spus sufar, deoarece nu am probleme de sanatate inafara de gafaitul de la urcat scari) de obezitate de gradul I spre II.

De aproximativ o saptamana caut in disperare un site cum au englezii, americanii si altii de gasire a unui partener de slabit, pentru ca in doi tot timpul va fi mai bine, mai ales cand exista un scop comun, drumul va fi mai usor, gasind sprijin cand vrei sa cedezi, motivandu-va unul pe altul, sa ne intalnim sa impartasim experiente sa facem sport impreuna si asa mai departe. Nu am gasit asa ceva, deci ori nu exista la noi ori nu stiu eu sa caut, asa ca am propus aici sa incercam sa ne gasim parteneri de slabit, sper din suflet sa fie doritori :). Astept idei, opinii, si desigur, un om dornic sa slabeasca cu mine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai la sala. Da PM. Pana peste 2 luni cand plec din tara scapi de cateva kile bune daca o sa faci ce spun eu (incepand cu a nu mai manca dulciuri in prostie si cu 2 mese pe zi la ore fixe, mese normale, nu iarba, dar fara paine).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una merg la sala, am mers jumatate de an cu pauza de doua luni si de o luna jumatate cam asa m-am apucat iar la mine in cartier la Lotus Sport, ma duc de 4 ori pe saptamana o zi da una ba luni miercuri vineri si duminica, dar nu ma duc la fitness la aparate etc fac aerobic, zumba mai exact,dar tot nu e suficient adica nu stiu am senzatia ca am incercat orice se putea incerca si nimic nu da rezultate, am fost inclusiv la un nutritionist insa nu prea ma incantat el ca om adica nici macar nu ma intrebat ce greutate am cat vreau sa dau jos stil de viata etc nimic (cred ca si datorita faptului ca m-am dus pe trimitere nu cu portofelul) omul mi-a dat un regim ce la prima vederea era demential genu de mancai in prostie pe 1400 kcal singura lui problema insa era ca trebuia sa mananci acelasi lucru zi de zi zi de zi deci automat ti se taie la un moment dat, m-am oprit dupa o luna jumatate pentru ca pur si simplu mi se apleca de ce mancam nu pentru ca nu era bun ci pentru ca pur si simplu te saturi :) am slabit 4 kg cu el, kilograme care la greutatea mea nici nu prea se vad dar eram fericita si am incercat totusi sa nu depasesc numarul de calorii din el desi mancam altele insa s-au pus inapoi instant.

Editat de Alinoaie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una merg la sala, am mers jumatate de an cu pauza de doua luni si de o luna jumatate cam asa m-am apucat iar la mine in cartier la Lotus Sport, ma duc de 4 ori pe saptamana o zi da una ba luni miercuri vineri si duminica, dar nu ma duc la fitness la aparate etc fac aerobic, zumba mai exact,dar tot nu e suficient adica nu stiu am senzatia ca am incercat orice se putea incerca si nimic nu da rezultate, am fost inclusiv la un nutritionist insa nu prea ma incantat el ca om adica nici macar nu ma intrebat ce greutate am cat vreau sa dau jos stil de viata etc nimic (cred ca si datorita faptului ca m-am dus pe trimitere nu cu portofelul) omul mi-a dat un regim ce la prima vederea era demential genu de mancai in prostie pe 1400 kcal singura lui problema insa era ca trebuia sa mananci acelasi lucru zi de zi zi de zi deci automat ti se taie la un moment dat, m-am oprit dupa o luna jumatate pentru ca pur si simplu mi se apleca de ce mancam nu pentru ca nu era bun ci pentru ca pur si simplu te saturi :) am slabit 4 kg cu el, kilograme care la greutatea mea nici nu prea se vad dar eram fericita si am incercat totusi sa nu depasesc numarul de calorii din el desi mancam altele insa s-au pus inapoi instant.

punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alinoaie sala nu slabeste asa cum banuieste lumea, eu merg de 2 ani jumate si daca mananc seara ceva asa ciugulit, putind de colo putin de dincolo degeaba am muncit si transpirat 2 zile ca e posibil sa ma si ingras.

Fii perseverenta, nu mai fa pauze cu lunid e zile ca nu faci NIMIC. Am vazut gagicile si la mine la sala vin o luna doua trei apoi nu le mai vezi, cred ca sunts ingura care de 2 ani jumate vine saptamana de saptamana.

Hai bafta mare! Stiu ca e greu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alinoaie sala nu slabeste asa cum banuieste lumea, eu merg de 2 ani jumate si daca mananc seara ceva asa ciugulit, putind de colo putin de dincolo degeaba am muncit si transpirat 2 zile ca e posibil sa ma si ingras.

Fii perseverenta, nu mai fa pauze cu luni de zile ca nu faci NIMIC. Am vazut gagicile si la mine la sala vin o luna doua trei apoi nu le mai vezi, cred ca sunt singura care de 2 ani jumate vine saptamana de saptamana.

Hai bafta mare! Stiu ca e greu!

 

 

Exact! Multumesc mult de incurajare.

De vreo 3 zile am taiat complet cina si e crunt la inceput mai ales ca merg la sala seara si ma intorc c-o foamee, dar ma obisnuiesc cu timpul, eu am fluctuatii foarte mari de greutate adica de la 1 zi 2 flucteaza cu vreo 3 kg nu inteleg de ce dar cantarul arata deja cu un kg mai putin deci se pare ca functioneaza :yahoo:

Ps: nu recomand sarirea nici unei mese, nici infometarea, eu am ajuns la aceasca decizie din lipsa de alte rezultate, avand oricum vreo 30 kg de "energie" stocata gata sa fie folosita drept combustibil :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×