Sari la conținut
Forum Roportal
Popmagdalena

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bună ziua

 

Încerc să înțeleg faptul că,dacă ești un om simplu,fără ca cineva să te susțină din umbră,ești un om mort.Dacă ai vreun necaz cu autoritățile statului,ești pe cont propriu;în pofida faptului că îți poți dovedi adevărul cu acte,ești nedreptățit.Fiindcă,cred eu,trăind în junglă,cel puternic și cel foarte bogat,desigur,în acest caz,învinge.

 

Văzând toate acestea,încerci să cauți organizații nonguvernamentale.Naiv fiind,crezi că aceste organizații te ajută.Printre altele,scrii unei asemenea organizații,îți spui păsul.Această organizație,în loc să îți dea ție personal un răspuns,trimite scrisoarea ta procuraturii orașului în care trăiești.În scrisoarea trimisă acestei organizații relatezi cum ți s-au luat banii de către un avocat care urma să te reprezinte în instanță,desigur,nominalizându-l.Dar,acest avocat,atunci când îți ia onorariul,omite să-ți spună că nu mai pledează,pensionar fiind.Procuratura te invită la interogatoriu întrebându-te dacă menții cele afirmate în acea scrisoare adresată acelei organizații.Tu,în fața procurorului,te simți intimidat,și,normal,zic eu,îți retragi acea plângere.Nu te poți lupta cu asemenea persoane suspuse.

 

Vorbești la telefon cu președintele unei alte organizații.El îți spune că ai șanse de câștig,dar pentru aceasta trebuie să-i scrii toate cele și să atașezi actele doveditoare.Faci tot ceea ce ți se cere,devii membru,cotizezi,te conformezi tuturor cerințelor.Primești un răspuns.În acel răspuns ți se spune că nu poți fi ajutat.Desigur,ți se dă dreptate,ți se spune(scrie)că actele dovedesc faptul că ai fost nedreptățit,dar doar atât.Constată ceea ce știai și tu.Citind răspunsul acestei organizații,îți dai seama că nimeni nu s-a obosit să-ți citească scrisoarea în totalitate.

 

Mă întreb,pentru ce există aceste organizații nonguvernamentale cu nume pompoase,totodată afirmând cu surle și trâmbițe că ar lupta împotriva corupției/ nedreptății?Iar tu,amărăștean fiind,crezi că te-ar ajuta măcar îndrumându-te.Sau,pentru cine există aceste organizații?

Editat de Popmagdalena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×