Salt la continut

Fotografie

Ce sanse am sa ma angajeze fara experienta?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
21 replici la acest subiect

#1 Tarampam

Tarampam

Boboc

• Members
  • Strica
  • 15 mesaje

Scris 31 March 2013 - 10:16 PM

Salut tuturor!

Poate ma poate ajuta careva dintre voi cu un sfat...
Am si eu o mare pasiune, si anume condusul. De mic visez sa fiu sofer pe TIR, dar ma vad cu bete in roate pe ultima suta de metri inaintea indeplinirii acestui vis, si anume faptul ca dupa ce mi-am luat toate categoriile si atestatele necesare, nu ma angajeaza nimeni deoarece nu am experienta... Numai ce am implinit 21 de ani, deci nu prea am de unde sa fac rost de experienta....

Aveti careva vreo sugestie, cum sa fac si sa dreg sa ma angajeze si pe mine cineva?
Va multumesc din suflet, tuturor care isi fac timp sa ma ajute :)

P.S. Ati auzit careva cumva de o firma Hartl? Mi-a zis cineva ca acolo angajeaza soferi fara experienta dar din pacate nu am mai multe informatii despre firma asta.
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Amuneth

Amuneth

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 995 mesaje

Scris 31 March 2013 - 10:33 PM

Nu am auzit de firma ... dar... PILE?:P N-ai si tu? :)) :yahoo:

Aceast mesaj a fost editat de Blues: 31 March 2013 - 10:45 PM
Scos citat inutil.

• 0

#3 aramis

aramis

Orhidee

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 4380 mesaje

Scris 31 March 2013 - 10:41 PM

P.S. Ati auzit careva cumva de o firma Hartl? Mi-a zis cineva ca acolo angajeaza soferi fara experienta dar din pacate nu am mai multe informatii despre firma asta.

Hartltrans Romania SRL
Sucursala Timisoara
Str. Constantin Brancusi Nr. 7
RO-300050 Timisoara
Tel. +40 256 499 828
Fax +40 356 450 599
office@hartltrans.ro

http://hartlconnect.com/en/home/

bafta!
  • 0

#4 Blues

Blues

Love of My Life

• Administrator
  • 15381 mesaje

Scris 31 March 2013 - 10:44 PM

Salutare :)

Incearca si aici, este o firma olandeza care are afaceri si in Romania si stiu sigur ca angajeaza si soferi fara experienta. Eventual te mai si ajuta cu diferite acte sau certificate ce iti vor mai trebui.

http://www.tebaerts.ro/
Pe site gasesti numarul de telefon, unde te poti interesa.
Mult noroc!

#5 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 01 April 2013 - 01:47 AM

De mic visez sa fiu sofer pe TIR, ... nu ma angajeaza nimeni deoarece nu am experienta... Numai ce am implinit 21 de ani, deci nu prea am de unde sa fac rost de experienta....

Începe şi tu cu un camion scurt, eventual o "şeptică" (7,5t). N-o să-ţi dea nimeni un TIR pe mână la vârsta asta, poate doar dacă ai vreun unchi sau pe altcineva în familie care conduce aşa ceva. Dar şi aia, doar ca să-l conduci ocazional şi să mai meargă şi el pe cardul tău, nu ca angajat "pe bune". Însă măcar aşa poţi aduna primele câteva mii de km.

Îţi trebuie sute de mii de km. (estimativ cam 2-3 ani de condus efectiv) până te poţi numi şofer. Eu nu conduc în mod curent, am de câţiva ani categoriile, "qualification card" şi cardul tahograf, dar mă ocup cu alte activităţi. Doar mă mai joc din când în când cu câte un autocar, când am ocazia, dar la semiremorcă (i.e. "TIR") nu înţeleg nici acum ce face ea, când manevrez cu spatele :o:

H.Essers are mai multe locaţii în România, ştiu mulţi şoferi care au trecut şi pe la ei în diverse perioade. Iar cu experienţa, de-obicei dai probă şi se vede repede dacă ştii ce faci când eşti cu semiremorca după tine sau nu.

http://www.essers.co...ocatii/romania/

Aceast mesaj a fost editat de harald: 01 April 2013 - 01:58 AM

• 0

#6 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 01 April 2013 - 06:49 AM

In Statele Unite te-ar angaja dupa ce treci scoala locala de condus si obtii si Permisul de Conducere local, ca ei fac un contract de 3 ani parca cu noii drivers sa recupereze cheltuielile de scolarizare plus altele. Esti platit bine si conteaza sa n-ai accidente, sa nu consumi alcool si sa nu fumezi deloc, ei mai spun particularitatile, insa fumatorii n-au succes.
  • 0

#7 Tarampam

Tarampam

Boboc

• Members
  • Strica
  • 15 mesaje

Scris 21 April 2013 - 10:33 PM

Salut tuturor!

Multumesc pentru raspunsuri!

@The Unknown: as veni fugind in state, din pacate imi lipseste green cardul :| dar ce legatura are fumatul cu soferia? din cate am observat, la noi aproape toti soferii fumeaza...

@harald: n-am in familie sau printre cunoscuti din pacate pe nimeni, dar sa vedem ce rezolv cu essers astia, o sa ma interesez la ei, mersi de pont ;)

@Blues: mersi si tie, incerc si la ei, poate poate reusesc!!

Adresa celor de la Hartl am gasit-o si eu, da vroiam sa vad daca chiar tine treaba.
Oricum o sa incerc peste tot, mersi baieti!
  • 0

#8 Blues

Blues

Love of My Life

• Administrator
  • 15381 mesaje

Scris 21 April 2013 - 10:42 PM

Fumatul are legatura, daca transporti substante inflamabile. Dar ca sa transporti astea, iti mai trebuie si o scoala si diploma aparte.
Cu placere baiatu' si succes.
Din cate stiu, eu si The Unknown, suntem fete :aranjare:

#9 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 21 April 2013 - 11:14 PM

@The Unknown: dar ce legatura are fumatul cu soferia? din cate am observat, la noi aproape toti soferii fumeaza ...

Aici fumatul nu se vede cu ochi buni si toata lumea este impotriva acestui sport, firmele la angajare sint primii :yahoo: mirosi a tigara??? nu te angajeaza ca asigurarile medicale nu te acopera si daca ti se intimpla ceva, un accident cu rani deschise, ramai in aer ca n-ai milioane in cont sa te tratezi. Un alt punct ar fi scrumul, care cade peste tot in cabina dar nu numai si e ars mereu covorul ala ce-i pe jos si la fel nu le convine, plus neatentia la condus ca tigara e in mana.
De curtea firmelor deja n-ai voie sa te apropii cu tigara aprinsa!!!
Se controleaza prin satelit daca fumezi in timp ce conduci deci n-ai cum sa minti ca la oprire tot te prinde ... etc. Asta nu numai la firme de transport, in majoritatea marilor companii ca altfel nu sint asigurabile!!! De alcool cred ca nu e cazul sa amintesc.

Din cate stiu, eu si The Unknown, suntem fete :aranjare:

In acest topic, sintem soferi de TIR ... 10-4 din Official Ten-Code List = Acknowledgement adica OK!!! ... cod folosit pe drumul mare de soferi :crazy:
  • 0

#10 Blues

Blues

Love of My Life

• Administrator
  • 15381 mesaje

Scris 21 April 2013 - 11:19 PM

Cand iti faci asigurarea medicala, tre sa completezi in formular daca fumezi sau nu. Daca fumezi, platesti asigurarea medicala cativa euro pe luna in plus. Dar sa nu te angajeze cineva pentru ca fumezi, asta e chiar culmea!
In compania unde lucreaza sotul meu, ca sofer de camion, sunt doar vreo 8-9 soferi care nu fumeaza. Si vorbesc despre o firma cu 98 de tiruri.
Asa o fi in USA, nu te contrazic, dar mi se pare ca acele conditii lezeaza putin dreptul omului. Cand sotul meu s-a angajat, seful l-a intrebat daca fumeaza si daca prefera sa lucreze cu cineva fumator sau nefumator si pentru ca eu fumez, a spus ca ii este indiferent. Firmele au camioanele asigurate, indiferent ca fumezi tu sau nu.
Aici vorbim despre Romania/Europa, unde nu este chiar atat de drastic fumatul.

Eu chiar voi fi sofer de tir :flirt: