Sari la conținut
Forum Roportal
Sicilia`

Ce reprezinta pentru voi psihologia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spune-le asa celor care si-au tocit coatele pe bancile scolii si... unii chiar au citit biblioteci intregi. Ca sa nu fortez nota, unii chiar au salvat viata anumitor pacienti.

Da, o fi o scuza pentru mine, pentru tine, pentru maniaci obsedati de diagnostice malitioase, dar totusi, dupa mintea mea mai putin deschisa, ramane o stiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"... dar totusi, dupa mintea mea mai putin deschisa, ramane o stiinta."

O stiinta aflata in continua dezvoltare, dezvoltare direct proportionala cu schimbarea omului ce are loc odata cu trecerea timpului.

Editat de Xiorel123

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titlul spune tot.

Fara savantlacuri, din punctul meu de vedere, reprezinta o scuza.

 

Ai aflat că vitele sunt cipuite iar porcii ba? Raspunsul este evident, vitele sunt mai de pret ca porcii. Asa si cu psihologia, e un mărgăritar inutil porcilor, desi săracii au 98% din genomul uman (mai mult decât vitele), dar psihologia poate face o vită să fie domesticită, utilă, adică să tragă în jugul vieții fără să mai pună întrebări. Pentru că este o zicală, când pui întrebarea DE CE, inseamnă că ai nevoie de psiholog.

Editat de ONΞIRΘS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune-le asa celor care si-au tocit coatele pe bancile scolii si... unii chiar au citit biblioteci intregi.

Chiar am trecut de stadiul in care manifestam un coeficient mare de impresionabilitate in fata unor "biblioteci intregi" citite. Din nefericire, nicio combinatie de lecturi si niciun numar de ani din varsta si din experienta nu reuseste sa-i scoata pe unii dintr-o prostie crasa.

 

A nu se intelege ca toti oamenii care au citit mult sau care sunt batrani ori care sunt psihologi sunt prosti.

 

Am observat ca unii mai vor sa foloseasca de psihologie drept o arma.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar totusi, dupa mintea mea mai putin deschisa, ramane o stiinta.

 

Este singura stiinta care transcende universul material, atunci când ea se suprapune cu înțelepciunea. Si este asa de simplă, daca are cine să ți-o explice! Dacă nu are cine, este pierdere de vreme, de bani.

 

Si ca fapt putin cunoscut, nici un absolvent de psihologie nu stie mare lucru, dacă nu și-a făcut propria psihoterapie. Psihoterapeuții noștrii sunt formați de străini, pentru că dintotdeauna, românii n-au avut înțelepți. La noi bătrânețea accentueaza ticăloșia, sau produce pur si simplu mortificarea, cadavrele vii de pe banca de la drum. Acuma ne-am mutat pe facebook ori forum, s-a inventat bârfa virtuală.

 

Chiar am trecut de stadiul in care manifestam un coeficient mare de impresionabilitate in fata unor "biblioteci intregi" citite. Din nefericire, nicio combinatie de lecturi si niciun numar de ani din varsta si din experienta nu reuseste sa-i scoata pe unii dintr-o prostie crasa.

 

A nu se intelege ca toti oamenii care au citit mult sau care sunt batrani ori care sunt psihologi sunt prosti.

 

Am observat ca unii mai vor sa foloseasca de psihologie drept o arma.

 

ai observat bine, dar nu e vorba de prostie, ci de viclenia inconstientului, unde zac părinții mentali

 

Din păcate, unde merge prostul, acolo merge și înțeleptul, pe lumea asta. Si unde e hoitul, acolo se vor aduna si vulturii.

Editat de ONΞIRΘS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E stiinta care a descoperit mincinosul :yahoo: deoarece cu ajutorul acesteia daca stam cuminti si atenti la ce povesteste unu, sa ne abureasca mintile, descoperim ca nimic nu este adevarat din povestire, insa nu-i zicem nimic sa nu se supere, dar stam departe de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca unii mai vor sa foloseasca de psihologie drept o arma.

Şi simţi cumva nevoia de un scut? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ca fapt putin cunoscut, nici un absolvent de psihologie nu stie mare lucru, dacă nu și-a făcut propria psihoterapie. Psihoterapeuții noștrii sunt formați de străini, pentru că dintotdeauna, românii n-au avut înțelepți.

Imi pare rau pentru ca am un lapsus acum. La Cluj, este o doamna care organizeaza niste cursuri (ce dureaza vreo 5 ani) in care psihiatrii sunt initiati in psihoterapie tocmai asa cum spui tu, prin proprie psihoterapie.

 

 

Am cunoscut oameni care au trecut prin situatii foarte urate in fazele incipiente ale vietii lor si care acum sunt chiar foarte bine, fara sa-si fi pus problema de a intelege ce si cum li s-a intamplat. Pur si simplu au mers mai departe in viata lor, iar necesitate de schimbare, reactia adversa fata de ce li s-a intamplat, i-a facut sa aleaga altceva, un alt stil de viata.

La fel cum am vazut oameni (cel mai adesea in comunitati virtuale, recunosc, si destul de rar in viata reala - astea sunt subiecte tabu) blocati, incarcerati in stadiu de a incerca sa inteleaga, de a afla tot.

Editat de Sicilia`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×