Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Despre discriminare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa vedem cine este mai discriminat. Fara orgolii, fara victimizare. Ma astept sa se dea si argumente pentru afirmatii.

Incep cu cateva chestii simple.

Femeile nu lucreaza in mina, nu sunt aproape niciodata trupe combatante, desi fac parte din fortele armate, nu lucreaza in canalizari, nu lucreaza in constructii, nu lucreaza in numar semnificativ in profesii tehnice sau in domeniul de cercetare stiintific tehnic.

Sper sa nu ducem discutia la nivel personal, ci sa discutam la modul general, sau cu exemple ce nu ne includ. Altfel ar insemna sa coboram in ceea ce se cheama balacareala si n-am chef.

Deci, daca putem discuta deschis... astept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In santierul naval galati, una din cele mai naspa sectii, daca nu cea mai naspa, era vopsitoria. N-am idee daca mai este, inca. Cine era trimis la "dublu fund", se ducea precum condamnatii la munca silnica. Si se faceau multe vapoare. Si se imbolnaveau oameni, se intoxicau de la vaporii de vopsea.

Ghici care din cele doua sexe era majoritar la vopsitorie..

Asta fiindca mi-ai amintit..

Cand eram mai tanara, vedeam femei lucrand in constructii.

Se pare ca, in ciuda curentului feminist din ultimii ani, discriminarea s-a adancit. :P Nu mai vad femei in constructii. Cat despre vopsitorie... nu mai sunt la curent cum se lucreaza, dar stiu ca ies mai putine nave din santier acum, deci e mai putina munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de orice dubiu, barbatii sunt mai discriminati. Ma si mir de ce nu s-a inventat pana acum vreun curent, barbatism, ceva. :focus:

Chiar si dupa o pauza lunga, sunt atat de plictisitoare discutiile astea. Nu se mai deschide un topic unisex sau asexuat bun, dom'le.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ghici care din cele doua sexe era majoritar la vopsitorie..

Care era sexul majoritar la topitorie ? Dar sudorii, de obicei ce erau ?

Regimul comunist este recunoscut pentru faptul ca facea abstractie de sex in materie de aproape orice profesie(Stalin le-a bagat la programul spatial al URSS, de exemplu), in afara de armata... unde nu existau femei in cadrul trupelor combatante, la birouri existau.

 

Dincolo de orice dubiu, barbatii sunt mai discriminati. Ma si mir de ce nu s-a inventat pana acum vreun curent, barbatism, ceva. :focus:

Chiar si dupa o pauza lunga, sunt atat de plictisitoare discutiile astea. Nu se mai deschide un topic unisex sau asexuat bun, dom'le.

Oooo, lume veche :P

Ceva la subiect ai, sau trec direct la panarama ? :)

Curentul incepe sa apara in masura in care tot mai multi se trezesc ca in ciuda lumii relativ sigure si tehnologizate in care traim, femeile continua sa pretinda ca sunt victime si ca nimic nu e destul.

Dealtfel, pretentiile actuale sunt aberante, voi continua in cadrul topicului, atingand si pretentiile femeilor bogate, si ale celor frumoase, dar si ale celor sarace, sau urate, precum si ale celor care lucreaza la chiosc, sau la corporatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maica-mea era sudor :)

Sa fie sanatoasa :)

Sa inteleg ca la santierul ala majoritatea sudorilor erau femei ?

Am observat ca de topitorie n-ai zis nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu sincera, am vazut ca ati inceput sa va cereti drepturile. Din ce in ce mai multi barbati tineri si foarte tineri, au reusit sa se revolte si sa-si ceara drepturile. Fiul de 19 ani al unei colege foloseste fond de ten pentru a-si ascunde imperfectiunile, tot el dar si multi alti colegi ai lui isi penseaza sprincenele( intr-un stil foarte feminin, daca ma intrebi), sunt fashion, isi indreapta parul cu placa etc. Deci nu mai sunt barbatii chiar asa de discriminati, isi pot lua si postnatal, na, ce mai vrei? La ce au acces femeile si voi nu aveti? Ori aici e vorba despre cine munceste mai mult si mai greu?

Nu sunt ironica, insa daca e sa fie derizoriu, conteaza pe mine!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu nimic de topitorie, dar ca si turnatoria din combinatul siderurgic, imi imaginez ca era infern.. temperaturi foarte mari si risc la fel.. Nu cred ca erau femei, dar mi se pare normal, sa fie asa.. Eu nu sunt pt egalitate, am mai zis. Are si discriminarea asta limite..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ori aici e vorba despre cine munceste mai mult si mai greu?

Nu sunt ironica, insa daca e sa fie derizoriu, conteaza pe mine!

Despre ce am subliniat este vorba, dar nu numai.

Este vorba si despre cum e privit barbatul in societate si ce se asteapta de la el, cum este privita femeie si ce se asteapta de la ea... Si ce fac fiecare.

Ce imi spui tu acolo este un trend generat de faptul ca baietii nu mai au nimic pentru care sa fie apreciati, caracteristicele masculine vechi nu mai sunt valoroase... asa ca incep sa le imprumute pe cele feminine, ca asta se cauta.

Legat de derizoriu... inca nu, dar urmeaza daca vei insista. Eu vorbesc serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile nu lucreaza in mina, nu sunt aproape niciodata trupe combatante, desi fac parte din fortele armate, nu lucreaza in canalizari, nu lucreaza in constructii, nu lucreaza in numar semnificativ in profesii tehnice sau in domeniul de cercetare stiintific tehnic.

 

Da. Barbatii sunt discriminati. Sa ne plangem de mila.

 

baietii nu mai au nimic pentru care sa fie apreciati, caracteristicele masculine vechi nu mai sunt valoroase... asa ca incep sa le imprumute pe cele feminine, ca asta se cauta.

 

Cred ca citesti prea mult Naikan.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×