Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Eşecuri ale psihicului uman

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa discutăm despre erori, greşeli majore pe care ajunge să le facă gândirea(psihicul) omului. Şi despre cauze si posibile metode de tratare.

 

Sunt 2 mari categorii pe care le observ eu in viata de zi cu zi:

 

1) Religia - aici e un big fail, logica e aruncată la gunoi. dar totusi religioşii sunt consideraţi normali.

 

2) Paranoia - in special la persoanele trecute de 35-40 de ani. In perioada asta oamenii incep sa devină paranoici, că sunt urmăriţi(de vecini, colegi, autorităţi), că sunt păcăliţi, că li se pregăteşte ceva pe ascuns, că lumea are ceva cu ei, că există o conspiraţie impotriva lor, că toţi oamenii au ceva de ascuns şi sunt prefăcuţi, că masonii conduc lumea din umbră..

 

daca se combină religia şi paranoia cred că omul respectiv nu mai e recuperabil.

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai paradoxali sunt paranoicii religiosi, care nu sunt deranjati de faptul ca exista o fiinta omniprezenta omniscienta si omnipotenta care le urmareste fiecare actiune, fiecare gand, fiecare pas, dar ajung in pragul crizei la gandul ca s-ar putea ca vecinii sa auda ce au mancat ei la masa de seara.

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e aruncată la gunoi. dar totusi religioşii sunt consideraţi normali.

 

2) Paranoia - in special la persoanele trecute de 35-40 de ani. In perioada asta oamenii incep sa devină paranoici, că sunt urmăriţi(de vecini, colegi, autorităţi), că sunt păcăliţi, că li se pregăteşte ceva pe ascuns, că lumea are ceva cu ei, că există o conspiraţie impotriva lor, că toţi oamenii au ceva de ascuns şi sunt prefăcuţi, că masonii conduc lumea din umbră..

no shit! mai am putin si devin paranoica.

 

de unde ai scos tu treaba cu paranoia 35-40? tot ce ai dat tu exemplu acolo eu nu o cataloghez drept paranoia, ci lipsa de incredere in oameni. si de obicei in situatia asta sunt pesoane care au avut de pierdut in viata crezand mai mult decat trebuie in alte persoane.

 

o greseala a gandirii tale...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

că masonii conduc lumea din umbră..

 

Masonii nu mai conduc lumea din umbra de mult. O fac foarte vizibil, la lumina zilei. De cand a fost inventata teoria conspiratiei se pot prevala de ea oricand doresc.

Editat de Aseneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu o cataloghez drept paranoia

poate esti deja paranoică si nu-ti dai seama. pe paranoic cu greu poti sa-l convingi de problemele lui.

 

iar pe un religios n-ai cum sa-l mai convingi ca nu exista zeul in care crede. La religie e unul din cele mai mari eşecuri posibile. chiar cu argumente logice omul ăla se inconjoară de un zid si incearca sa-i convinga si pe ceilalti ca el are dreptate.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate prevala :P

Preleva e altceva.

 

Ai dreptate. Facem analizele aici la firma si de atata prelevare de probe m-am prostit :)

Multumesc!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2) Paranoia - in special la persoanele trecute de 35-40 de ani. In perioada asta oamenii incep sa devină paranoici, că sunt urmăriţi(de vecini, colegi, autorităţi), că sunt păcăliţi, că li se pregăteşte ceva pe ascuns, că lumea are ceva cu ei, că există o conspiraţie impotriva lor, că toţi oamenii au ceva de ascuns şi sunt prefăcuţi, că masonii conduc lumea din umbră..

Tu nu prea stăpâneşti termenii pe care îi foloseşti, da' deschizi voios topice :P.

 

Şi eu spun despre mine că "paranoia is my middle name", iar Andrew Grove de la Intel spunea că în lumea asta, "doar paranoicii supravieţuiesc". Dar paranoia are o definiţie destul de clară în psihiatrie şi paranoici autentici întâlneşti destul de rar în lumea reală. Într-adevăr, cei de peste 35-40 de ani sunt mai des întâlniţi decât cei de 20-25, dar asta e valabil pentru cam toate afecţiunile psihiatrice.

 

Ar fi util să vezi "Teoria Conspiraţiei" cu Julia Roberts şi Mel Gibson. Acolo ai înţelege care e paranoia şi care nu e :P

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate esti deja paranoică si nu-ti dai seama. pe paranoic cu greu poti sa-l convingi de problemele lui.

 

iar pe un religios n-ai cum sa-l mai convingi ca nu exista zeul in care crede. La religie e unul din cele mai mari eşecuri posibile. chiar cu argumente logice omul ăla se inconjoară de un zid si incearca sa-i convinga si pe ceilalti ca el are dreptate.

si pe prost cum il convingi ca e prost?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pe prost cum il convingi ca e prost?

Nu-l convingi! :P . Dacă şi-ar da seama că e prost, deja ar fi mai puţin prost. Mie mi se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×