Sari la conținut
Forum Roportal
Costty

Ateism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am observat ca o buna parte din cei care posteaza pe acest thread Religie si spiritualitate sunt ... atei. Asa ca ii rog pe mai sus numitii sa posteze aici argumente pro-ateism, decat sa contreze cum am observat pe majoritatea thread-urlor.

 

"AT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat ca o buna parte din cei care posteaza pe acest thread Religie si spiritualitate sunt ... atei. Asa ca ii rog pe mai sus numitii sa posteze aici argumente pro-ateism, decat sa contreze cum am observat pe majoritatea thread-urlor.

 

observatia e eronata. marea majoritate sunt credinciosi de diferite religii si in diferite grade.

care e totusi scopul acestui topic? constituirea unui "teren de joaca" separat pentru atei, in asa fel incat sa nu mai "incurce" viata credinciosilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat ca o buna parte din cei care posteaza pe acest thread Religie si spiritualitate sunt ... atei. Asa ca ii rog pe mai sus numitii sa posteze aici argumente pro-ateism, decat sa contreze cum am observat pe majoritatea thread-urlor.

 

"AT

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat ca o buna parte din cei care posteaza pe acest thread Religie si spiritualitate sunt ... atei. Asa ca ii rog pe mai sus numitii sa posteze aici argumente pro-ateism, decat sa contreze cum am observat pe majoritatea thread-urlor.

Mai exista un subiect aici pe forum, care trateaza acelasi subiect:

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic7710.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
observatia e eronata. marea majoritate sunt credinciosi de diferite religii si in diferite grade.

hmm dark_light tu carei religii apartii?

 

@annacondor: tot offtopic: ca sa vezi cat de mincinos si viclean poate fi satan care se poate dezice de existenta lui Dumnezeu numai pentru a amgii oamenii.

Editat de Costty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna !

Mi-ar placea sa-mi raspunda un ateu/atee daca nu simte nevoia sa stie ca exista cineva/ceva, undeva care-i mult superior lui ,in toate cele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ziua buna !

Mi-ar placea sa-mi raspunda un ateu/atee daca nu simte nevoia sa stie ca exista cineva/ceva, undeva care-i mult superior lui ,in toate cele.

Adica Dumnezeu? :good: Vezi ca ai pus intrebarea gresit, nu stiu daca e intentionat sau nu. Ar fi fost mai indicat sa scrii ca "Mi-ar placea sa-mi raspunda un ateu/atee daca nu simte nevoia accepte ca stapin pe cineva/ceva, undeva care-i mult superior lui ,in toate cele." La o asemenea intrebare, ca ateu, as spune intotdeauna ca nu. Stiu ca exista persoane/fiinte mai bune ca mine (ca inteligenta, ca rapiditate, ca forta) dar perspectiva este de respect si egalitate: toti sintem fiinte vii si (cit de cit) constiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar una e sa crezi ca exista Dumnezeu,si sa nu faci nimic...si alta e sa ai o credinta activa!

Dar e off topic cum am mai spus :good:

Si cu totul alta e sa crezi in El, sa vrei sa faci binele, si totusi sa nu mai fie cale de intoarcere pentru ca pacatul s-a imprimat profund in constiinta proprie...cam asa cred ca sunt demonii. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu de spus daca D-zeu sau nu D-zeu, deoarece pt un credincios nu-i nimic in afara lui D-zeu si daca ateul crede in ...tot la D-zeu se ajunge.

Egali si frumosi si destepti suntem toti, dar eu simt nevoia disperata sa stiu/cred ca exista un judecator necorupt.

Apare ideea de stapan cand cineva e silit sa faca, sa creada...

Religiosul nu vrea un stapan care sa-i dea zilnic lista cu porunci, indatoriri ...stil BigBrother...care sa-i vorbeasca de dupa tufis si sa loveasca cu ciocanasul in norisori ca-i irecuperabil din cretinatatea lui.

Si atei si religiosi cred in ceva, primii ii zic....religiosii D-zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raman la parerea ca ateii sunt inferiori pana si diavolilor care stiu de existenta lui Dumnezeu.

 

Ei stiu doar sa demoleze nefondat niste ipoteze, nestiind sa construiasca la loc decat un nimic.

 

Ganditi-va ca poate veti fi/sunteti parinti. Ce ar fi ca intr-o zi sa va spuna copilul cine esti tu nu te cunosc, dupa ce l-ai ingrijit si ai pus mult suflet. Nu te-ai simti sfasiat? Acuma faceti si voi o analogie si vedeti de ce este un asa mare pacat sa fii ateu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×